Rad, rad, i samo rad...
Izložba posvećena različitim aspektima rada, kao fundamentalnoj ljudskoj aktivnosti, otvorena je u Stokholmu, a predstavlja internacionalnu grupu umetnika, među kojima je i Raša Todosijević iz Srbije. Na ižložbi “Image at Work”, čija je kustoskinja Helena Holmberg, učestvuju i Matei Bejenaru i Geta Bratescu iz Rumunije, Claire Fontaine iz Francuske, Kajsa Dahlberg, Saskia Holmkvist i Björn Lövin iz Švedske, Ken Jacobs iz SAD, Maria Ruido iz Španije, Jiri Skala iz Češke, Tamas St.Auby iz Mađarske, Claudia Ulisses iz Portugala.
Izložba posvećena različitim aspektima rada, kao fundamentalnoj ljudskoj aktivnosti, otvorena je u Stokholmu, a predstavlja internacionalnu grupu umetnika, među kojima je i Raša Todosijević iz Srbije.
Na ižložbi “Image at Work”, čija je kustoskinja Helena Holmberg, učestvuju i Matei Bejenaru i Geta Bratescu iz Rumunije, Claire Fontaine iz Francuske, Kajsa Dahlberg, Saskia Holmkvist i Björn Lövin iz Švedske, Ken Jacobs iz SAD, Maria Ruido iz Španije, Jiri Skala iz Češke, Tamas St.Auby iz Mađarske, Claudia Ulisses iz Portugala.
Todosijević učestvuje čuvenim radom “Edinburška izjava” iz 1975. godine, kojim postavlja pitanje ko ostvaruje profit od umetnosti, a više je nego aktuelan i danas, tri i po decenije nakon nastanka.
Izložba je otvorena u Indexu Švedske fondacije za savremenu umetnost i Rumunskom institutu za kulturu, a prate je predavanja, filmske projekcije i razgovori sa umetnicima.
Izložba ispituje predstave o radu, različite aspekte rada, pitanja promene struktura i uslova rada i posla uopšte u savremenom dobu, kao i pitanja koja se tiču umetničkog rada i načina na koji on može biti predstavljen. Cilj izložbe je i da pokaže intelektualno-kreativne procese koji stvaraju kontekste i kritički potencijal u okviru umetničkog dela kao svojevrsne slike radnog procesa umetnika.
Kao jedan od teško definišućih i širokih koncepata, rad se različito interpretira u okviru različitih ideoloških struktura. Stoga je često i precenjen i potcenjen. U određenim kontekstima sinonim je za represiju, ropstvo i svakodnevnu muku, a u drugim za karijeru, identitet, samoispunjenje ili životno delo.
Rad i uslovi u kojima se odvija utiče na naše lične odnose, finansijske i političke strukture, gradsko planiranje, pitanja roda, kulturnu politiku...
Budući da postoji bezbroj načina na koje je moguće pristupiti konceptu rada, izložba nije ni pokušaj da pokrije sve te aspekte, niti da umanji njihovu važnost, već pre svega pristupa temi iz nešto drugačije perspektive, smatrajući rad aktivnošću koja strukturiše i transformiše svet oko nas, postavlja granice i definiše i sebe, i društvo, i prostor, i grad...
Izložba je otvorena do 19. decembra u Indexu, a do 18. februara u Rumunskom institutu za kulturu.
Projekat obuhvata seminare u IASPIS-u (International Artists Studio program in Stockholm), koje su osmislili Michele Masucci, Cecilia Widenheim i Jonatan Habib Engqvist, kao i filmske projekcije u saradnji sa Baltičkim umetničkim centrom (BAC), koje će biti održane u Modern Museumu.
Projekat “Image at Work” inicijativa je Xposeptember-a (www.xposeptember.se).
(SEEcult.org)