Razgovori o politici uzora
Kulturni centar Beograda i izdavačka kuća Clio organizuju od 1. do 5. decembra serijal “Razgovori o politici uzora” kojim žele da pokrenu širi dijalog o toj temi i dobiju podsticajne odgovore od važnih aktera javne scene o problematici uticaja velikih društvenih lomova i snažnih političkih promena u Srbiji u protekle tri decenije, posebno na mlade ljude.
Polazeći od stava da su mladi ljudi mnogo više nego njihovi roditelji u vrednosnoj konfuziji, jer se stavovi oblikovani u porodici, školi, na univerzitetu i u komunikaciji sa ljudima koji žive izvan Srbije, bitno razlikuju u sudaru sa dominantnim vrednostima koje proizvode štampani i elektronski mediji. Nije reč o pluralizmu javnog mišljenja, već o nemogućnosti da se stvori kreativan i podsticajan ambijent u parališućem stanju apatije i histerične potrošnje.
Vrlo često se u različitim istraživanjima, kao i novinskim i publicističkim tekstovima, ukazuje na moralnu krizu i društvene anomalije koje su rezultat isticanja negativnih uzora, nezasluženog bogatstva, slave i brzog uspeha. U isto vreme se primećuje da obrazovanje, pristojnost ili iskrenost ne vode društvenom uspehu i mogu čak biti i prepreka, naveli su organizatori, koji planiraju nastavak razgovora u gradovima širom Srbije kako bi mogli da čuju šta o temi današnih uzora misle i istaknuti predstavnici lokalnih zajednica.
Serijal počinje 1. decembra u galeriji Artget KCB-a temom “Starlete: (ne)poželjni društveni uzori” o kojoj će govoriti pozorišni reditelj i urednik na RTS-u Nebojša Bradić, novinar Milomir Marić (TV Happy), novinarka Gordana Suša i glavni urednik kuće Clio Zoran Hamović, a razgovor će moderirati kulturološkinja Maja Vukadinović.
“Plagijat: rasprodaja dostojanstva i otimanje statusa” tema su tribine zakazane za 2. decembar, na kojoj su najavljeni filmski i pozorišni reditelj Goran Marković, profesor Mijat Damnjanović, sociolog Jovo Bakić i novinar Dragoljub Petrović, a moderatorka je novinarka i pomoćnica glavnog urednika nedeljnika “Vreme” Jovana Gligorijević.
Za 3. decembar najavljen je razgovor na temu “Uzbudljivi gradovi: proizvodnja mitova i kreativne energije”, uz učešće profesora Sretena Vujovića, dizajnerke i arhitekte Maje Lalić (Mikser), muzičkog kritičara i publiciste Petra Pece Popovića, istoričarke umetnosti Vere Pavlović Lončarski i direktorke Kolarčeve zadužbine Jasne Dimitrijević kao moderatorke.
Za 4. decembar najavljen je razgovor na temu “Diplomatija kulture: mi u inostranstvu, inostranstvo u nama”, a sagovornici su pozorišna rediteljka i književnica Vida Ognjenović, pozorišna rediteljka Anja Suša, filmska rediteljka Mila Turajlić, sportski novinar Vladimir Novaković, reditelj Aleksandar Mandić i dramska i muzička umetnica Ana Sofrenović u ulozi moderatora.
“Elite danas - ko diktira društvena pravila” tema je poslednjeg razgovora u tom serijalu, koji će biti održan 5. decembra, a najavljeni su političar i filozof Dragoljub Mićunović, profesorka Milena Dragićević Šešić, kompozitorka Ivana Stefanović, dramska autorka Biljana Srbljanović i direktor Istraživačke stanice Petnica Vigor Majić, te novinar Slobodan Bubnjević kao moderator.
(SEEcult.org)