• Search form

01.05.2016 | 20:50

Politike prijateljstva

Politike prijateljstva

Izbeglička kriza kao ponovljeni ispit za evropski politički projekat i kritički osvrt na ekonomsku politiku u Evropskoj uniji - prve su teme koje deveti Subversive festival pokreće 2. maja u Zagrebu, a naredne dve nedelje - kroz konferencijski, filmski i forumski program, fokusiraće se i na nove ekonomske modele, antifašističke borbe, budućnost levice, sindikalne politike i prostore političke borbe, probleme energetskog siromaštva i hrane, zelenu ekonomiju, kampanje za stopiranje ugovora TTIP, CETA i TISA, odnose države i crkve, rađanje globalnog sveta i druga pitanja, objedinjena temom “Politike prijateljstva”.

Deveti Subversive Festival okupiće do 16. maja više od sto intelektualaca, naučnika, umetnika, filmskih autora i aktivista, a kao i do sada, sastoji se od Međunarodne konferencije, Foruma, Mediteranskog foruma i Škole savremene humanistike.

Teorijski deo počinje 2. maja u Kinu Europa panelom “Rasplet ili intermezzo? Izbeglička kriza kao ponovljeni ispit za evropski politički projekat” na kojem učestvuju evropska parlamentarka Ska Keller, Dejan Jović, Emina Bužinkić i Gianluca Solera, uz moderaciju Ivane Dragičević. Potom će biti održano i predavanje nemačkog ekonomiste Heinera FlassbeckaKritički osvrt na ekonomsku politiku u EU i Evropskoj monetarnoj uniji”, uz moderaciju Velibora Mačkića.

Među gostima su najavljeni i francuska novinarka i nekadašnja portparolka Haškog suda Florens Artman, profesor Centra za bliskoistočne studije Univerziteta Lund Spiros Sofos, kao i domaći i regionalni intelektualci, poput Dragana Markovine, slovenačkog sociologa i političkog aktiviste Rastka Močnika, političkog filozofa Gala Kirna, istoričarke Dubravke Stojanović iz Srbije, zatim Budimira Lončara

Filmski deo Subversive Festivala biće otvoren 8. maja najnovijim filmom velikog izraelskog sineaste i borca za ljudska prava Avija MograbijaIzmeđu ograda”, koji prati pokretanje Teatra potlačenih, sastavljenog od imigranata i tražilaca azila, putem kojeg Mograbi pokušava da pronađe estetsko sredstvo političke i socijalne promene.

Najbolji među više od 50 filmova koji će biti prikazani do 15. maja u bioskopima Europa i Tuškanac dobiće nagradu “Wild Dreameer” - u konkurenciji igranih, dokumentarnih i kratkometražnih filmova.

Osim takmičarskog, Subversive i ove godine nudi bogat prateći program, pa će u saradnji sa Centrom za mirovne studije prikazati selekciju nazvanu “Razotkrivanje” koja ukazuje na ulogu zviždačke neposlušnosti u jačanju demokratije. Najavljeno je i nekoliko informativnih tribina, a među učesnicima će biti i Florens Artman, autorka knjige “Zviždači” i bivša portparolka Tužilaštva Haškog tribunala koja je nedavno, za vreme izricanja presude Radovanu Karadžiću, izazvala pažnju javnosti hapšenjem pred Haškim tribunalom zbog optužbe za nepoštovanje tog međunarodnog suda za ratne zločine na prostoru bivše Jugolavije.

Poseban program Subversive Festivala posvećen je dokumentarnim filmovima velikog italijanskog autora Pjera Paola Pazolinija (Pier Paolo  Pasolini).

Najavljen je i program Švajcarski aktivistički film, kao i omaž programi posvećeni trojici velikih sineasta koji su preminuli ove godine - najradikalnijeg predstavnika francuskog novog talasa Žaka Riveta (Jacques Rivette), italijanskog majstora gorke komedije Etorea Skole (Ettore Scole) i poljskog autora Andržeja Żulavskog, čijim će oproštajnim filmom “Kosmos”, za koji je nagrađen za režiju ove godine u Lokarnu i koji je snimao 15 godina - adaptacijom istoimena romana najvećeg poljskog pisca 20. veka Vitolda Gombrovica, deveti Subversive Festival biti zatvoren.

Najavljen je i masterklas jednog od najvažnijih predstavnika jugoslovenskog crnog talasa, slovenačkog reditelja Karpa Godine.

Budući da nema sponzore i da mu realizacija zavisi od sredstava Grada Zagreba i Ministarstva kulture Hrvatske, koja su ove godine usled promene političke paradigme drastično srezana, Subversive festival je pokrenuo crowdfunding kampanju kako bi prikupio donacije za svoje deveto izdanje, kojim nastavlja da okuplja i podstiče različitost, aktivizam i kritičko mišljenje.

Uprkos kriznom budžetu, program je zadržao standardnu strukturu, pre svega uz pomoć i saradnju partnera kao što su Centar za mirovne studije (CMS), Institut za političku ekologiju (IPE), Centar za ženske studije (CŽS), Friedrich Ebert Stiftung (FES), Združena levica (ZL) iz Slovenije, Francuski institut i Italijanski institut za kulturu.

Zbog znatno smanjenih sredstava za funkcionisanje, Subversive Festival poziva sve pojedince, udruženja, zadruge, inicijative, političke i aktivističke organizacije da mu pomognu u prikupljanju novčanih sredstava u okviru crowdfunding kampanje.

Uprkos teškoćama, organizatori Subversive Festivala poručili su da se nikada neće predati, jer duboko veruju u moć slobode, kreativnosti i iznenadno događanje istine iz ispunjenja Badjuovih generičkih uslova, a to su matem, poem, politička invencija i ljubav.

“Njihovo zajedničko pojavljivanje obvezuje na još jedan korak, na još jednu reč, na još jedan gest sve do kraja sebe samog, do kraja neoliberalnog varvarizma, do kraja fašizacije društva, do kraja političkog katolicizma, do kraja nesreće. Stvarajmo slobodu zajedno!”, poručili su organizatori Subversive Festivala, koji je 2015. godine održan na temu “Prostori emancipacije: Mikropolitike i pobune”, a u filmskom segmentu bio je posvećen iranskom reditelju Džafaru Panahiju, koji je već nekoliko godina u kućnom pritvoru.

Ulaz na sve programe teorijskog dela festivalskog programa je besplatan, dok karte za projekcije u bioskopu Europa koštaju 20, a u Tuškancu 10 kuna.

Festivalski sajt je subversivefilmfestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Zoran Popovic, Film koncept: ’Glava/krug, 1968’
Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav