Polifone naracije
Zavod za proučavanje kulturnog razvitka (ZAPROKUL), koji je dobio protekle nedelje snažnu podršku javnosti, nakon predloga za njegovo ukidanje, organizuje 13. septembra okrugli sto “Polifone naracije - pristupi i polazišta” u okviru “Bitef Polifonije”, pratećeg programa 46. Beogradskog internacionalnog teatarskog festivala.
Koje su to narativne matrice i diskurzivne prakse i na koji način su i u kojoj meri te priče istovremeno umetnički izraz i jedna verzija znanja i društvenog angažovanja za promene u današnjem svetu, biće tema tog okruglog stola koji organizuju Centar za dramu u edukaciji i umetnosti (CEDEUM) i ZAPROKUL.
Okrugli sto je zamišljen kao prostor interakcije i kreativni doprinos dijalogu između učesnika, stručnjaka, gostiju i publike u odnosu na narativne pristupe i polazišta u projektima i predstavama ovogodišnje “Bitef Polifonije”, koje karakteriše otvorenost za lične priče i aktuelna društvena pitanja, istraživanje i problematizovanje sećanja i prošlosti, preispitivanje obrazaca života u sadašnjosti, ali i pitanje perspektive i vizije budućnosti...
Podsticaj za okrugli sto, pored porasta zainteresovanosti pozorišta, posebno nezavisne scene i mladih stvaralaca, za diskurzivne i narativne pristupe, dao je 134. broj časopisa “Kultura” Zavoda za proučavanje kulturnog razvitka. Taj broj “Kulture” bio je posvećen temi naratologije, a priredila ga je prof. dr Milanka Todić, koja je i moderatorka okruglog stola.
ZAPROKUL se prošle nedelje našao na listi od dvadesetak agencija i regulatornih tela čije je ukidanje predložilo Ministarstvo finansija radi štednje, a to je izazvalo burne reakcije u javnosti, uz zahteve da se od te namere odustane.
Protiv ukidanja ZAPROKUL-a izjasnilo se i Ministarstvo kulture i informisanja, čije je mišljenje zatražilo Ministarstvo finansija.
ZAPROKUL je osnovan 1967. kao jedina republička ustanova koja se bavi istraživanjima u oblasti kulture i unapređenjem kulturne politike u Srbiji.
(SEEcult.org)