Sanjarenje – priča iz Terezina
Plavo pozorište premijerno će izvesti 25. i 26. marta u svom prostoru u zgradi BIGZ-a predstavu “Sanjarenje – priča iz Terezina”, u režiji Nenada Čolića, koja se bavi pitanjem Holokausta iz specifičnog ugla.
Predstava se bavi pitanjem Holokausta kroz jezik savremenog pozorišta koji Plavo pozorište neguje u svom 20-godišnjem radu. To je scensko-muzičko delo, bazirano na duhovnim i svetovnim jevrejskim pesmama koje se u predstavi izvode uživo.
U predstavi se koriste fragmenti iz dela Hane Arent i F.M. Dostojevskog, a igraju Maša Jelić, Dejan Stojković, Jelena Martinović, Marko Potkonjak i Ranko Trifković.
“Sanjarenje – priča iz Terezina” je završni deo trilogije Plavog pozorišta o Holokaustu.
Prema navodima reditelja Nenada Čolića, koji je i autor scenarija, početni impuls za rad na toj predstavi bila je porodična istorija jedne od glumica.
Njeni baka i deka su preživeli Holokaust. To je ostavilo trag u njenim sećanjima iz detinjstva i ona je želela da prevede ta sećanja na jezik glumačkog izraza.
“To je bio početni impuls za proces rada, koji je trajao nešto više od godinu dana i u koji su ubrzo bili uključeni i ostali članovi pozorišta”, naveo je Čolić, dodajući da je predstava “Sanjarenje – priča iz Terezina” pokušaj senzibiliziranja jevrejskog pitanja kroz jedan drugačiji odnos Jevreja prema Hristu i sa drugačijim ishodom.
“To je jedna fantastična priča iz logora Terezin, koji je poznat po tome što su u taj logor bili odvođeni istaknuti članovi jevrejske zajednice. U tu izmišljenu priču mi smo spustili Hanu Arent, Karla Marksa, Isusa Hrista i Barabasa, kao istaknute predstavnike jevrejskog naroda i napravili jedno scensko-muzičko delo, bazirano na duhovnim i svetovnim jevrejskim pesmama. Rad na ovoj predstavi za nas je bio neka vrsta našeg duga prema čovečanstvu, koje u svojoj istoriji prepunoj tragedija, ima jedno tako neshvatljivo mesto kao što je Holokaust”, naveo je Čolić.
Kostim i scenografiju je radila Ivana Čolić, a operativna direktorka je Dubravka Vujinović.
Predstava je pozvana da kao predstavnik Srbije učestvuje na festivalu Eastern Line u okviru programa Vroclava kao evropske prestonice kulture 2016.
Predstava je pozvana da kao predstavnik Srbije učestvuje na festivalu Eastern Line u okviru programa Vroclava kao evropske prestonice kulture 2016.
Plavo pozorište je u decembru 2015. proslavilo 20 godina postojanja i rada kao nezavisna pozorišna trupa.
Do sada je realizovalo 23 pozorišne produkcije koje su predstavljene na mnogobrojnim festivalima u Srbiji i inostranstvu, više od 200 edukativnih projekata za mlade, organizovalo je 8 internacionalnih pozorišnih festivala u Beogradu i ostvarilo saradnju sa mnogim domaćim i inostranim partnerima.
Jedna je od retkih umetničkih organizacija preostalih u BIGZ-u, svojevremeno najvećem beogradskom neformalnom kulturnom centru. Plavo pozorište već šest godina u tom zdanju neguje centar savremenog pozorišta, kroz koji je prošlo više stotina mladih ljudi kao učesnika radionica i publike, domaćih i stranih umetnika.
*Foto: Ivana Čolić
(SEEcult.org)