Nova izdanja Kišovih dela
Arhipelag je u kratkom roku objavio nova izdanja “Ranih jada” i “Enciklopedije mrtvih”, nekih od najpoznatijih knjiga Danila Kiša, koja su deo reprezentativne kolekcije “Dela Danila Kiša u 10 knjiga”.
“Rani jadi” i “Enciklopedija mrtvih” nalaze se i u obaveznoj lektiri za osnovne i srednje škole u Srbiji, a nova izdanja tih knjiga u kratkom roku ukazuju na veliko interesovanje za književnost Kiša, saopštio je Arhipelag, ekskluzivni izdavač dela tog slavnog pisca.
Arhipelag je između septembra 2014. i februara 2015, kada se navršava 80 godina od piščevog rođenja, objavio Dela Danila Kiša u deset knjiga, koje je priredila Mirjana Miočinović. Ta kolekcija obuhvata celokupnu fikcijsku književnost Kiša - od priča i novela do romana, od pesama do pozorišnih i TV drama i filmskih scenarija.
U tom izdanju nalaze se rani romani “Mansarda” i “Psalam 44”, potom knjige iz porodičnog ciklusa “Rani jadi”, “Bašta, pepeo” i “Peščanik”, tri knjige iz Kišovog novelističkog ciklusa “Grobnica za Borisa Davidoviča”, “Enciklopedija mrtvih” i posthumno objavljena knjiga “Lauta i ožiljci”, “Pesme/Elektra” i knjiga drama i filmskih scenarija “Noć i magla”.
Arhipelag je nedavno na Međunarodnom sajmu knjiga “Trg od knjige” u Herceg Novom dobio nagradu za najbolju ediciju godine za Dela Danila Kiša u deset knjiga.
Arhipelag je ekskluzivni izdavač Kišovih dela za Srbiju, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu.
Ranije je Arhipelag objavio Izabrane poetičke spise Danila Kiša u tri knjige koji obuhvataju “Čas anatomije”, “Gorki talog iskustva” i “Poslednje pribežište zdravog razuma”, knjigu izabranih eseja u kojoj Kiš odgovara na pitanje: “Zašto pišem?” i u kojoj kaže koja su dva ključna pitanja na kojima polažu ispit svi pisci XX veka.
Kišove knjige, kako ističe Arhipelag, bolje od ma čega drugog, pokazuju da sve nije književnost, ali da književnost može biti najbolji deo našeg iskustva. Delo Kiša potvrđuje piščeve reči s početka 80-ih o “veličanstvenom mehanizmu koji ne dozvoljava da se svet obesmisli, da reči izgube svoje značenje”.
(SEEcult.org)