Podrška Druge scene Beopolisu
Druga scena, mreža nezavisnih oganizacija i indivudualnih aktera u kulturi u Beogradu, izrazila je podršku knjižari Beopolis i ocenila da će rešavanje njenog privremenog smeštaja - za vreme rekonstrukcije Doma omladine, pokazati da li su i u kojoj meri oni koji predstavljaju kulturnu politiku Beograda spremni da prepoznaju i zaštite osnovne kulturne vrednosti grada.
Druga scena, mreža nezavisnih oganizacija i indivudualnih aktera u kulturi u Beogradu, izrazila je podršku knjižari Beopolis i ocenila da će rešavanje njenog privremenog smeštaja - za vreme rekonstrukcije Doma omladine, pokazati da li su i u kojoj meri oni koji predstavljaju kulturnu politiku Beograda spremni da prepoznaju i zaštite osnovne kulturne vrednosti grada.
Povodom naloga knjižari Beopolis da se izmesti iz hola DOB-a radi početka treće faze rekonstrukcije, Druga scena navela je 13. januara u saopštenju da je ugrožavanje rada Beopolisa “na ovakav način još jedna nedopustiva manifestacija stihijskog pristupa široj kulturnoj politici Grada, čiji izgovori se već redovno pronalaze u beskonačnom ‘rušenju i renoviranju’, a kroz koju se zapravo urušavaju dragoceni kontinuiteti kulturnih aktivnosti, delovanje nezavisnih inicijativa i proklamovani principi prioriteta kulturne politike”.
Druga scena istakla je da je Beopolis jedan od najznačajnijih punktova ne samo izdavačke i knjižarske, već i šire kulturne aktivnosti, te da važi za najbolje snabdevenu i izuzetno profilisanu knjižaru, koja je za deset godina kontinuiranog rada u prostoru DOB-a ostvarila jedinstven status na kulturnoj mapi grada i postala centar okupljanja i razmene, čime je nastavila ovu prekinutu knjižarsku tradiciju u Beogradu.
“Ova knjižara je postala primer odgovornog i posvećenog rada na promociji izdavačkih i knjižarskih standarda i etike, a doživela je da drugi put u poslednjih par godina bude grubo ‘pregažena’ zahtevom da ‘nestane’ iz svog prostora”, navela je Druga scena, ocenjujući da nalog za iseljenje sa “obrazloženjem da je (ponovo) neophodno zbog renoviranja” predstavlja “grubo kršenje osnovnih principa očekivane kulturne politike Grada, budući da ovog puta knjižara Beopolis nije dobila nikakav alternativni prostor, a isterivanje na godinu dana iz Doma omladine bez obezbeđenog adekvatnog (ili bilo kakvog) alternativnog prostora može dovesti do ugrožavanja njene buduće egzistencije”.
Saopštenje su potpisali predstavnici Slobodne kulture, Žena na delu, Prelom kolektiva, Teorije koja hoda, Stani-pani kolektiva, Konteksta, Biroa Beograd, Bazaarta i pojedinci aktivni u okviru te mreže.
Vlasnik izdavačke kuće i knjižare Beopolis Aleksandar Nikolić izrazio je ovih dana nadu u mogućnost pronalaska odgovarajućeg rešenja sa predstavnicima gradskih vlasti, ali još nije postignut bilo kakav dogovor.
Nikolić je rekao za “Danas” da “ovo naglo zatvaranje knjižare Beopolis može da se završi, nažalost, samo na dva načina. Ili da pokušamo, u saradnji sa nadležnima, Domom omladine prevashodno i Skupštinom grada, da pronađemo neko rešenje po kome bi nam bilo omogućeno da radimo nesmetano u periodu rekonstrukcije DOB-a ili će se pak definitivno knjižara i izdavačka kuća Beopolis ugasiti”.
“Nismo imali predstavu šta nas očekuje i potpuno smo zatečeni. Praktično je neko kao makazama presekao normalno funkcionisanje kuće. Mislim da čitaoci znaju da je i u prethodnoj fazi rekonstrukcije DOB-a, koja je trajala dve godine, knjižara radila u težim uslovima, u radikalno manjem prostoru, što je oslabilo naš finansijski potencijal tako da smo ‘hramajući’ ušli u novi prostor. Ovo je situacija iz koje ja jedini izlaz vidim tako da nam se u što kraćem roku omogući ili pomogne da u nekom prostoru nastavimo da radimo”, dodao je Nikolić.
Dom omladine Beograda demantovao je 11. januara, povodom početka treće i najobimnije faze rekonstrukcije, da je bilo ko od njegovih partnera, uključujući knjižaru Beopolis, nasilno i na prečac izbačen iz programa i programskih prostora.
Navodeći da su neki mediji grubo obmanuli javnost izveštavajući da je knjižara Beopolis 30. decembra, bez ikakve najave, iseljena iz prostora Doma omladine, DOB je saopštio da je tog dana naloženo svim realizatorima programa da se prilagode novim uslovima rada.
“Programskim saradnicima ponuđeno je da ugovori o saradnji ‘miruju’ do okončanja radova. Zato je besmisleno govoriti o bilo kakvom izbacivanju knjižare Beopolis iz Doma omladine”, naveo je DOB, dodajući da njegovo rukovodstvo zna da DOB, između ostalog, ne bi bio to što jeste da u svom sastavu nema knjižaru Beopolis, kao što ni ta knjižara ne bi bila to što jeste da nije u DOB-u.
Navodeći da će i ubuduće sve eventualno sporne situacije rešavati isključivo na dobrobit programa i svih koji u njemu rade, a nikako obrnuto, DOB je poručio i da je, uprkos glasinama i pritiscima, “čvrsto rešen da rekonstrukciju sprovede u celosti, i to u što kraćem roku, kako bi njegovi programi i sadržaji, uključujući i knjižaru Beopolis, bili što pre dostupni posetiocima”.
Treću fazu rekonstrukcije DOB-a finansiraće Gradska uprava Beograda, a obuhvata sanaciju i adaptaciju Velike sale, Kluba i holova.
Vrednost radova iznosi ukupno 278 miliona dinara, a putem javne nabavke, koju je sprovela Agencije za investicije, za izvođača radova izabrana je firma PMC inženjering d.o.o.
Prema planu, radovi treba da budu okončani do kraja 2010. godine.
(SEEcult.org)