• Search form

01.11.2013 | 10:40

Poetski festival u protestu

Poetski festival u protestu

Takmičarski festival poezije “Kultura u protestu” okupiće 1. i 2. novembra u klubu Panic Room Žica u Beogradu dvadesetak pesnika i pesnikinja iz gradova u Srbiji, u okviru istoimene kampanje Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS) kojom se skreće pažnja na važnost kulturne i umetničke produkcije civilnog društva i pozivaju nadležni na dijalog za rešavanje nagomilanih problema u tom sektoru.

U organizaciji udruženja Poezin, poetski festival “Kultura u protestu” predstaviće učesnike iz Beograda, Kragujevca, Kruševca, Niša, Pančeva, Požarevca, Subotice, Šapca i Zrenjanina, a specijalni gosti su Nina Živančević, koja živi i radi u Francuskoj, Dušan Gojkov i Ana Ristović.

Tema je “katastrofalna situacija u kulturi i dosadašnja nebriga države za savremenu umetnost i savremenu scenu”, a učesnici će je predstaviti izvođenjem angažovane poezije na sceni.

Nastupiće: Miloš Ristić (Kruševac), Vladimir Milojković (Subotica), Miodrag Vučković (Kruševac), Ivana Milanov (Niš), Aleksandar Marković, Irina Marković, Siniša Rudan, Nikola Živanović, Ivan Miljaković i Aljoša Dražović iz Beograda, Nikola Oravec (Novi Sad), Momir Josipović (eksperimentalna rep muzika) iz Pančeva, Branislav Kuzmanović (Šabac), Milutin Mićić (Zrenjanin), Ivan Marinković (Požarevac) i Damir Nedić (Kragujevac).

Van konkurencije nastupaju Siniša Stojanović Sinister i Milan Mijatović.

Kao muzička podrška, najavljen je pančevački kantautor i gitarista Velibor Nikolić koji je mnogima poznat po bendovima Brigand, Jewy Sabatay i po solo projektima. Ove godine je sa bendom Brigand objavio album "Zaplešimo grešnici", koji je izašao za Black Planet records, dok je 2012. godine za Manekene Bigza objavio "Čovek peva posle rata". Više od deset godina kontinuirano radi na muzici i tekstovima, svojoj poetici i izrazu, sarađujući sa mnogim autorima, domaćim i stranim bendovima, poput Plastic Sundays, Block Out, Jarboe, NOYZ...

Specijalna gošća Poezinovog protestnog festivala je pesnikinja, prozna spisateljica, esejistkinja, kritičarka i prevodilac Nina Živančević, koja živi i radi u Parizu.

Za prvu knjigu poezije “Pesme”, u izdanju Nolita 1982. godine, dobila je uglednu Brankovu nagradu, a do sada je objavila 13 poetskih zbirki na srpskom, francuskom i engleskom. Objavila je i šest proznih knjiga i dva teoretska eseja - monografiju o recepciji dela Miloša Crnjanskog (doktorska teza) i studiju o srpskim umetnicama u egzilu “Onze femmes artistes, nomads et slaves”.

Dobitnica je niza književnih nagrada, a zastupljena je i u mnogim pesničkim antologijama svetskog značaja.

Sarađuje sa mnogobrojnim časopisima u zemlji i svetu, a između ostalog, predavala je književnost i teoriju pozorišne avangarde na brojnim univerzitetima (Naropa University, New York University, the Harriman Institute, St.John’s University u SAD, te Sorbona i Univerzitet Paris 8 u Evropi).

Među specijalnim gostima Festivala “Kultura u protestu” je i pesnik Dušan Gojkov, prozaista, romanopisac, esejista, radiofonski reditelj i novinar i osnivač, koji je i glavni i odgovorni urednik magazina za književnost i umetnost “Balkanski književni glasnik”.

Objavio je 14 knjiga, zastupljen je u mnogim domaćim i stranim antologijama savremene literature, a dobitnik je i nekoliko značajnih književnih nagrada.

Nedavno su objavljene i tri njegove knjige u elektronskom izdanju - zbirka kratkih priča “Grand hotel”, roman “Album fotografija” i zbirka poezije “Tužne šansone”.

Gojkov je za radio režirao više od 200 radiofonskih drama i eseja, kao i dvadesetak dokumentarnih filmova za televiziju.

Specijalna gošća Festivala poezije “Kultura u protestu” je i pesnikinja Ana Ristović, rođena 1972. u Beogradu, gde je diplomirala srpsku književnost i jezik sa opštom književnošću na Filološkom fakultetu. Objavila je šest pesničkih knjiga: “Snovidna voda” (Književna omladina Srbije, Pegaz, Beograd, 1994); “Uže od peska” (Gradac, Čačak, 1997); “Zabava za dokone kćeri” (Rad, Beograd, 1999); “Život na razglednici” (Plato, Beograd, 2003); “Oko nule” (Narodna biblioteka Stefan Prvovenčani, edicija Povelja, Kraljevo, 2006) i “P.S.” (Narodna biblioteka Stefan Prvovenčani, edicija Povelja, Kraljevo, 2009).

Dobitnica je "Brankove nagrade" za knjigu “Snovidna voda” (1994), nagrade "Branko Miljković" i nagrade Sajma knjiga u Igalu za knjigu “Zabava za dokone kćeri” (2000), zatim nagrade "Milica Stojadinović Srpkinja" za knjigu “P.S.” (2010), kao i nemačke nagrade "Hubert Burda Preis" za mladu evropsku poeziju 2005. godine.

Pesme Ane Ristović prevođene su na brojne jezike i zastupljene u više domaćih i stranih antologija.

Pojedinačne knjige su joj prevedene na nemački ("So dunkel, so hell", Jung und Jung, Salzburg, 2007), slovenački ("Življenje na razglednici", LUD Šerpa, Ljubljana, 2005) i slovački jezik ("Pred tridsiatkou", Drewo a srd, Banska Bystrica, 2001), a u pripremi je prevod njene knjige izabranih pesama na mađarski jezik.

I sama je prevodilac sa slovenačkog jezika (Jani Virk, Aleš Šteger, Aleš Čar, Goran Vojnović, Suzana Tratnik, Lucija Stupica i mnogi drugi).

Bila je učesnica je brojnih festivala u zemlji i inostranstvu. Članica je Udruženja književnih prevodilaca Srbije, Srpskog PEN centra i Srpskog književnog društva, kao i Društva slovenačkih pisaca.

Pobednik Festivala "Kultura u protestu" dobiće novčanu nagradu od 20.000 dinara i mogućnost da, kao i 2012. godine, nastupa na Slem šampionatu Evrope.

Na Poezinovom festivalu 2012. godine pobedio je Muhamed Eljšani, poznatiji kao Muha Blackstazy, koji je, kao predstavnik Srbije, učestvovao na Slem šampionatu Evrope u Briselu.

Poetski festival “Kultura u protestu” deo je istoimene kampanje Asocijacije NKSS koja se realizuje u gradovima širom Srbije u vidu programa 12 organizacija koji preispituju poziciju i ulogu nezavisnih umetnika i radnika u kulturi i umetnosti, uz kritički osvrt na aktuelnu situaciju i marginalizaciju savremene umetničke produkcije.

Kampanjom “Kultura u protestu”, Asocijacija NKSS poziva nadležne na svim nivoima, a pre svega Ministarstvo kulture i informisanja, na započinjanje dijaloga o rešavanju nagomilanih problema koji će dovesti do konačnog priznanja značaja nezavisne kulturne scene i omogućiti iskorišćavanje njenog ogromnog potencijala za dalji razvoj celokupnog kulturnog života, ali i edukacije, stvaranja nove publike i unapređenja imidža države u svetu.

Ministarstvo kulture je u međuvremenu obavestilo NKSS da raskida Protokol o saradnji iz 2011. godine, polazeći od “istinske opredeljenosti ka transparentnoj izgradnji institucija kulture na načelima profesionalizma”, a “u susret intenziviranju sveopšteg napora ka konačnom fokusiranju doprinosa svih poslenika u kulturi ka izradi Strategije razvoja kulture” Srbije.

NKSS je izrazila iznenađenje tom odlukom, a obrazloženje Ministarstva ocenila je kao pokazatelj nezainteresovanosti za saradnju sa vaninstitucionalnim akterima u kulturi i nerazumevanje uloge koju danas civilni/nezavisni sektor ima u kulturi. Upravni odbor NKSS je, istovremeno, ponovo pozvao predstavnike Ministarstva kulture na sastanak.

Svi programi u okviru kampanje “Kultura u protestu” dobili su podršku na internom konkursu NKSS, u okviru razvojnog projekta podržanog od Fonda za otvoreno društvo.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav