Nastavak lečenja umetnošću
Vajar Zdravko Joksimović predstavlja se od 17. novembra u galeriji X Vitamin u Beogradu izložbom “Beauty Blender” koja je nastavak serije radova “Lečenje umetnošću”, započete 2017. godine.
Na izložbi će biti predstavljeno 13 skulptura.
Naoružani “semantičkim nesvesnim”, Joksimovićevi varljivo apstraktni radovi odaju prerušeni angažman: ovi anonimni zidni reljefi aludiraju na sveprisutnost tableta, anonimnih zastupnica kako bolesti tako i zdravlja. Jer danas se i bolest i zdravlje “leče”, tj. tretiraju na, uslovno rečeno, sličan način, lekovima odnosno vitaminima u kapsulama, navela je istoričarka umetnosti Dušica Popović u predgovoru kataloga “Lečenje umetnošću ili umetnost lečenja”.
Ideja da se umetnost može shvatiti i kao lek potiče od Joksimovićevog rada “Lečenje umetnošću” iz 2014. godine koji, prema rečima autora, predstavlja blagu ironiju na paralelno strukturiranu radnju knjige Irvina Jaloma “Lečenje Šopenhauerom”. Radove iz te serije predstavio je 2017. godine u Galeriji Lucida.
Zdravko Joksimović (Buče, 1960) diplomirao je i magistrirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Nikole Koke Jankovića. Od 1992. godine radi na vajarskom odseku FLU, a 2014. godine izabran u zvanje redovnog profesora. Na FLU je odbranio doktorski umetnički projekat 2016. godine na temu "Poetika tela – komparativna analiza sopstvene skulptorske prakse i aktuelnih problematika tela u savremenoj svetskoj skulpturi".
Od prve samostalne izložbe u Galeriji Doma omladine Beograda 1985. godine, izlagao je na više od 30 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, kao i na brojnim grupnim izložbama u više evropskih gradova. Dela mu se nalaze u javnim i privatnim kolekcijama u Srbiji (Muzej savremene umetnosti, Muzej grada Beograda, Muzej Zepter), kao i u više muzejskih i privatnih kolekcija u inostranstvu.
Dobitnik je više nagrada u oblasti likovne umetnosti među kojima je i “Politikina” nagrada za 2016. godinu, za izložbu “Reanimacija umetnika posle 30 godina” u Kući legata u Beogradu.
(SEEcult.org)