• Search form

25.02.2018 | 19:35

Preminuo Đetulio Alviani

Preminuo Đetulio Alviani

Italijanski umetnik Đetulio Alviani (Getulio Alviani), veliki promoter optičke umetnosti, op-mode, op-dizajna i letrizma tokom 60-ih godina 20. veka, preminuo je 24. februara u Milanu u 79. godini.

Strasan pobornik Novih tendencija, novih teorija informatike, tehnologije, kinetike i ambijentalnih transformacija, Alviani se zalagao za konstruktivnu umetnost i bio je protivnik konceptualnih i postmodernih teorija.

Veoma dosledan, angažovan, snažno fokusiran, delio je ljude na one koji to jesu ili nisu.

Boravio je u Beogradu u nekoliko navrata. Organizovala sam njegovu izložbu u Domu omladine 1967. godine. Izlagao je metalne objekte, grafike i modu, sve sasvim savršeno, ali kako od 1968. godine, u okviru umetničkih programa Bitefa počinjem sa izložbama siromašnije i koncepuatlne umetnosti, obavestio me je da nismo više bliski prijatelji...

Normalno, viđali smo se i kasnije i više puta je izlagao u Muzeju savremene umtnosti, kao i u SKC-u, ali njega je mučila brza promena kulturne scene, opšte promenljivo interesovanje za umetnost, stavovi muzeja, velikih manifestacija i kritike. U izvesnom smislu, prijateljstvo se vratilo, posebno prema Ješi Denegriju, jer njemu je i dalje verovao da brani njegove ideale.

Alviani spada u pionire Novih tendencija, na čijim je izložbama učestvovao u Zagrebu, kao i na drugim izložbana u Zagrebu, Ljubljani i drugim mestima.

Čitava priča oko pop-arta i op-arta odjeknula je kada su održana dva značajna bijenala u Veneciji 1964. i 1966. godine, kada je prvo velika nagrada Bijenala data Robertu Raušenbergu povodom američke inauguracije pop arta, a dve godine kasnije Le Parku za evropsku promociju op-arta. Bijenale u Veneciji 1968. godine dodeljuje dve ravnopravne nagrade Đaniju Kolombu za kinetičku umetnost i Pinu Paskaliju za siromašnu umetnost (arte povera).

Đetulio Alviani bio je veliki poznavalac umetnosti i pisao je veoma zanimljive priloge i teorijske tekstove.

Na kraju, iako je bio prgav čovek, mada na jedan simpatičan način, bio je u osnovi divan prijatelj i lično sam mu zahvalna za podršku, na saradnji i na predivnoj umetnosti kojom se bavio. Tokom vremena, upravo sa promenama perceptivnog spektra i sa novim tehnološkim efektima, unapredio je svoje postupke i dao je novu širinu optičkim vizualizacijama radova i ambijenata.

Biljana Tomić

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r