• Search form

26.10.2012 | 11:12

Pripreme II Bijenala u Konjicu

Pripreme II Bijenala u Konjicu

Bijenale savremene umetnosti D-0 ARK Underground u Konjicu, održano prvi put 2011. godine u famoznom bunkeru Atomske ratne komande (ARK) iz vremena Josipa Broza Tita, biće ponovo održano 2013. godine, a predstaviće 30 umetnika iz BiH, regiona i sveta.

Selektori II Bijenala D-0 ARK Underground su kustoskinja Basak Senova iz Turske i istoričar umetnosti Zvonko Maković iz Hrvatske, a kao njihov asistent radiće Irfan Hošić iz BiH, najavila je Direkcija Bijenala.

Prva grupa umetnika koji će učestvovati na II Bijenalu D-0 ARK Underground posetila je ovih dana Konjic i obišla podzemni bunker u kojem je, nakon I Bijenala, ostalo trajno postavljeno 50 umetničkih radova.

Koselektorka II Bijenala D-0 ARK Underground Basak Senova boravila je nedavno u Muzeju savremene umetnosti RS u Banjaluci, gde se, kroz prezentaciju koju je pripremio MSURS, upoznala s produkcijom i scenom savremene umetnosti u RS.

Prva grupa internacionalnih umetnika, koja je pozvana u obilazak ARK-a, sa liste je Basak Senove, a to su: Emre Erkal, Banu Cennetoglu, Ahmed Hossny, Apparatus 22 (Olea Dragos), Studio BASAR (Axinte Alexandru), Luchezar Boyadjiev, Carlo Crovato i Cyntia Zavan.

Prilikom potpisivanja Deklaracije o podršci Bijenalu savremene umetnosti 2013. godine, kojom su Turska i Hrvatska prihvatile partnerstvo u organizaciji tog regionalnog projekta, generalna direktorka UNESKO-a Irina Bokova naglasila je, između ostalog, da će bivše atomsko sklonište, izgrađeno u nameri da bude nepristupačno spoljnjem svetu, postati sedište za dijalog i otvorenost.

“Ovo je simbol moći kulture da leči bolne uspomene i nadmaši podele rata. Ovim Bijenalom savremene umetnosti pravite korak napred, čineći ovo mesto središtem na mapi savremene umetnosti”, rekla je Bokova.

Prema navodima Direkcije Bijenala, osnovna namera projekta D-0 ARK Underground je da sačuva od propadanja objekat D-0, kao deo kulturno-istorijskog nasleđa, te da istovremeno, uz pomoć umetnosti i umetnika, udahne dušu u taj avetinjski prazan prostor.

Ogromno podzemno atomsko sklonište u Konjicu, izgrađeno tokom Hladnog rata za potrebe tadašnjeg jugoslovenskog rukovodstva, pretvoreno je 2011. godine u ekskluzivni izložbeni prostor sa radovima više od 40 umetnika i umetničkih grupa sa prostora bivše Jugoslavije i sveta.

Prvo Bijenale savremene umetnosti D-0 ARK Underground “Time Machine - No Network!” predstavilo je radove internacionalne grupe umetnika različitih generacija, u izboru kustosa Branislava Dimitrijevića iz Beograda i Petra Ćukovića iz Podgorice.

Učestvovali su umetnici: Hüseyin Bahri Alptekin, Caner Aslan, Maja Bajević, Blue Noses, Veronica Brovall, Bunker Research Group, Petr Bystrov, Lana Čmajčanin i Igor Grubić, Braco Dimitrijević, Jim Finn, Tina Gverović i Siniša Ilić, Allard van der Hoek, Vlatka Horvat i Tim Etchells, Pravdoliub Ivanov, Villu Jaanisoo, Bojan Jovanović i Smilja Ignjatović, Šejla Kamerić, Karsten Konrad, Marko Lulić, Basim Magdy, David Maljković, Radenko Milak, Mladen Miljanović, Museum of American Art iz Berlina, Ioana Nemes, Ahmet Ögut, Milija Pavićević, Marko Peljhan, Ivan Petrović, Tobias Putrih, Lisi Raskin, Lala Raščić, Romer + Romer, Erzen Shkololli, Grupa Spomenik, Alma Suljević, SZ. Berlin, Nebojša Šerić Shoba, Škart, Wolfgang Thaler, Dragoljub Raša Todosijević, Jelena Tomašević, Natalija Vujošević i XYZ (Matej Gavula i Milan Tittel).

Pozvani umetnici zamoljeni su da pripreme radove u kontekstu okruženja, ali i da ga prošire i osavremene aspektima koji mogu da izazovu relevantna pitanja o današnjici i budućnosti čitave planete.

Izgradnja ARK-a, inače, bila je jedan od najvećih građevinskih projekata u bivšoj Jugoslaviji, a namenjen je bio za sklonište vrha JNA i 350 odabranih ličnosti u slučaju nukleranog rata.

Građen je gotovo tri decenije - od 50-ih do kraja 70-ih i koštao je 4,6 milijarde dolara.

Iako se nuklearna katastrofa nije dogodila, zemlja koja je sistematski radila na svojoj odbrani u slučaju takvog napada, u međuvremenu se rasparčala u ratovima 90-ih.

ARK se, inače, prostire na više od 6.500 kvadratnih metara, a držan je u tajnosti sve do 90-ih.

Složene lavirintske strukture, dug je 202 metara, a širok 70 metara i nalazi se na oko 300 metara ispod zemlje.

Obuhvata životni i radni prostor, konferencijske sale, kancelarije, sobe za strateško planiranje...

Bijenale savremene umetnosti D-0 Ark Underground “Time Machine - No Network!” dobilo je bilo početkom 2011. godine i zvaničnu podršku Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, čiji su se ministri kulture saglasili da se zajedničkim nastupom umetnika i istoričara umetnosti iz regiona i šire, promovisanjem zajedničkih vrednosti, ali i postavljanjem važnih pitanja kao što su kulturno-istorijsko nasleđe i kulturni identitet, stvaraju preduslovi da se kroz umetnički izraz regionalna scena promišlja u kontekstu demokratskih i evropskih vrednosti.

Sajt Bijenala u Konjicu je www.bijenale.ba, a virtuelna prezentacija tog projekta, na žalost, više ne funkcioniše.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav