Open Wiki GLAM of Serbia
Vikimedija Srbije i Zadužbina Vikimedije organizuju 24. februara u Beogradu konferenciju posvećenu srpskoj kulturnoj i istorijskoj baštini i zaštiti intelektualne svojine i autorskih prava na internetu.
Uz podršku Doma omladine Beograda, Registra nacionalnog internet domena Srbije i EUneta, konferencija “Open wiki GLAM of Serbia” (GLAM je skraćenica za Galleries, Libraries, Archives & Museums) okupiće predstavnike relevantnih kulturnih i političkih subjekata iz Srbije, međunarodne Zadužbine Vikimedija, fondacija i udruženja u cilju dvosmerne saradnje u kreiranju i unapređenju dostupnosti riznice kulturnog i istorijskog nasleđa Srbije na internetu, kao i zaštiti intelektualne svojine i upotrebe novih tehnologija u institucijama kulture i umetnosti.
Gosti iz zemlje i inostranstva izložiće viđenja podeljena o načinima zaštite intelektualne svojine na internetu i licence CC (Creative Commons), važnosti dostupnosti delova kulturne baštine na internetu i načinima njihovog pokazivanja, Vikimedijinim projektima kao platforme za širenje besplatnog sadržaja i informacija i kao sredstva komunikacije, informisanja i obrazovanja, te o digitalizaciji i tehnologiji QR kodova i njihovoj primeni u GLAM institucijama.
Konferencija će biti održana 24. februara u Domu omladine Beograda, a više o tom skupu moguće je naći na stranici glam.wikimedia.rs, preko koje je moguće i prijavljivanje učešća.
Među učesnicima su najavljeni predstavnici Fondacije Vikimedije, organizacije Creative Commons, vikimedije Srbije i Francuske, medijskog arhiva Ebart...
Zadužbina Vikimedija je nevladina i neprofitna organizacija, staralac projekata saradnje na raličitim jezicima, među kojima su Vikipedija, Vikirečnik, Vikicitat, Vikiknjige (uključujući i projekat Vikijunior), Vikiverzitet, Vikizvornik, Vikimedijina Ostava, Vikivrste, Vikivesti i Meta-Viki.
Jedan od najpoznatijih projekata Fondacije Vikimedija je onlajn enciklopedija Vikipedija i jedan od najvećih kolaborativnih svetskih projekata, koji je šesti po posećenosti sajt na internetu sa više od 20 miliona članaka na više od 280 jezika.
(SEEcult.org)