Kao da je bilo nekad...
Dom omladine Beograda organizuje 5. novembra, na 20-godišnjicu smrti Milana Mladenovića (1958-1994), veče sećanja na život i rad tog kultnog muzičara, kompozitora, tekstopisca i frontmena Ekatarine Velike, koji je ostavio neizbrisiv trag na kulturnoj sceni bivše Jugoslavije.
Poslednjih nekoliko godina, ulice i trgovi u gradovima bivše zajedničke države dobili su ime Milana Mladenovića, kao što je to dobio i plato ispred DOB-a. Pojedini studenti Filozofskog i Fakulteta političkih nauka bavi se u diplomskim i drugim radovima temama koje su u vezi sa rokenrol kulturom bivše Jugoslavije, a posebno stvaralaštvom Mladenovića i EKV.
Dvočasovni program u DOB-u počeće u 19 sati projekcijom epizode posvećene Mladenoviću iz dokumentarnog serijala "EKV – Kao da je bilo nekad" autora Dušana Vesića, koji govori o radu i sudbinama članova jedne od najznačajnijih rok grupa sa prostora SFRJ.
Atmosfera koju nosi muzika EKV i popularnost tog filma u celom regionu prouzrokovali su u poslednjih pet godina niz pokušaja da se o EKV ponovo govori i stvaralaštvo tog sastava iznova proučava, analizira, preslušava, te da kroz dela mladih umetnika taj fenomen dobije novi život.
Potom će biti održana tribina, uz uvodnu reč odgovornog urednika DOB-a Dragana Ambrozića, učestvovaće novinar, reditelj i producent serijala i filma “EKV – Kao da je bilo nekad” Dušan Vesić, novinar i rok kritičar Moma Rajin, urednik SKC-a početkom 80-ih godina 20. veka, koji je omogućio sastavu Mladenoviću i njegovom tadašnjem sastavu Šarlo Akrobata da stvara neometano u jednoj instituciji kulture, novinar i muzičar Aleksandar Žikić, autor knjige o Mladenoviću "Mesto u mećavi", koja je ovih dana doživela reizdanje, te postapsolvent Katedre za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu Goran Filipović, čiji se diplomski rad bavi temom subkulturnih grupa 80-ih, kao i Branko Radaković, nastavnik likovne kulture, čiji se film "Limunovo drvo" nalazi u završnoj fazi snimanja.
Razgovor će moderirati koautorka serijala "EKV - Kao da je bilo nekad" Sandra Rančić.
Godišnjica smrti Mladenovića obeležava se redovno i u mnogim drugim gradovima na prostoru bivše Jugoslavije.
Rođen 21. septembra 1958. u Zagrebu, Mladenović je preminuo u Beogradu 5. novembra 1994. u 36. godini, od raka.
Mladenović je najpre krajem 70-ih s gitaristima Dragomirom Gagijem Mihailovićem i Milanom Stefanovićem osnovao Limunovo drvo, a potom je sa Ivanom Vdovićem Vdom, Mihailovićem i Dušanom Kojićem Kojom, kasnije liderom Discipline kičme, formirao bend Šarlo Akrobata koji je učestvovao 1981. godine u snimanju manifesta beogradskog novog talasa - albuma “Paket aranžman”.
Iste godine objavljen je i album Šarla “Bistriji ili tuplji čovek biva kad”.
Mladenović je potom s Mihailovićem i Vdom stvorio Katarinu II, kojoj su se priključili i klavijaturistkinja Margita Magi Stefanović i basista Bojan Pečar.
Katarina II je održala prvi koncert krajem te godine u SKC-u sa Partibrejkersima i grupom U škripcu.
Prvi album Katarine II objavljen je 1984. godine, a posle odlaska Vdovića i Mihailovića, bubnjar postaje Ivan Fece Firči i bend menja ime u EKV.
Album “Ekatarina velika” objavljen je 1985. godine, a na narednom albumu “S vetrom u lice” (1986), umesto Firčija za bubnjevima je Ivan Ranković, dok se na albumu “Live 1986”, snimljenim na koncertu u Zagrebu, grupi priključio glumac Srdjan Žika Todorović.
Iste godine objavljen je i album “Ljubav”, a tri godine kasnije i “Samo par godina za nas”. Te godine Pečar odlazi u London i umesto njega nastupa Dragiša Uskoković, jedno vreme peva i Tanja Jovićević, dok je za bubnjevima Marko Milivojević.
Sedmi album EKV, “Dum Dum”, objavljen je 1991. godine, a poslednji “Neko nas posmatra” 1993.
Mladenović je bio i među beogradskim muzičarima koji su 1992. formirali privremeni sastav Rimtutituki i snimili antiratnu pesmu “Slušaj vamo” sa ključnim refrenom “Mir, brate, mir”, u izdanju B92.
Mladenović je pred smrt snimio u Brazilu album “Angel’s Breath” (Dah anđela), u saradnji sa novosadskim muzičarem Mitrom Subotićem Subom, koji je preminuo 1999. Na tom albumu ukrstili su brazilske i balkanske folklorne motive, snažno podcrtane Mladenovićevom gorčinom. To je bila i poslednja saradnja dva najkompletnija autora kraja 20. veka sa ovih prostora.
Osim Mladenovića, među živima više nisu ni Vd, Magi i Pečar, a 2013. preminuo je u Beogradu i dugogodišnji menadžer EKV Nebojša Grgić Grga.
Mladenović je 2011. godine dobio u Beogradu plato nazvan njegovim imenom - na prostoru u Dečanskoj ulici ispred ulaza u Dom omladine, koji je oživeo poslednjih par godina zahvaljujući serijalu koncerata "Na zidiću".
Koncerti u znak sećanja na Mladenovića organizovani su proteklih godina i u Beogradu i u ostalim centrima u bivšoj Jugoslaviji.
Povodom desetogodišnjice njegove smrti, u Beogradu je u SKC-u priredjena bila izložba fotografija posvećenih grupi EKV i njenim ključnim članovima. Taj projekat, pod nazivom “Kap po kap”, osmislili su Talent Factory, Milan Žulić i Marko Stoimenov.
(SEEcult.org)