Tragovi urbanog
Mladi umetnici Sanja Žigić i Ivan Blanuša predstavljaju se od 29. februara u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" izložbom “Tragovi urbanog”. Njihov dijalog se može tražiti u generacijskom, medijskom, poetičkom i tematskom kontekstu. Logika koja povezuje to dvoje mladih umetnika je generacijska bliskost.
Mladi umetnici Sanja Žigić i Ivan Blanuša predstavljaju se od 29. februara u Umetničkom centru Univerzitetske biblioteke "Svetozar Marković" izložbom “Tragovi urbanog”. Njihov dijalog se može tražiti u generacijskom, medijskom, poetičkom i tematskom kontekstu.
Logika koja povezuje to dvoje mladih umetnika je generacijska bliskost.
Oboje su istovremeno upisali i završili Akademiju umetnosti u Novom Sadu - Sanja Žigić je diplomirala na katedri za grafiku, u klasi profesora Zvonka Tilića, kod koga je završila i master studije, a Blanuša na katedri za slikarstvo, gde je upisao master studije, kod profesorke Bosiljke Zirojević.
Na izložbi “Tragovi urbanog” Sanja Žigić prezentuje seriju litografija "Tragovi Zuba".
Rođena 1985. godine u Kikindi, Sanja Žigić imala je nekoliko samostalnih i učestvovala na više kolektivnih izložbi. Članica je SULUV-a i ULUS-a. Bila je stipendistkinja Ministarstva omladine i sporta, Fonda za mlade talente Srbije. Bila je i mentor na IV Grafičkoj koloniji “Sofija” u Bogdancima u Makedoniji.
Blanuša na izložbi “Tragovi urbanog” prezentuje seriju slika (akrila na platnu) na kojima, kako sam kaže, ponekad ostavlja slovo ili broj kao znakove i simbole ljudskog postojanja.
Prema njemu, svaki umetnik traži lični izraz, sopstveni doživljaj sebe i sveta oko sebe. Za njega urbano nije samo puki gradski prizor, već je to metafizika koju umetnik u urbanom nalazi i definiše je kao svoju estetičku nit i simboliku.
Rođen u Vršcu 1980. godine, Blanuša je član Udruženja likovnih stvaralaca Šapca (ULSŠ) i ULUS-a.
Izložba će biti otvorena do 10. marta.
(SEEcult.org)