Nataša Teofilović kao publika
Projekat “Umetnik kao publika”, javni forum koji preispituje mišljenja o odabranim radovima savremene vizuelne umetnosti, nastavlja se 22. juna u Kulturnom centru Reks diskusijom o radovima Nataše Teofilović, dok će 29. juna biti reči o izložbi “Peti park - borba za svakodnevnicu”. Nataša Teofilović je diplomirani inženjer arhitekture, magistar i doktor digitalne umetnosti. Odbranila je prvi doktorat iz digitalne umetnosti u Srbiji. Aktivno izlaže uglavnom van Srbije.
Projekat “Umetnik kao publika”, javni forum koji preispituje mišljenja o odabranim radovima savremene vizuelne umetnosti, nastavlja se 22. juna u Kulturnom centru Reks diskusijom o radovima Nataše Teofilović, dok će 29. juna biti reči o izložbi “Peti park - borba za svakodnevnicu”.
Nataša Teofilović je diplomirani inženjer arhitekture, magistar i doktor digitalne umetnosti. Odbranila je prvi doktorat iz digitalne umetnosti u Srbiji. Aktivno izlaže uglavnom van Srbije.
Polje njenog interesovanja vezano je za prostor i ljudsko telo, što je do sada najčešće izražavala kroz performanse i medijsku, odnosno digitalnu, umetnost - video i kompjuterske animacije.
Diskusija u Reksu biće fokusirana na dva njena rada - “s.h.e.” i “1:1”, koje definiše kao digitalne ambijente.
U tim radovima, kroz pokret digitalizovanog ljudskog tela u prostoru praznine (void), umetnica preispituje tehničku i konceptualnu prirodu virtuelnih bića, njihov virtuelni identitet.
Tekst, ilustracije radova i pitanja, posebno pitanja! o radovima Nataše Teofilović o kojima će biti reči moguće je da videte OVDE
Naredne nedelje sledi diskusija o izložbi o borbi za Peti park na Zvezdari, koja je održana prošle godine u biblioteci “Branko Miljković”, a autori/ke su: Branko Belaćević, Dubravka Sekulić, Jelena Stefanović, Marko Miletić i Srđan Prodanović.
Projekat “Umetnik kao publika”, čija je autorka Boba Mirjana Stojadinović,
predstavlja javni forum u okviru kojeg publika, uz pomoć moderatora, iznosi i međusobno preispituje mišljenja o odabranim radovima savremene vizuelne umetnosti. Smisao tih razgovora nije da umetnik objasni svoj rad, već da se stvori aktivna komunikacija umetničkog rada i publike: diskusije daju mogućnost da se “razmišlja naglas”, da se ove misli suprodstave bez pretenzija da postoji samo jedan pravi odgovor, odnosno jedinstveno viđenje umetnosti. Projekat tako teži artikulisanju govornog okvira određenog geografsko-kulturnog područja i nasleđa.
Razgovori se ne vode stručnim jezikom i pristup temama je takav da se ne daje prednost profesionalnom iskazivanju mišljenja i stavova, pa su dobrodošli svi zainteresovani da čuju tuđe i podele svoje mišljenje.
Publika se podrazumeva kao heterogena grupa ljudi svedena na najmanji zajednički činilac u odnosu na umetničko delo.
Sve diskusije se zvučno snimaju, a mogu da se preslušaju i na internet adresi foruma http://razgovori.wordpress.com.
Producent projekta je Udruženje umetnika DEZ ORG, u partnerstvu sa Rexom, a podršku je obezbedio Fond za otvoreno društvo Srbija.
*Foto: Kadar iz rada s.h.e. Nataše Teofilović
(SEEcult.org)