Protestna premijera Ostrva cveća
Plavo pozorište premijerno će izvesti 27. oktobra u zgradi BIGZ-a u Beogradu predstavu “Ostrvo cveća” koja govori o utopijskom pokušaju da se spreči rat, a deo je programa kampanje “Kultura u protestu” Asocijacije Nezavisna kulturna scena Srbije (NKSS), nakon nedavne premijere u Bilefeldu u Nemačkoj.
Predstava “Ostrvo cveća”, prema rečima scenariste i reditelja Nenada Čolića, govori o utopijskom pokušaju da se spreči bilo koji rat, odnosno o pokušaju da se konflikt izbegne.
“Postoji i vizija koja to čini mogućim, u kojoj muškarci i žene zajedno rade na ostvarenju prava svih, svih muškaraca i svih žena i za to da se u njihovim ličnostima poštuju veliki principi Jednakosti, Pravde i Slobode. Ali nema mnogo onih koji u to veruju...
Ne tako davno postojala je jedna zemlja koja se zvala Jugoslavija. Ta zemlja je imala svoju obalu koja je izlazila na Jadransko more. Na toj obali i danas postoji jedno ostrvo koje je nekada bilo prepuno cveća i zbog toga je nazvano Ostrvo cveća. To ostrvo je bilo predivno letovalište, mesto za odmor, najlepši simbol Jugoslavije, simbol ljubavi i srećnog porodičnog života. Ali jednoga dana počeli su ratovi između naroda koji su živeli na tlu Jugoslavije i ta zemlja je počela da se raspada. Uskoro Jugoslavije više ije bilo. Naprosto, jedna zemlja je prestala da postoji, a na Ostrvu cveća, njenom najlepšem simbolu, simbolu ljubavi i srećnog porodičnog života, bilo je sve manje i manje cveća”, naveo je Čolić o novoj predstavi Plavog pozorišta koja je imala premijeru 27. septembra na festivalu “Prenošenje baklje: nasleđe i očuvanje u savremenom pozorištu” u Bilefeldu.
U predstavi igraju Jelena Martinović i Marko Potkonjak, a dizajn scene i kostima, kao i plakata, potpisuje Ivana Čolić.
Cena ulaznice je 300 dinara, a zbog ograničenog broja mesta u BIGZ-u (Bulevar Vojvode Mišića 17, VI sprat), potrebno je potvrditi dolazak na adrese dubravkaplavo@sbb.rs i plavopozoriste@hotmail.com ili telefonom (064 489 5334).
Realizaciju predstave podržali su Sekretarijat za kulturu grada Beograda i Asocijacija NKSS – na osnovu internog konkursa za program kampanje “Kultura u protestu”, podržanog od Fonda za otvoreno društvo.
NKSS do sredine novembra realizuje u gradovima širom Srbije kampanju “Kultura u protestu” - u vidu programa 12 organizacija koji preispituju poziciju i ulogu nezavisnih umetnika i radnika u kulturi i umetnosti, uz kritički osvrt na aktuelnu situaciju i marginalizaciju savremene umetničke produkcije.
Kampanjom “Kultura u protestu”, Asocijacija NKSS poziva nadležne na svim nivoima, a pre svega Ministarstvo kulture i informisanja, na započinjanje dijaloga o rešavanju nagomilanih problema koji će dovesti do konačnog priznanja značaja nezavisne kulturne scene i omogućiti iskorišćavanje njenog ogromnog potencijala za dalji razvoj celokupnog kulturnog života, ali i edukacije, stvaranja nove publike i unapređenja imidža države u svetu.
Ministarstvo kulture je u međuvremenu obavestilo NKSS da raskida Protokol o saradnji iz 2011. godine, polazeći od “istinske opredeljenosti ka transparentnoj izgradnji institucija kulture na načelima profesionalizma”, a “u susret intenziviranju sveopšteg napora ka konačnom fokusiranju doprinosa svih poslenika u kulturi ka izradi Strategije razvoja kulture” Srbije. NKSS je saopstila da je neprijatno iznenađena tom odlukom, a obrazloženje Ministarstva ocenila je kao pokazatelj nezainteresovanosti za saradnju sa vaninstitucionalnim akterima u kulturi i nerazumevanje uloge koju danas civilni/nezavisni sektor ima u kulturi. Upravni odbor NKSS je, istovremeno, ponovo pozvao predstavnike Ministarstva kulture na sastanak.
(SEEcult.org)