• Search form

30.04.2012 | 13:27

Katalog Hotela Jugoslavija

Katalog Hotela Jugoslavija

Prezentacija kataloga povodom izložbe “Hotel Jugoslavija” Mladena Bizumića u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu biće održana 4. maja, uz razgovor sa umetnikom i moderaciju Branislava Dimitrijevića, kustosa te izložbe.

Izložba “Hotel Jugoslavija” prvo je beogradsko predstavljanje Bizumića, umetnika koji je rođen 1976. u Sremskoj Mitrovici, a odrastao je u Oklandu (Novi Zeland), gde je završio umetničku akademiju i započeo umetničku karijeru.

Tema izložbe u Salonu MSUB je nekada najveći hotel u SFRJ, hotel “Jugoslavija”, koji je oštećen u NATO bombardovanju 1999. godine, a danas čeka renoviranje posle privatizacije.

Izložba “Hotel Jugoslavija”, prema rečima kustosa Branislava Dimitrijevića, rezultat je procesa umetničkog istraživanja koje otkriva ne samo neke “arhivirane” činjenice o zgradi tog hotela na Novom Beogradu, već se promišlja i kompleksnost formalnog odnosa prema neposrednom okruženju, odnosno različite sadašnje “forme života” jednog tako simbolički i ahitektonski značajnog objekta.

Postavka obuhvata Bizumićev video film, nastao u saradnji sa umetnikom Džimom Spirsom (Jim Speers) kao rezultat istraživanja i opserviranja današnjeg stanja hotela “Jugoslavija”, a prikazan je u ambijentu koji sačinjava materijal dislociran iz samog hotela, odnosno restruktuirani fragmenti i detalji njegovog prethodnog života i današnje suspenzije tog ranijeg života.

Hotel “Jugoslavija” imao je više od 600 soba i apartmana, restorane sa više od 800 mesta i druge sadržaje raspoređene na sedam spratova glavne zgrade i u pratećim objektima. Iako su ga, kao jednog od tri glavna javna objekta novog glavnog grada, projektovali još 1947. zagrebački arhitekti Kauzlarić, Horvat i Ostrogović, tek je izmenjeno rešenje Lavoslava Horvata počelo da se gradi početkom 60-ih da bi hotel bio konačno otvoren 1969. Arhitektura tog hotela predstavlja izuzetno reprezentativan primer beskompromisne primene modernističkog arhitektonskog programa i danas je međunarodno prepoznat izraz ideoloških i estetskih ambicija koje su stajale iza čitavog projekta izgradnje socijalističke Jugoslavije.

Taj grandiozni objekat, međutim, doživeo je sudbinu zemlje po kojoj je dobio ime: nakon kreditirane ekspanzije 70-ih, tokom 80-ih je postao nerentabilan, a 90-ih je izbuio goste i dve od svojih pet zvezdica. Postao je pre svega lokacija za lokalne svečanosti i slavlja. Tokom bombardovanja 1999. pogođen je i delimično oštećen, a posle 2000. je zatvoren, a potom privatizovan. Danas čeka da se obnovi pod nazivom “Kempinski-Jugoslavija”...

Bizumić polazi od istorijata samog hotela, ali ga pre svega zanima zatečeno stanje objekta, “tišina koja nastupi posle tragedije”, prostor melanholije i sumnje. S druge strane, zanimaju ga i mogućnosti stvaranja vizije o budućnosti tog prostora i njegova realna sudbina u kriznim vremenima globalnog kapitalizma.

U višeslojnosti Bizumićevog projekta, hotel “Jugoslavija” se istovremeno ispostavlja kao ruina i kao prostor moguće reafirmacije društvene svesti.

Bizumićevi projekti su u poslednjih deset godina izlagani na prestižnim umetničkim manifestacijama (bijenala u Istanbulu, Lionu, Moskvi i Busanu) i u galerijskim prostorima, poput Künstlerhaus Bethanien (Berlin), Galerie am Landesmuseum Joanneum (Grac), MAK - Muzej primenjene umetnosti (Beč), Zacheta Nacionalni muzej (Varšava), Fondation d’entreprise Ricard (Pariz), Heidelberger Kunstverein (Hajdelberg), Contemporary Art Centre (Viljnus), Te Papa - The Museum of New Zealand (Velington), itd.

Trenutno živi u Beču, gde završava doktorske studije iz oblasti teorije umetnosti i studija kulture na Akademiji umetnosti.

Za Bizumićeve instalacije, u kojima povezuje medije skulpture, fotografije, zvuka i videa, rečeno je da se najčešće ukazuju kao lokacije ili scene u kojima se tek iščekuje neki događaj.

Izložba u Salonu MSUB otvorena je do 6. maja.

*Foto: Mladen Bizumić: Hotel Jugoslavija, izgled postavke, Salon MSU. Foto: Saša Reljić

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.