Poema beogradske pobednice
Sarajevski autor Ramiz Huremagić rodom iz Cazina, aprilski gost Krokodilove Kuće za pisce u Beogradu, izvešće 27. aprila u Centru za kulturnu dekontaminaciju poetski performans tokom kojeg će iskazati i svedočiti o tome “šta je to bilo u njegovoj bliskoj prošlosti”, da li je stvarno moguće tvrditi da je “sve u tom Beogradu počelo”, koliko znamo jedni o drugima, o istorijskim događajima, o samima sebi...
Huremagićeva “Poema beogradske pobednice” najavljena je kao poetsko-scensko iskazivanje i svedočenje sa unakrsnim ispitivanjem kojim autor želi da svedoči trenutku kada će iz Beograda opet “sve početi”, odnosno da svedoči o spremnosti da se “budućnost piše radi budućnosti, a ne zbog prošlosti”.
Prema rezultatima ankete dnevnog lista Danas, čak 94 odsto ispitanika početkom 2018. godine reklo je da ne zna ni za jedan ratni logor u Srbiji, a njih 71 odsto nije čulo da je neki grad tokom rata bio pod opsadom četiri godine. Za opsadu Sarajeva zna 23 odsto, Vukovara 3 odsto, Knina 2 odsto ispitanika. Mnogi još uvek kažu, te sa pregršt argumenata koje nude, i danas tvrde: “U Beogradu je sve počelo”, “Za sve je kriv Beograd”...
Huremagić, koji je rođen (1972), odrastao i proratovao u Cazinu na severozapadu Bosne, u neposrednom svedočenju, javnom iskazivanju, te kroz “unakrsno ispitivanje – između sebe i sebe, sebe i poezije, sebe i Pobjednice, sebe i publike – donosi Beogradu ‘Poemu beogradske pobjednice’”.
Huremagić živi u Sarajevu od 1995. Studirao je dodiplomske studije u Zagrebu i Sarajevu, a magistrirao u oblasti kriminologije i krivičnog pravosuđa u Kardifu u Velikoj Britaniji. U biografiji navodi i da je bio “topovsko meso u čizmama od 1992-1995”. Radio je na istragama organizovanog kriminala više od devet godina.
Koautor je, sa književnikom Izetom Pervizom, scenarija za dugometražni igrani film “Dim duhana”, nagrađen 2004. godine od Fondacije za kinematografiju FBiH, koji je bio uvršten u Cinelink program za razvoj scenarija Sarajevo film festivala. Radio je 2003. godine na produkciji BBC serijala “Days that shook the world – Sarajevo assassination”, snimanog u Sarajevu.
Zbirka poezije “U svijetu bučnih ljudi”, u izdanju TKD Šahinpašić, objavljena mu je 2013. godine kao jedan od nagrađenih radova Fondacije za izdavaštvo FBiH. Poezija mu je objavljivana u zagrebačkom časopisu “Poezija” i časopisu “Novi Izraz”, te na portalima, u časopisima i magazinima xxzmagazin.com, radiogornjigrad.wordpress.com, penbih.ba, strane.ba, astronaut.ba i tacno.net.
Druga zbirka poezije “Čekičanje vremenja – o trenutku” objavljena je 2016. godine u izdanju Centra Samouprava iz Sarajeva, a 2017. godine bila je u užem izboru za najbolju zbirku poezije na konkursu Ratkovićevih večeri poezije. Treću zbirku poezije “Miostrah” objavio je u aprilu 2018.
Koautor je, sa Anom Isaković iz Beograda, pozorišne drame “Da li bi htela da se još ponekad nađemo – igrokaz o silovanju”, koja je trenutno u predprodukcijskoj fazi kao jedan od pet najboljih dramskih tekstova na regionalnom konkursu Hartefaktova za 2017. godinu.
Piše poeziju, kratke priče, scenarije za kratke i dugometražne filmove, pozorišne drame. Trenutno radi na jednom kratkom filmu kao reditelj i scenarista, te jednom dokumentarnom filmu kao autor filma. Jedan je od osnivača i predsednik Centra za kulturu, umetnost i društvo Samouprava iz Sarajeva, koji predstavlja svojevrsnu platformu autora za autore iz oblasti kulture, umetnosti i društvenih istraživanja. Član je PEN centra BiH.
Performans “Poema beogradske pobednice” deo je programa konferencije “Svedočanstvo. Komemoracija. Blagostanje”, koja se održava 26. i 27. aprila u CZKD-u i ina Institutu za filozofiju i društvenu teoriju, u saradnji sa Filozofskim fakultetom i Istorijskim muzejem BiH u Sarajevu, u cilju demokratizovanja istorijskih narativa u regionu i jačanja uključivanja jugoslovenskih ratova u prakse evropskog sećanja.
(SEEcult.org)