• Search form

25.03.2014 | 18:36

Šigeru Ban dobitnik Prickera

Šigeru Ban dobitnik Prickera

Japanski arhitekta Šigeru Ban (Shigeru), poznat po nizu zdanja za pomoć izbeglima i žrtvama prirodnih katastrofa, dobitnik je prestižne Pricker nagrade za arhitekturu za 2014.

Žiri Prickerove nagrade, najprestižnijeg međunarodnog priznanja u oblasti arhitekture, istakao je njegovu posvećenost humanitarnim ciljevima, koja treba da bude “primer za sve”.

“Inovativnost nije ograničena vrstom zgrade i saosećanje nije ograničeno budžetom. Ban je učinio naš svet boljim mestom” za život, izjavio je Tom Pricker, koji je na čelu Hajat fondacije, koja dodeljuje tu prestižnu nagradu.

Ban je poznat po korišćenju kartonskih cevi za izgradnju privremenih skloništa u zonama katastrofa. Među njegovim projektima i Centar Pompidu u Mecu u Francuskoj, prepoznatljiv po zaobljenom krovu nalik na kineski šešir. Takođe, dizajnirao je sedište švajcarske medijske kompanije Tamedia, kao i niz drugih zdanja koje odlikuje inovativan pristup arhitekturi. 

Proveo je dve decenije putujući po svetu i projektujući “jeftine, ali ne i nedostojanstvene kuće” za ljude u zonama katastrofa, uključujući Japan, Ruandu, Šri Lanku, Haiti, Italiju i Filipine.

Povodom Prickerove nagrade, Ban je izjavio da mu predstavlja veliku čast, ali je ocenio i da je došla prerano i da zato mora da bude oprezan, jer još “nije postigao dovoljno”.

“Vidim ovu nagradu kao ohrabrenje da nastavim da radim ono što radim – ne da menjam to što radim, već da ga razvijam”, izjavio je Ban, dodajući da mora da nastavi da sluša ljude za koje radi, kako u privatnim projektima za stanovanje, tako i u svom humanitarnom radu.

Ban često koristi reciklirani materijal iz lokalnih izvora, kao što su kartonske cevi, koje je lako rasklopiti posle upotrebe, a ujedno su otporne na vodu i vatru.

Humanitarne aktivnosti započeo je 1994. godine, posle genocida u Ruandi, kada je raseljeno više miliona ljudi. UN su angažovale kao savetnika za izgradnju privremenih skloništa za izbeglice iz te afričke zemlje.

Posle zemljotresa 2009. godine u Akili u Italiji sagradio je privremeni auditorijum kako bi lokalni muzičari mogli da nastave da sviraju. Između ostalog, bio je angažovan za izgradnju privremenih učionica za decu u Japanu posle zemljotresa 2008. godine, kao i 2011. godine, posle cunamija.

Tada je izgradio i trospratnu zgradu za dvadesetak porodica na nekadašnjem terenu za bejzbol, što je nazvao svojim životnim delom.

“Nakon što sam postao arhitekta, bio sam veoma razočaran našom profesijom, jer većinom radimo za privilegovane ljude, koji imaju moć i novac. Smatrao sam da arhitekte moraju imati društvenu ulogu. Mislim da možemo da iskoristimo naše iskustvo i znanje za ljude kojima je potrebna pomoć posle katastrofa prouzrokovanih ljudskim ili prirodnim faktorima”, izjavio je Ban, koji smatra da i privremene zgrade mogu biti komforne i lepe.

Sedište njegovog studija je u Tokiju, Parizu i Njujorku.

Ban je rođen u Tokiju, a studirao je u SAD. Predaje arhitekturu na Univerzitetu za umetnost i dizajn u Kjotu.

Prickerova nagrada, vredna 100.000 dolara, biće mu uručena na svečanoj ceremoniji u junu u Amsterdamu.

Prickerova nagrada drugu godinu uzastopno dodeljena je japanskom arhitekti – prošle godine dobio ju je Tojo Ito (Toyo).

*Foto: Shigeru Ban Architects

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav