• Search form

26.12.2013 | 18:10

Kultura u protestu, u Požegi

Kultura u protestu, u Požegi

Kampanja “Kultura u protestu” kojom je Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) skrenula protekle jeseni pažnju na teško stanje u kulturi, posebno u polju savremene umetničke produkcije, biće predstavljena od 27. decembra do 10. januara nesvakidašnjom izložbom u Gradskoj galeriji Požega, koja obuhvata sedam projekata organizacija iz Novog Sada, Beograda i Čačka.

Na izložbi, koju organizuju Nezavisni filmski centar Filmart - jedan od više od 90 članova Asocijacije NKSS, i Kulturni centar Požega, biće predstavljeni projekti “Šok koferMMC Led art iz Novog Sada, “Zidne novine” organizacije Kreativno usmereno rešavanje situacije (KURS) iz Beograda, “Afirmativni provincijski čas” Kulturnog centra Lift iz Čačka, “SOS” Teatra Mimart i SEEcult.org, “Dom vojske=Dom kulture?” Ministarstva prostora, predstava “Ostrvo cveća” Plavog pozorišta i projekat umetničkog rada u zajednici “Dobar dan, Banjice!” (Art Fora /ART 4A) Bazaarta iz Beograda.

Reč je o delu projekata koji su realizovani tokom oktobra i novembra u okviru kampanje “Kultura u protestu” u gradovima širom Srbije, preispitujući poziciju i ulogu nezavisnih umetnika i radnika u kulturi i umetnosti, uz kritički osvrt na aktuelnu situaciju u kulturi i posebno na marginalizaciju savremene umetničke produkcije.

Na otvaranju izložbe “Kultura u protestu”, uz topao čaj i štrudlu s makom, biće održano takmičenje u slaganju pazli, a pobednika će nagraditi Šok zadruga (ex Art klinika) i NFC Filmart.

Šok kofer” MMC Led arta nastao je kao odgovor i interpretacija ovogodišnjih rezultata konkursa Gradske uprave za kulturu Novog Sada, koji je Led art ostavila bez ikakvih sredstava za rad. “Šok kofer” je svojevrsni rezime 20-godišnjeg postojanja Led arta koje je premreženo nizom umetnički artikulisanih akcija, reakcija, performansa, simulacija i zauzimanja stava prema aktuelnim događajima na lokalnoj društvenoj i političkoj sceni.

“Šok kofer” sadrži slikovnicu “Za kulturne bolikite” koja reprezentuje ključne protestne akcije Led arta od 1993. godine do ovogodišnje izložbe “Slučaj rezultata konkursa GUK 2013”, zatim slikovnicu koja predstavlja izložbu koja interpretira rezultate novosadskog konkursa za kulturu, tablu “Crveni karton”, slagalice “Iz pepela muzej”, “Vraćamo vam tenk”, “Penix”… dokumentarne zapise o akcijama Led arta, majice, razglednice...

O stanju u kulturi, a posebno o radnom i materijalnom položaju umetnika i kulturnih radnika, posetioci izložbe u Požegi moći će da saznaju i kroz projekat “Zidnih novina” udruženja KURS, koji ukazuje na goruće teme svakodnevice, ali i one iz prošlosti koje bi trebalo aktuelizovati, poput protesta umetnika 30-ih godina 20. veka.

Prvi temat “Zidnih novina” - “Prekarni rad: Šta znamo o radnom položaju umetnika”, donosi kritička pojašnjenja pojmova kao što su prekarizacija, fleksibilizacija, eksploatacija itd, odnosno onih pojmova koji su u polju umetnosti i kulture sve češći i predstavljaju dominantnu karakteristiku celokupne društvene proizvodnje.
“Zidne novine” u drugom tematu “Udruživanje i borba: Šta znamo o materijalnom položaju umetnika?” govore o uslovima života i rada umetnika 30-ih godina 20. veka, kao i o načinima borbe i udruživanja, njihovim učincima i posledicama za sledeće generacije, te o savremenom radnom i materijalnom statusu umetnika, načinu na koje dolaze do materijala i sredstava za rad, kao i pitanjima da li se i na koji način organizuju i šta zahtevaju.

Specifičnom formom, koja se lako umnožava i širi, a u pdf verziji se može preuzeti OVDE, “Zidne novine” žele da dopru na zidove institucija kulture i organizacija u nezavisnom kulturno-umetničkom sektoru, kao i javnih prostora.

Udruženje KURS realizovalo je “Zidne novine” u saradnji sa Kontekst kolektivnom.

Posetioci izložbe “Kultura u protestu” imaju priliku da saznaju više i o (ne)prilikama savremene umetnosti i umetničke prakse i kroz projekat “Afirmativni provincijski čas” koji je Kulturni centar Lift realizovao u oktobru u Umetničkoj galeriji “Nadežda Petrović” i u javnom prostoru u Čačku, uz učešće umetnika Ane Krstić iz Mionice, Aleksandra Dimitrijevića iz Užica, Uroša Pavlovića iz Požege i Bojane Stamenković. Umetnici su održali javnu diskusiju i prikazali svoje radove (skulpture, crteže-murale, video radove, jednodnevne intervencije, instalacije) u javnom prostoru.

Projekat “SOS” Teatra Mimart, realizovan u saradnji sa SEEcult-om, dao je i opis stanja i moguća rešenja za spas kulture u Srbiji.

Multimedijalni performans “SOS” Teatra Mimart, prema koncepciji Nele Antonović, projekcije izabranih kratkih filmova sa mogućim rešenjima za spas kulture, kao i specijalno kulinarsko veče, tokom kojeg su ekipe Mimarta i SEEcult-a kuvale razne sosove za posetioce gladne kulture i umetnosti, pokazali su da nema jednostavnog recepta za spas kulture, ali da se kombinacijom različitih korisnih sastojaka i zajedničkim radom može postići odličan rezultat.

Izložba “Kultura u protestu” posvećena je i problematici javnog prostora, koja će biti predstavljena projektom “Dom vojske=Dom kulture?Ministarstva prostora iz Beograda, na koju se na specifičan način nadovezuje i projekat “Dobar dan, Banjice!Bazaarta, posvećen aktiviranju komšiluka kroz umetnost u jednom soliteru u beogradskom naselju Banjica. Projekat predstavlja višemesečno iskustvo umetničkog rada u komšijskoj zajednici.

Među učesnicima izložbe “Kultura u protestu” je i Plavo pozorište koje je tokom kampanje NKSS više puta izvelo predstavu “Ostrvo cveća” o utopijskom pokušaju da se spreči rat i pokušaju da se konflikt izbegne.

Kampanjom “Kultura u protestu”, Asocijacija NKSS pozvala je nadležne na svim nivoima i na započinjanje dijaloga o rešavanju nagomilanih problema koji će dovesti do konačnog priznanja značaja nezavisne kulturne scene i omogućiti iskorišćavanje njenog ogromnog potencijala za dalji razvoj celokupnog kulturnog života, ali i edukacije, stvaranja nove publike i unapređenja imidža države u svetu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r