Suzan Sontag - O fotografiji
Kulturni centar Beograda objavio je knjigu Suzan Sontag “O fotografiji” (On Photography), jedno od najcenjenijih izdanja u svetu koje se bave medijem fotografije, koje je bilo izdato na srpskom jeziku još početkom 80-ih, ali je ubrzo rasprodato i nije više objavljivano. Knjiga će biti predstavljena 18. januara u galeriji Artget, uz učešće Knjiga Suzan Sontag “O fotografiji” stekla je kultni status ubrzo posle
istoričarke umetnosti/fotografije Milanke Todić, prevodioca Filipa Filipovića, kritičara i esejiste Dragana Đorđevića i urednice Vesne Danilović.
Kulturni centar Beograda objavio je knjigu Suzan Sontag “O fotografiji” (On Photography), jedno od najcenjenijih izdanja u svetu koje se bave medijem fotografije, koje je bilo izdato na srpskom jeziku još početkom 80-ih, ali je ubrzo rasprodato i nije više objavljivano.
Knjiga će biti predstavljena 18. januara u galeriji Artget, uz učešće
istoričarke umetnosti/fotografije Milanke Todić, prevodioca Filipa Filipovića, kritičara i esejiste Dragana Đorđevića i urednice Vesne Danilović.
Knjiga Suzan Sontag “O fotografiji” stekla je kultni status ubrzo posle
pojavljivanja 1977. godine, kao “briljantna analiza o suštinskim promenama koje su fotografske slike napravile u načinu na koji posmatramo svet i sebe same u poslednjih 140 godina” - kako je naveo “Washington Post Book World”.
Sadrži šest eseja, počev od prvog “U Platonovoj pećini”, a završava se “Kratkom antologijom citata”.
Jedan najznačajnijih kritičara umetnosti i fotografije Džon Berger naveo je da je Suzan Sontag “napisala knjigu velikog značaja i veoma originalnu... Sve buduće rasprave i analize o ulozi fotografije u društvima bogatim masovnim medijima sada su u obavezi da počnu od ove knjige”.
Prema navodima Suzan Sontag 1977. godine, “sve je započelo jednim esejom - o nekim pitanjima, estetskim i moralnim, koje nameće sveprisutnost fotografskih slika, ali što sam više razmišljala o tome šta su fotografije, to su one postajale složenije i davale više za naslućivanje. Tako je iz jednog eseja nastao drugi, a iz tog drugog (na moje čuđenje) još jedan, i tako dalje – niz eseja, o značenju i razvoju fotografija – sve dok nisam otišla dovoljno daleko da se argument koji sam skicirala u prvome, a obrazlagala i udaljavala se od njega u sledećim esejima, mogao sažeti i proširiti na teorijski način i tako zaokružiti”.
Knjiga Suzan Sontag objavljena je na srpskom daleke 1982. godine pod nazivom “Eseji o fotografiji” (Radionica SIC, Beograd; prevod: Filip Filipović), ali je ubrzo rasprodata.
Prema navodima KCB-a, koji je knjigu Suzan Sontag objavio u biblioteci “Foto Artget: Teorija”, pokretanje izdavačke delatnosti koja se bavi teorijom i praksom fotografske slike pokazala se više nego opravdanom.
Broj čitalaca tih knjiga mnogo je širi od kruga koji je uže profesionalno vezan za fotografiju, možda baš stoga što ta izdanja, na različite načine, govore i o pogledu na savremeni svet u kojem dominiraju vizuelne komunikacije utemeljene na fotografski generisanim slikama.
Izdavanje knjige Suzan Sontag pomogli su Grad Beograd - Sekretarijat za kulturu i Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu - lokalna kancelarija u Beogradu.
(SEEcult.org)