• Search form

16.11.2014 | 13:22

Problem identiteta u post-YU dokumentarnom filmu

Problem identiteta u post-YU dokumentarnom filmu

Problem identiteta u postjugoslovenskom dokumentarnom filmu tema je regionalne konferencije od 15. do 18. novembra u Domu kulture Studentski grad u Beogradu, koja je inspirisana doktorskom disertacijom i nedavno objavljenom studijom teoretičarke filma iz Poljske Magdalene Tutke-Gvožđ (univerziteti u Oslu i Krakovu).

Konferencija “Razbijeno ogledalo: problem identiteta u postjugoslovenskom dokumentarnom filmu” obuhvata retrospektivu dokumentaraca sa prostora bivše Jugoslavije i panel diskusiju u završnici.

Uz autorku istoimene doktorske disertacije i studije Magdalenu Tutke-Gvožđ, konferencija okuplja reditelje iz regiona kao što su: Boris Mitić, Goran Radovanović, Andrijana Stojković, Momir Matović, Goran Trenčovski, Đorče Stavreski, Mladen Matičević, Ivan Markov, Stefan Arsenijević, Jelena Stanković, Marko Kostić, Mihajlo Jevtić…

Studija Magdalene Tutka-Gvožđ, uz moderaciju Dunje Jelenković, biće predstavljena 16. novembra, a dan kasnije biće održano predavanje reditelja Mihajla Jevtića na temu “Case Study: Dokumentarni film u nastajanju ‘4 pasoša’”. Jevtić će govoriti o razvoju ideje gubitka identiteta i poreklu osnovnog koncepta filma, rediteljskom pristupu filmu - upotrebi arhivskog materijala i animacije, kao i produkcijskom pristupu filmu - međunarodnoj koprodukciji kao prirodnom konceptu za tu vrstu projekta.


      (Po)rađanje jedne nacije

Program konferencije obuhvata 17 filmova, među kojima su i dokumentarci koji su prikazivani i nagrađivani na filmskim festivalima širom sveta.

Među filmovima koji odražavaju etnički identitet su “Pretty Diana” (2003) Borisa Mitića i “Maketa” (2001) Gorana Radovanovicha, lokalni identitet ilustruju Radovanovićevi “Pileći izbori” (2005), “Koraci” (2006) Vladimira Perovića, “Velika očekivanja” (2005) Renate Poljak, “Zaboravljeni” (2004) Damira Čučića, “Sasvim lično” (2005) Nedžada Begovića, a mobilni identitet “Kuća” i “Muzej je otvoren samo praznicima” 92003) Andrijane Stojković, “Doma” (2007) Đorča Stavreskog. Nacionalni identitet tematizuju filmovi “(Po)rađanje jedne nacije” (1997) Momira Matovića, “Veruvam vo Makedonija” (2007) i “Duhot na tatko” (2010) Gorana Trenčovskog, a verski identitet “Pogledaj na život kroz moje oči” (2008) Marije Džidževe.

   Doma

Za 18. novembar i završnicu konferencije najavljena je panel diskusija koju će moderirati autorka studije i Dunja Jelenković, a potom će biti prikazani filmovi koji se tiču granica identiteta – “Babice revolucije” (2006) Petre Seliškar i Branda Feroa, “Geto – tajni život grada” (1997) Mladena Matičevića i Ivana Markova, te “Beogradski zvuk” (2001) grupe autora (Stefan Arsenijević, Ivana Panić, Jelena Stanković, Andrijana Stojković i Marko Kostić; Marko Đilas, Maša Vukanović).

Posle projekcija, razgovore sa autorima vode Dunja Jelenković i Nemanja Babić.

Retrospektiva filmova i predavanja su, prema navodima organizatora, svojevrstan podsetnik za studente filmskih škola i ostalih fakulteta, jer je većina filmova nastala u vreme kada su bili školski đaci, a predstavlja autentičan i ponekad i personalan izraz autora dokumentarnog filma u vremenu posle raspada SFRJ.

Sajt DKSG-a je dksg.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav