Noć muzeja širom Srbije
Popularna manifestacija “Noć muzeja” biće održana 14. maja u šezdesetak gradova širom Srbije, kao i u još 40 zemalja u Evropi, a najbrojniji program, kao i do sada, ponudiće Beograd i Novi Sad. Bogat i raznovrstan program pripremili su i Šabac, Kragujevac, Subotica, Valjevo, Zrenjanin i drugi gradovi, pružajući posetiocima zabavu i edukaciju od 18 sati popodne do dva posle ponoći.
Popularna manifestacija “Noć muzeja” biće održana 14. maja u šezdesetak gradova širom Srbije, kao i u još 40 zemalja u Evropi, a najbrojniji program, kao i do sada, ponudiće Beograd i Novi Sad. Bogat i raznovrstan program pripremili su i Šabac, Kragujevac, Subotica, Valjevo, Zrenjanin i drugi gradovi, pružajući posetiocima zabavu i edukaciju od 18 sati popodne do dva posle ponoći.
“Noć muzeja” u Srbiji deo je evropske manifestacije, koja je u pojedinim zemljama počela već 13. maja i traje tokom celog vikenda, a održava se pod pokroviteljstvom UNESKO-a, Saveta Evrope i Međunarodnog komiteta muzeja (ICOM), par dana uoči Svetskog dana muzeja, 18. maja.
“Noć muzeja” u Srbiji spada među najmasovnije u Evropi, a ove godine nudi program u rekordnom broju gradova.
Beograd će u osmom izdanju “Noći muzeja” ponuditi čak 65 programa na različitim lokacijama, Novi Sad 50, Šabac 20, Kragujevac i Subotica po 15, Valjevo osam...
Radi lakšeg snalaženja, bolje organizacije i što manje gužve, Beograd je podeljen na sedam zona: Dorćol, Kalemegdan, Knez Mihajlova, Trg Nikole Pašića, Bulevar - Slavija - Kneza Miloša, Topčider - Senjak - Dedinje i Zemun.
Etnografski muzej, tradicionalno jedna od najposećenijih lokacija, predstaviće priču koja prati magičnu tradiciju maskenbala. Kako su izgledale maske aristokrata, kako su se prerusavali drugi slojevi društva, a kako Obrenovići? Interaktivna izložba “Maskenbal” ekskluzivno će predstaviti deo gradske atmosfere bala pod maskama.
Vojni muzej upoznaće posetioce sa blistavom borbenom opremom rimskih vojnika - dva rimska oklopa, štitom i crtežima. Zainteresovani će moći da učestvuju i u radionici kovanja srednjovekovnih mačeva i vide mačevanje uživo.
Arhiv Jugoslavije predstavice privatnu priču kraljevske porodice Karađorđević - od ekskluzivnih fotografija koje su nastale privatnim fotoaparatom te porodice do priča o njihovom detinjstvu, venčanju, odmorima u Sloveniji i dijademama kraljice Marije.
Narodni muzej, koji je već godinama zatvoren zbog rekonstrukcije, nudi u atrijumu pogled na skriveno blаgo kneževskih grobovа, upoznaće posetioce sa tаjnаmа konzervаcije i restаurаcije čuvenog veličastvenog kratera i izložiti zlаtnu mаsku iz Trebeništа.
Muzej primenjene umetnosti objasniće fenomen nastanka dela primenjene umetnosti - posetioci će moći da obiđu nedavno otvorenu 43. Majsku ziložbu ULUPUDS-a, priređenju na temu “Kreativna košnica”.
Medija centar “Odbrana” premijerno će otvoriti svečani salon Doma Vojske Srbije, u kome će se naći slika “Cveće” Save Šumanovića, a biće izložene i fotografije Pokreta nesvrstanih, slike Beograda od pre pola veka, Titovi portreti, kao i izložba Mome Kapora “Beogradske priče”.
Studenti i profesori Filozofskog fakulteta odlučili su da ponude posetiocima zabavu uz igre starih Rimljana, mladi arheolozi otkriće šta sve može da se sazna analizom drevnih kostiju, dok će se psiholozi igrati vizuelnim obmanama.
Ekskluzivna lokacija u osmoj “Noći muzeja” je Palata Srbije (SIV) - bivša Palata federacije, u koju se ulazi retko i uz poseban protokol. Građena od 1947. do 1954. godine, Palata uz nepregledne holove i ministarske kabinete ima šest salona koji se simbolično zovu po bivšim jugoslovenskim republikama, a objedinjuje ih velika sala “Jugoslavija”.
Na Kalemegdanu će posetioci “Noći muzeja” moći da se upoznaju sa muzikom Brazila i sportovima sa tih prostora.
Zagrebački sastav Nipplepeople održaće koncert u bašti Muzeja nauke i tehnike i premijerno izvesti singl “Ne volim te!”, a Duo Maska će u Galeriji Progres predstaviti muziku na drugačiji način - sviranjem na testeri, violini i klaviru.
Beogradska “Noć muzeja” nudi i nov način informisanja građana - pored biltena koji se može preuzeti na Info kutku u Knez Mihailovoj ulici, sajta i profila manifestacije na Fejsbuku, posetiocima koji imaju takozvane pametne mobilne telefone obezbeđena je aplikacija “Android u muzeju” koja se može besplatno preuzeti sa Android marketa.
“Proširena stvarnost” (Augmented Reality) je tehnologija koja snimanjem stvarnog sveta iščitava dodatne informacije o njemu i prikazuje ih na ekranu. Tako lokacije vidljive kroz kameru telefona nude nazive učesnika, postavke, fotografije, adrese, udaljenost na mapi, opciju deljenja i čuvanja sadržaja...
Ulaznice za beogradsku “Noć muzeja” koštaju 350 dinara, a mogu se kupiti i na samim lokacijama i, kao i do sada, jedna karta važi za jedan ulazak na 65 lokacija u Beogradu.
Gradska Direkcija za javni prevoz i ove godine podržala je “Noć muzeja”, pa tako kartu za “Noć muzeja” uvažava kao putnu ispravu.
Vlasnici karte za “Noć muzeja” tako će moći besplatno da se voze javnim gradskim prevozom - u periodu od 17 sati do ponoći.
Za sve koji u Beograd dolaze zbog “Noći muzeja”, Turistička organizacija Beograda organizuje besplatno razgledanje grada u otvorenom autobusu koji će uoči same manifestacije, sa Trga Nikole Pašić 12, tačno u 16 sati krenuti u 70-minutnu rutu gradom.
Zbog “Noći muzeja”, od 17.30 do dva sata posle ponoći biće zatvorene sledeće ulice: Uzun Mirkova ulica na potezu od Studentskog trga do Tadeuša Košćuškog, Studentski trg na potezu od Etnografskog muzeja do Ulice Zmaja od Noćaja, kao i Ulica cara Uroša od brojeva 1 do 9 i 2 do 8.
Raznovrstan program građanima nudi i Novi Sad, koji peti put učestvuje u “Noći muzeja”.
Novosadska “Noć muzeja” biće održana na 50 lokacija, a obuhvata stotinak različitih sadržaja za sve uzraste i interesovanja.
Ovogodišnja “Noć muzeja” u Novom Sadu u znaku je predstojećeg 54. Bijenala u Veneciji, budući da je Muzej savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) prva institucija iz Vojvodine koja od pokretanja venecijanskog bijenala (1895) producira izložbu kojom će se Srbija predstaviti na toj svetskoj manifestaciji savremene umetnosti od juna do novembra ove godine (“Svetlost i tama simbola” beogradskog umetnika Dragoljuba Raše Todosijevića).
Publika će tako imati priliku da, u galeriji novosadskog ogranka Srpske akademije nauka i umetnosti, premijerno vidi izložbu o svim vojvođanskim umetnicima koji su od osnivanja Bijenala u Veneciji do danas učestvovali na toj međunarodnoj izložbi.
Takođe, u MSUV će biti izožene fotografije sa nagradnog fotokonkursa “Gradovi i njihove tajne”, a autor najbolje fotografije otputovaće u Veneciju na 54. Bijenale, u saradnji sa Turističkom agencijom Kompas.
Najavljeno je nekoliko programa o istorijatu i arhitekturi Novog Sada i Petrovaradinske tvrđave: “Grad muzej-građevine eksponati”, koji će predstaviti 4 građevine u centru grada građene u stilu mađarske secesije, zatim izložbe o istorijatu Gradske kuće, Banovine, Skupštine grada, te ulazak u Tajni grad Podzemnih vojnih galerija...
U programu je i više muzičkih sadržaja: Muzejska žurka u MSUV od 18-02 sata sa DJ-evima AS FM radija, koncerti i DJ-nastupi u klubu Đardino na krovu Bazara, nastup harfistkinje Andree Kričković u OTP banci, zvuci Venecije u Galeriji SANU...
Posebni sadržaji pripremljeni su i za decu, a biće realizovani na 11 lokacija u gradu.
U saradnji sa Predškolskom ustanovom “Radosno detinjstvo” i Turističkom agencijom Kompas, najavljena je i organizovana poseta mališane iz vrtića i njihovih vaspitača programima “Noći muzeja”.
Ulaznice za petu novosadsku “Noć muzeja” koštaju 300 dinara i mogu se kupiti u poslovnicama OTP banke u Novom Sadu, a uz svaku kupljenu ulaznicu, dobija se i besplatan katalog-vodič.
Za posetioce starije od 70 i mlađe od 7 godina ulaz je besplatan.
Kragujevac će kroz multimedijalnu postavku obeležiti pola veka urbane kulture tog grada, a biće domaćin i konceptualnom umetniku Radomiru Damnjanoviću Damnjanu, kao i kubanskom Rafaelu Konsuegri.
U Subotici će najveća zvezda biti bicikl - etnološki, likovni, istorijski i književni aspekt bicikla biće predstavljen i instalacijom na trgu. Slikarstvo Milana Konjovića i biološka izložba povodom Međunarodne godine šuma, “Noć u šumi”, deo su ponude tog grada na severu Vojvodine.
Bela Crkva će predstaviti svoje najznačajnije slikare, a češka nacionalna manjina će simboličnom izložbom “Otvori svoj prozor”, koju će pratiti performans, zvanično otvoriti Muzej Čeha u Češkom selu u opštini Bela Crkva.
Posetioci u Šapcu imaće priliku da se upoznaju sa istorijom izdavaštva ovog grada i da se vrate barem na jednu noć u sedamdesete godine i osete čar ove dekade.
Sremska Mitrovica, kao jedan od najstarijih gradova u Srbiji, predstaviće svoju istoriju, i to iz vremena Sirmijuma. Kako se zabavljalo u to vreme, čime se pucalo, šta se nosilo a praviće se i replike nakita i degustirati vina i slatkiši.
Najpoznatiji srpski muzičari biće predstavljeni na izložbi fotografija u kulturnom centru Zrenjanina, dok Kikinda donosi priče iz biološkog kabineta kikindske gimnazije, ali i izložbe minerala, prepariranih riba i ptica, a biće predstavljeno i prirodno okruženje praistorijskog čoveka.
Partner nacionalne “Noći muzeja” je kompanija MTS, a podršku toj manifestaciji i ove godine dalo je Ministarstvo kulture Srbije.
Prošle godine je u “Noći muzeja” učestvovalo 55 gradova, a prema navodima organizatora, zabeleženo je oko pola miliona poseta.
Manifestaciju organizuje Umetničko-produkcijska grupa “Noć muzeja”.
Sajt “Noći muzeja” je www.nocmuzeja.rs
(SEEcult.org)