• Search form

17.10.2017 | 18:42

Kolekcija Tarketta Galeriji Matice srpske

Kolekcija Tarketta Galeriji Matice srpske

Kompanija “Tarkett” iz Bačke Palanke donirala je Galeriji Matice srpske umetničku kolekciju koja obuhvata 83 umetnička dela nekih od najznačajnijih umetnika srpske umetnosti XX veka – Petra Lubarde, Nadežde Petrović, Mila Milunovića, Zore Petrović, Riste Stijovića, Petra Omčikusa, kao i ikone srpskih, ruskih i bokokotorskih ikonopisaca.

Ugovor o tom poklonu potpisan je 17. oktobra u prisustvu premijerke Ane Brnabić, koja je rekla da je Vlada Srbije, na inicijativu Ministarstva kulture i informisanja, pronašla poreski model prema kojem je kompanija oslobođena dodatnih finansijskih troškova, jer još uvek ne postoje zakonom regulisane poreske olakšice za donatorstvo, saopštila je GMS.

“Sada su 83 remek dela srpske umetnosti vlasništvo Galerije Matice srpske odnosno svih građana Srbije. Ovaj događaj je izuzetno važan za Republiku Srbiju. Nema održivog razvoja naše zemlјe bez fokusa na kulturu, bez nje se ne možemo nadati da ćemo na dugoročnom planu imati razvoj”, istakla je Ana Brnabić povodom potpisivanja ugovora o donaciji, kojem su dan uoči svečanog obeležavanja 170 godina GMS, prisustvovali i ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević, predsednik Pokrajinske vlade Vojvodine Igor Mirović i gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević.

Ana Brnabić

Prema rečima generalnog direktora “TarkettaMiroslava Okuke, ta kompanija, koja se bavi podnim proizvodima, nastoji da poklonom Galeriji Matice srpske dodatno osnaži suštinske vrednosti u društvu.

“Uvereni smo da će stručni tim Galerije Matice srpske, koji je i do sada brinuo o kolekciji ‘Tarkett’, dodatno uvećavati njenu vrednost, time što će je izlagati i činiti dostupnom lјubitelјima umetnosti i široj publici. Briga o kulturnom nasleđu je zajednički zadatak svih nas i jedan je od najvažnijih preduslova za očuvanje identiteta našeg društva”, rekao je Okuka.

Upravnica Galerije Matice srpske dr Tijana Palkovlјević Bugarski rekla je da je za GMS to istorijski događaj zbog kvaliteta kolekcije koju je primila, ali i zbog toga što je uspela da napravi veliki korak napred i pokaže da su država i društvo spremni za takve promene - za saradnju privrednog i državnog sektora.

Tijana Palkovlјević Bugarski i Ana Brnabić

Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavlјević izjavio je da poklon kompanije “Tarkett” Galeriji Matice srpske “vraća donatorstvo na veliku scenu”.

“Ovim gestom su se gospodin Pavičić i kompanija ‘Tarkett’ upisali zlatnim slovima u gramatu srpske kulture čime ova kolekcija od danas pripada svima nama. Hvala im na tome!”, rekao je Vukosavljević.

Navodeći da je donatorstvo obeležje svake razvijene kulture i njene tradicije, Vukosavljević je dodao da “nema ni jedne zbirke ni kod nas, ni u svetu koja nije dobrim delom nastala ovakvim gestovima”.

Potpisivanje ugovora o donaciji

I predsednik Pokrajinske vlade Vojvodine Igor Mirović izrazio je zadovoljstvo i najavio nastavak sličnih projekata.

“Drago mi je što smo uspeli zajedničkim angažovanjem Galerije Matice srpske, kompanije ‘Tarkett’ i svih nivoa vlasti da sačuvamo i predstavimo značajnu kolekciju srpske umetnosti. Sa ovakvom podrškom nastavićemo i na sličnim projektima u budućnosti”, rekao je Mirović.

Premijerka je prethodno obišla GMS, a tom prilikom joj je predstavlјena stalna postavka srpske umetnosti XVIII i XIX veka i deo aktivnosti GMS - na polјu konzervacije na primeru projekta “Arsenije Teodorović i srpska crkva u Budimu”, čiji će rezultati premijerno biti predstavlјeni javnosti 18. oktobra, u okviru svečanog obeležavanja Dana GMS i 170 godina postojanja, kao i na polјu edukacije i rada sa decom i mladima, te metodologija čuvanja i proučavanja umetničkih dela u depoima - na primeru umetničke kolekcije kompanije “Tarkett”.

Umetnička dela kompanije “Tarkett” proglašena su prethodno za kulturno dobro Srbije, te su na taj način prešla iz vlasništva privatne kompanije u državno, saopštilo je Ministarstvo kulture.

Povodom te donacije, Ministarstvo kulture i informisanja saopštilo je da je u Predlogu strategije razvoja kulture u narednih deset godina “predvidelo da ohrabri takve postupke i da u saradnji sa Vladom Srbije izađe u susret donatorima kroz poreske olakšice”.

*Foto: GMS

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r