Radnici umiru pevajući
Najboljom angažovanom savremenom dramom na srpskom jeziku, na konkursu nezavisne regionalne kulturne fondacije Hartefakt iz Beograda, proglašen je tekst “Radnici umiru pevajući” Olge Dimitrijević, koji govori o propasti radničke klase u Srbiji. Još četiri komada odabrana su za publikovanje i javno čitanje - drame “Pošto je pašteta” autorke Tanje Šljivar, “Zero” Marjana Todorovića i koautora Ninoslava Đorđevića, “Ubiti Zorana Đinđića” Rajka Đurića i Zlatka Pakovića i “Supermena je ubila šaka nepoznatih” Katarine Todorović, saopštio je Hartefakt.
Najboljom angažovanom savremenom dramom na srpskom jeziku, na konkursu nezavisne regionalne kulturne fondacije Hartefakt iz Beograda, proglašen je tekst “Radnici umiru pevajući” Olge Dimitrijević, koji govori o propasti radničke klase u Srbiji.
Još četiri komada odabrana su za publikovanje i javno čitanje - drame “Pošto je pašteta” autorke Tanje Šljivar, “Zero” Marjana Todorovića i koautora Ninoslava Đorđevića, “Ubiti Zorana Đinđića” Rajka Đurića i Zlatka Pakovića i “Supermena je ubila šaka nepoznatih” Katarine Todorović, saopštio je Hartefakt.
Na konkurs je pristigao 51 rad, a Hartefakt će pobednici, osim novčane nagade i objave u zbirci nauspešnijih komada, omogućiti i inscenaciju drame u jednom od profesionalnih pozorišta u Srbiji.
Žiri su činili dramska spisateljica Biljana Srbljanović, kritičar Slobodan Obradović i reditelj Miloš Lolić, a jednoglasno je odabrao tekst “Radnici umiru pevajući” među 27 koji su ušli u uži izbor.
Prema obrazloženju žirija, taj “jasno društveno pozicioniran, ali nikako dnevno politički obojen ili opredeljen komad, zauzima jedan uzvišeni filozofski pogled na svet, redak u svojoj odgovornosti i plemenit u svom umetničkom izrazu”.
U drami “Radnici umiru pevajući”, autorka se na originalan način bavi pitanjem ekonomskog sunovrata radničke klase u Srbiji, kroz inteligentno postavljen melodramski zaplet u jednoj propaloj fabrici u kojoj je u jeku radnički štrajk.
Olga Dimitrijević istakla je da su ovakvi konkursi bitni za podsticaj angažovanog dramskog stvaralaštva, ali da je još bitniji adekvatan odgovor javnosti, za šta je neophodna inscenacija novih tekstova ili javna čitanja.
Prema mišljenju autorke, za radničku klasu u Srbiji nema izlaza uz “ovakvu državnu praksu divljačke privatizacijei i odsustvo bilo kakvog čvršćeg radničkog samoorganizovanja”.
Pozorišna publika je već imala priliku da upozna Olgu Dimitrijević i njeno pisanje, zahvaljujući studentskoj drami “Internat” izvedenoj 2009. godine u pozorištu “Dadov”, u režiji Jovane Papović.
Radnja predstave “Internat” događa se u domu učenika Srednje mlekarske škole koji funkcioniše kao zatvor, a postavlja pitanje individue naspram društva, marginalizovanih naspram uklopljenih, devijantnih naspram “nedevijantnih”...
Rođena 1984. godine, Olga Dimitrijević diplomirala je dramaturgiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a završila je i alternativni kurs iz ženskih studija u Centru za ženske studije u Beogradu.
Pisala je pozorišne kritike za nedeljnik “Vreme”, a pozorišna je kritičarka časopisa “Teatron” od 2005.
Učesnica je brojnih međunarodnih radionica i seminara, među kojima su radionica Concepts-Ideas na Mobile Academy u Varšavi 2006. godine i seminar “Rasa, diskurs, biopolitike” u organizaciji Rutgers univerziteta i Centra za Ženske studije iz Beograda u Dubrovniku 2007.
Objavila je esej “Mir, mir, mir - niko nije queer” o queer motivima u srpskom filmu (Novi Kadrovi, ur. Ivan Velisavljević i Dejan Ognjanović, Clio, 2008, Beograd).
Na odseku Rodnih studija Centralnoevropskog univerziteta u Budimpešti, odbranila je 2009. godine MA tezu “Telo narodne pevačice na srpskoj estradi: konstrukcije nacionalnih identiteta posle 2000. godine”.
Sajt Hartefakt fondacije je www.heartefact.org
(SEEcult.org)