Poljska u fokusu 19. Lutkafesta
Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici biće održan od 20. do 26. maja, a prikazaće 23 predstave iz 15 zemalja, uz fokus na poljsko lutkarstvo.
Za učešće u takmičarskom programu 19. subotičkog festivala prijavljene su 204 predstave iz 41 zemlje, a odabrane su 23 iz Bosne i Hercegovine (Republike Srpske), Čilea, Egipta, Francuske, Hrvatske, Mađarske, Italije, Makedonije, Poljske, Rumunije, Rusije, Slovenije, Srbije, Španije i Velike Britanije.
U fokusu Festivala biće poljsko lutkarstvo koje će, osim kroz predstave u takmičarskom programu, biti predstavljeno i izložbom lutaka i plakata u Subotici, Novom Sadu i Beogradu, naučni skup, te učešće studenata lutkarstva iz Bjalistoka i Vroclava u programu svečanog otvaranja Festivala.
Iako uzrast publike nije strogo ograničen, moglo bi se reći da su ciljna publika deca uzrasta do 18 godina, pa su se tako na repertoaru i ove godine našle predstave koje nisu za sasvim malu decu. O tome svedoče i imena autora prema čijim delima su predstave rađene: od braće Grim i Andersena, preko Čukovskog, Vilhelma Haufa i Lajmana Frenka Bauma, sve do Šekspira i Čehova, saopštili su organizatori.
Uz reprizu u Segedinu i gostovanja festivalskih predstava u Vojvodini i drugim krajevima Srbije, 19. subotički festival ugostiće umetnike, pozorišne stručnjake i studente pozorišnih škola sa raznih strana Evrope i sveta, kao i iz Srbije.
Predstave će biti igrane na tri lokacije - Dečje pozorište Subotica, Narodno pozorište - scena “Jadran” i Pozorište "Deže Kostolanji" od 21. do 25. maja.
Kreiranje repertoara, kako su istakli organizatori, zasnovano je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu.
O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa.
Pored takmičarskog, Festival obuhvata i brojne prateće programe: četvrti Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti, Majsku školu lutkarstva, Festival na turneji, reprizu Festivala u Mađarskoj, te izložbe, filmski program, programe na otvorenom, lutkarske, plesne i radionice vizuelnih umetnosti za decu, izdavaštvo i promocije knjiga.
Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.
Prošle godine Gran pri je osvojila francuska predstava “Moj Pinokio” Didijea de Kalana i Žan-Pjera Leskoa (po delu Karla Kolodija), u režiji Leskoa i izvođenju njegovog pozorišta iz Fontene su Boa (Pariz).
Festival je osnovan 1994. godine odlukom Skupštine Opštine Subotica sa ciljem da se na njemu prikažu najvrednija i umetnički najrelevantnija scenska ostvarenja iz međunarodne i domaće produkcije za decu, da doprinese promociji novih i afirmaciji ostvarenih kulturnih vrednosti na međunarodnom planu, kao i zbližavanju raznih naroda i očuvanju specifičnosti i različitosti svake kulture kao izvora našeg zajedničkog bogatstva.
Od osnivanja pa do danas, Festival je postigao najviše umetničke rezultate predstavljajući više od 400 pozorišnih produkcija iz zemlje, Evrope i sveta.
Samo 18 predstava ponelo je najviše priznanje Festivala - Gran pri za najbolju predstavu u celini, ali su mnoge predstave viđene na proteklih 18 festivala ostvarile značajan estetski uticaj na razvoj teatra posvećenog deci i mladima uopšte, kao i na razvoj umetnosti lutkarstva posebno.
Subotički festival je 2005. godine nagrađen Vukovom nagradom za izuzetan doprinos razvoju scenske umetnosti za decu i kulture uopšte, a 2009. godine dobio je nagradu Pro urbe za značajan doprinos razvitku i ugledu grada Subotice podizanjem njegovih materijalnih i duhovnih vrednosti.
Festival je dobitnik i specijalne međunarodne nagrade za doprinos razvoju dramskog odgoja “Grozdanin kikot” za 2009. godinu, koju dodeljuje Centar za dramski odgoj iz Mostara (BiH centar IDEA - Međunarodne asocijacije za dramu/pozorište i obrazovanje).
Takođe, ukazom ruskog predsednika Dimitrija Medvedeva, direktor Međunarodnog festivala pozorišta za decu u Subotici Slobodan Marković odlikovan je 2011. godine Ordenom prijateljstva za ogroman doprinos u razvoju rusko-srpske saradnje i rad na popularizaciji ruske kulture u inostranstvu.
Međunarodni festival pozorišta za decu je 2000. godine bio jedan od inicijatora osnivanja nacionalnog centra UNIMA-e (Međunarodnog udruženja lutkara, čiji je osnovni cilj promocija i razvoj lutkarske umetnosti) i od tada je njegov redovni član. Od 2008. član je i nacionalnog centra ASITEŽ-a (Međunarodne asocijacije pozorišta za decu i mlade), organizacije koja za cilj ima promociju, praćenje i razvijanje pozorišne umetnosti za decu i mlade i afirmaciju pozorišnog stvaralaštva za mladu publiku.
Festival se 2010. godine našao među osnivačima Saveza međunarodnih festivala umetnosti Srbije - SEFA koji je aprila 2011. postao član Evropske asocijacije festivala - EFA. Osnivači SEFA su najeminentniji umetnički festivali Srbije koji se koncepcijom, sadržajem i načinom prezentacije izdvajaju od ostalih, pre svega po kvalitetu, po originalnosti i inovativnosti, po kreativnom načinu sprovođenja.
Međunarodni festival pozorišta za decu u Subotici zvanično je manifestacija od nacionalnog značaja za Srbiju.
Sredstva za njegovo održavanje obezbeđuju Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, Pokrajinski sekretarijat za kulturu i javno informisanje Vojvodine i Grad Subotica, dok značajnu podršku pružaju ambasade i strani kulturni centri.
Izvršni producent Festivala je Otvoreni univerzitet Subotica.
Festivalski sajt je www.lutfestsubotica.net
(SEEcult.org)