Rafajlović i Ruke grešnih
Beogradski umetnik Aleksandar Rafajlović predstaviće se 23. oktobra u Galeriji Blok na Novom Beogradu izložbom “Ruke grešnih” kojom postavlja pitanje odnosa zajednice prema vrednostima kulturne baštine, mestom i značajem umetnika i njegovog dela u prošlosti i sadašnjosti, za razliku od prethodnih izložbi, na kojima se bavio sopstvenim pozicioniranjem i odnosima na relaciji umetnik-društvo. Rafajlović već četiri godine radi na formiranju fotodokumentacije jedanaestorice slikara koji čine najdugovečniju porodičnu slikarsku radionicu u Evropi.
Beogradski umetnik Aleksandar Rafajlović predstaviće se 23. oktobra u Galeriji Blok na Novom Beogradu izložbom “Ruke grešnih” kojom postavlja pitanje odnosa zajednice prema vrednostima kulturne baštine, mestom i značajem umetnika i njegovog dela u prošlosti i sadašnjosti, za razliku od prethodnih izložbi, na kojima se bavio sopstvenim pozicioniranjem i odnosima na relaciji umetnik-društvo.
Rafajlović već četiri godine radi na formiranju fotodokumentacije jedanaestorice slikara koji čine najdugovečniju porodičnu slikarsku radionicu u Evropi.
Reč je o njegovim precima Dimitrijevićima-Rafailovićim, čuvenim ikonopiscima iz bokokotorske slikarske škole.
Uprkos njihovom neprekinutom trajanju od gotovo dva veka i delom koje čini važan segment srpske postvizantijske umetnosti, o njima još uvek ne postoji ozbiljna dokumentacija koja bi, usled nedostatka podataka o slikarima i njihovim radovima u vreme kada su nastajala, omogućila nova istaživanja i preciznija tumačenja.
Delujući po principu “uradi sam”, Rafajlović će na izložbi “Ruke grešnih” predstaviti deo postojeće dokumentacije: snimljene ikone u riznicama, zbirkama i ikone sa 14 ikonostasa. Arhivu čine i fotografije fresaka iz crkve Svete Petke u Mrkovima, Svetog Đorđa u Šišićima i Svetog Nikole u Pelinovu.
Ne čekajući da to neko drugi uradi, umetnik će svojim precima ukazati čast i poštovanje darujući svakom od njih ulicu u gradu koji su obeležili svojim prisustvom ili delom.
U kratkom tekstu iz monograije o Georgiju Mitrofanoviću, koji je štampan u katalogu izložbe, Zdravko Kajmaković piše o nepovoljnom položaju starih zografa, beležeći da je njihova sposobnost da “živo pišu likove svetih” i njihov talenat smatran božanskim darom kojem oni samo posuđuju svoju “grešnu ruku”.
Rafajlović se ne bavi samo starim slikarima - njegov “uradi sam” problematizuje kako odnos zajednice prema baštini, tako i odnos prema savremenim umetnicima, budući da se pozicija današnjih stvaraoca i vrednovanje njihovog dela nije mnogo promenila - ignorisanje komunikacije, odsustvo interesovanja za umetnike i marginalno mesto koje ima savremena umetnost u društvu govori o sistemu u kojem umetnici i dalje svoj posao rade “rukama grešnim”.
Rođen 1957. u Beranama u Crnoj Gori, Rafajlović je jedan od najznačajnijih savremenih slikara u Srbiji, a imao je brojne samostalne i grupne izložbe u Beogradu, drugim gradovima i u inostranstvu.
Diplomirao na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1980. godine, a postdiplomske studije završio je na istom fakultetu 1983. Bio je na specijalizaciji na Ecole National superieure des Beaux-Arts u Parizu 1983/84.
Dobitnik je niza nagrada, među kojima su tri na Oktobarskom salonu u Beogradu i nagrada “Politike” iz Fonda “Vladislav Ribnikar” za likovno stvaralastvo za 2004. godinu.
Izložba u Blok galeriji biće otvorena do 4. novembra.
Radovi Rafajlovića predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org
(SEEcult.org)