Medijsko opismenjavanje
Kuća kulture Fakulteta za medije i komunikacije i udruženje Biblioteka plus organizuju 20. i 21. marta u Beogradu savetovanje teoretičara i praktičara u oblasti medijske kulture, a neposredni povod za taj skup je preispitivanje iskustva i doprinosa desetogodišnjeg angažovanja Biblioteke plus na projektima razvoja medijske kulture i informacione pismenosti u srednjim školama u Srbiji.
Najznačajniji od njih je razvojni i istraživački projekat Internest.
Do sada ostvareni rezultati, kao i iskustva učenika, profesora, bibliotekara, medijskih stručnjaka i umetnika, pokretači su razgovora u Kući kulture, koji je organizovan uz podršku OEBS-a i izdavačke kuće Clio.
Prvi dan posvećen je temama u vezi sa oblikovanjem školske biblioteke kao središnjeg prostora medijske kreativnosti.
Budući da je projekat Internest izgradio identitet u dosadašnjoj praksi upravo na istraživanju i povezivanju višemedijskih potencijala, skup je prilika da se, na osnovu primera iz procesa rada učenika i mentora, kao i analize kreativnih ostvarenja, oceni metodologija i domet takvog neformalnog medijskog obrazovanja.
Drugog dana skupa u fokusu je inovacija koju predviđa ovogodišnji ciklus aktivnosti u projektu Internest, rasprava o važnosti i pogodnostima srednjoškolskog ambijenta za medijski monitoring, analizu sadržaja i medijsku kritiku.
Prema navodima organizatora, novinsko izveštavanje, kao i drugi medijski sadržaji snažno oblikuju sliku sveta mladim ljudima. Nedostatak medijskog obrazovanja ostavlja mogućnost nekritičkog prihvatanja medijski plasiranih vrednosti i suprotstavljanja onima koje škola sistemski neguje ili bi trebalo da oblikuje.
Skup je zato prilika da se podrži i dalje istražuje i razvija “otvoreni kurikulum”, koji školsku biblioteku pretvara u dinamičan stvaralački prostor, povezuje pojedince u kreativne grupe u skladu sa posebnim interesovanjima i pretvara digitalnu interdisciplinarnost u inovativne i originalne proizvode.
Sva izlaganja moderiraće ugledni novinari, a delovi razgovora će se naći na sajtovima Biblioteke Plus, IP Clio i Fakulteta za medije i komunikacije.
Takođe, biće objavljen u štampanom i elektronskom obliku tekst zasnovan na autorizovanim stavovima iznetim na skupu.
Udruženje Biblioteka plus, čiji je predsednik Zoran Hamović, direktor kuće Clio, pokrenulo je 2006. godine projekat Internest na osnovu vizije o kreativnom unapređenju vannastavnih obrazovnih struktura i utemeljenju “otvorenog kurikuluma”.
(SEEcult.org)