Kukavica - najbolji film o otadžbinskom ratu
Udruženje filmskih istoričara, teoretičara i kritičara Rusije proglasilo je Počasna diploma Udruženja biće uručena autorima “Kukavice” 3. marta na zatvaranju osmog Međunarodnog festivala filmskih debitanata “Vatreni duh”, koji se održava na ruskom Severu, u gradu Hanti-Mansijskom. Nagradu će uručiti predsednik Udruženja Viktor Matizen, a primiće je glumac Viktor Bikov, preneli su ruski mediji.
“Kukavicu” Aleksandra Rogožkina za najbolje filmsko ostvarenje o Velikom otadžbinskom ratu snimljeno u Rusiji u 21. veku.
Udruženje filmskih istoričara, teoretičara i kritičara Rusije proglasilo je
“Kukavicu” Aleksandra Rogožkina za najbolje filmsko ostvarenje o Velikom otadžbinskom ratu snimljeno u Rusiji u 21. veku.
Počasna diploma Udruženja biće uručena autorima “Kukavice” 3. marta na zatvaranju osmog Međunarodnog festivala filmskih debitanata “Vatreni duh”, koji se održava na ruskom Severu, u gradu Hanti-Mansijskom.
Nagradu će uručiti predsednik Udruženja Viktor Matizen, a primiće je glumac Viktor Bikov, preneli su ruski mediji.
Tom svečanošću biće završen program “Veliki otadžbinski rat u filmskoj umetnosti 21. veka”.
Inače, ceo festival “Vatreni duh” protekao je u znaku 65-godišnjice pobede nad fašizmom. Na njemu je prikazano i desetak filmova posvećenih temi otadžbinskog rata.
Film “Kukavica” pobedio je u konkurenciji koju su činili i filmovi “Jedan rat” Vere Glagoljeve, “Polumagla” Artema Antonova, “Svoji” Dmitrija Meshijeva, “Živi i pamti” (prema romanu Valentina Rasputina) Aleksandra Proškina i “Poslednji voz” Alekseja Germana.
Pobednička “Kukavica” (Кукушка na ruskom, The Cuckoo internacionalno) snimljena je 2002. godine, a radnja se događa u jesen 1944. godine, nekoliko dana pre izlaska Finske iz Drugog svetskog rata.
Glavni likovi su finski i ruski vojnik, pripadnici neprijateljskih armija, i mlada Laponka, koja im obojici pruža uotičšte na svojoj farmi. Oni uspostavljaju prijateljstvo iako niko od njih ne govori jezik onog drugog, ali uspevaju da komuniciraju na osnovu želje za mirom i razumevanjem.
B. Rakočević