• Search form

21.03.2013 | 15:01

Rodni aspekt u post-socijalizmu

Rodni aspekt u post-socijalizmu

Knjiga “Gendering Post-Socialist Transition” (neautorizovani prevod - Rodni aspekt postsocijalističke tranzicije), u izdanju Erste fondacije, istražuje značenje društveno-političkih, ekonomskih i socioloških promena u državama centralne i jugoistočne Evrope posle pada Berlinskog zida, tragajući za posledicama tih promena na odnose između polova.

Devet istraživačkih timova iz 11 zemalja kroz niz studija slučaja ukazuju na ulogu koju siromaštvo, socijalna isključenost, nacionalizam, kao i drugi društveni, ali i zdravstveni mehanizmi, imaju po rodnu ravnopravnost.

Knjiga će biti predstavljena 28. marta na Filozofskom fakultetu u Beogrdu, uz panel diskusiju o društvenim izazovima i problemima u rodnim razlikama.

Istraživačke ekipe su se tokom projekta uglavnom fokusirale na rodno osetljive teme kao što su: uloge muškaraca i žena u svakodnevnom životu, podela obaveza u domaćinstvu, porodica i roditeljstvo, demografski razvoj i politika usmerena ka stanovništvu, zdravstvo i ravnopravnost u radu.

Među istraživačima je bila i sociološkinja Marina Blagojević iz istraživačkog centra za rod i etnicitet “Altera MB” u Budimpešti, čiji se rad bavi uzrocima samohranog roditeljstva na Zapadnom Balkanu.

Poglavljem o samohranom starateljstvu u Srbiji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, Marina Blagojević ukazuje na uzroke samohranog roditeljstva kroz analizu različitih faktora koji utiču na samohrane roditelje i njihovu decu. U svojoj studiji, ona ističe da, iako nisu direktno povezani sa rodnom razlikom, procesi tranzicije i ekonomski faktori onemogućavaju adekvatnu pomoć i podršku od strane relevantnih državnih institucija, ostavljajući samohrane roditelje da se sami suočavaju sa ovim izazovom.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.