• Search form

07.10.2019 | 21:26

Najbolji slovenski muzeji

Najbolji slovenski muzeji

Živa nagradu Foruma slovenskih kultura (FSK) za najbolji slovenski muzej 2019. godine dobio je Muzej političke istorije u Sankt Peterburgu u Rusiji, a za najbolju kulturno-istorijsku celinu proglašen je Memorijalni kompleks “Tvrđava heroja” u Brestu u Belorusiji.

Pored glavnih nagrada, dodeljena su posebna priznanja - za rukovođenje Galeriji Matice srpske u Novom Sadu, za otvorenost prema posetiocima Međunarodnom grafičkom likovnom centru u Ljubljani, za kreativnost Muzeju poljske pesme u Opoleu, za pripovedanje Muzeju ratnog detinjstva u Sarajevu, a za dobru upotrebu resursa Muzeju primenjene umetnosti u Pragu.

FSK je dodelio Živa nagrade u saradnji s Ministarstvom kulture Crne Gore i Kulturnim centrom Bar, a laureate je odabrao žiri sastavljen od 13 muzejskih stručnjaka iz slovenskih zemalja, kojim je predsedavala direktorka Muzeja Jugoslavije u Beogradu Neda Knežević.

“Nagrada Živa je važna transnacionalna kulturna platforma koja podstiče dijalog, komunikaciju i umrežavanje, promoviše razmenu ideja, znanja i iskustava u polju muzejskog rada i angažovanja javnosti, istovremeno ohrabrujući inovacije, kreativnost, participaciju i inkluziju”, rekla je direktorka FSK Andreja Rihter na svečanoj ceremoniji dodele tog priznanja, održanoj 4. oktobra u Dvorcu kralja Nikole u Baru. Nagrada Živa, kako je istakla, okupila je za šest godina postojanja više od 115 muzeja.

Neda Knežević (MJ), Tijana Palkovljević Bugarski (GMS), Andreja Rihter (FSK)

U ovogodišnjem takmičenju za tu nagradu učestvovalo je 25 muzeja iz 11 slovenskih zemalja.

Žiri je, prema rečima predsednice Nede Knežević, imao priliku da se upozna sa fascinatnim istorijskim ličnostima, prelepim predelima i kompleksima kulturno-istorijskih celina, kao i da neposredno iskusi neke od elemenata nematerijalnog nasleđa.

Forum slovenskih kultura je platforma za interkulturalni dijalog slovenskih kultura i centar za povezivanje slovenskih država na području umetnosti i kulture, obrazovanja, te nauke i kulturnog turizma.

Glavna uloga FSK-a je da čuva i revitalizuje slovenski kulturni identitet prihvatanjem i finansiranjem inicijativa za kulturne projekte i kulturni turizam, za razmene i gostovanja iz svih država slovenskog govornog područja, te aktivnom potragom za odgovarajućim partnerima u svim državama. FSK organizuje festivale, izložbe, konferencije, koncerte i druge događaje koji predstavljaju slovensku kulturnu baštinu i stvaralaštvo.

Ceremonije dodele Živa nagrade do sada su održane u Skoplju, Sankt Peterburgu, Zadru, na Bledu i u Pragu.

*Foto: FSK

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r