U čast Ljuboslava Majere
Književno-pozorišno veče posvećeno 60. rođendanu i 35-godišnjici stvaralaštva Ljuboslava Majere održano je u Staroj Pazovi u okviru 42. Smotre slovačkih amaterskih pozorišta Vojvodine “Divadelny vavrin”. Manifestacija u čast Majere održana je u njegovom prisustvu uoči predstave “Tip-top biotop” Karola Horaka, koju je on i režirao, a izvelo ju je Amatersko pozorište VHV iz Bačkog Petrovca.
Književno-pozorišno veče posvećeno 60. rođendanu i 35-godišnjici stvaralaštva Ljuboslava Majere održano je u Staroj Pazovi u okviru 42. Smotre slovačkih amaterskih pozorišta Vojvodine “Divadelny vavrin”.
Manifestacija u čast Majere održana je u njegovom prisustvu uoči predstave “Tip-top biotop” Karola Horaka, koju je on i režirao, a izvelo ju je Amatersko pozorište VHV iz Bačkog Petrovca.
O tom uglednom i plodnom reditelju i pozorišnom pedagogu, koji je dosad ostvario više od sto pozorišnih i šezdesetak radijskih i televizijskih režija na slovačkom, srpskom, mađarskom i rusinskom jeziku, govorili su Pavel Matulj, autor monografije “Majera” treba uskoro da izađe iz štampe, pesnik i novinar Martin Prebuđila, glavni i odgovorni urednik časopisa za kulturu i umetnost na slovačkom jeziku “Aurora” Jaroslav Litavski Điđi i teatrolog Branko Rakočević iz Stare Pazove koji duže od tri decenije prati i proučava razvoj slovačkog pozorišta u Vojvodini, a posebno rediteljska ostvarenja Tomaša Hriešika Maška, Majere i Miroslava Benke.
Tim povodom štampan je na srpskom jeziku poseban separat Rakočevića posvećen Majerinoj saradnji sa amaterskim scenama pod naslovom “Lex specijalis scenis Majeris - od amaterizma do večnosti”.
Rođen 1951. godine u Bačkom Petrovcu, Majera je diplomirao na odseku režije na Akademiji lepih umetnosti u Bratislavi (1975), a pre nego što je postao samostalni umetnik radio je u Slovačkoj redakciji RTV Novi Sad. Profesor je režije i dramaturgije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu i Banskoj Bistrici u Slovačkoj.
Ostvario je više od stotinu režija u profesionalnim i amaterskim pozorištima u Bačkom Petrovcu, Kikindi, Zrenjaninu, Somboru, Kruševcu, Beogradu, Novom Sadu, Ruskom Krsturu, Budvi, Mostaru, Iloku, Erdeviku, Pivnici, Senti, kao i u Slovačkoj (Preševu, Njitri, Zvolenu, Brezni, Trnavi)...
Režirao je i TV i radio drame, TV emisije, dokumentarne filmove i multimedijalne projekte. Radio je scenografije, kostime i birao muziku za predstave koje je režirao.
Pored Gogoljeve “Ženidbe” (Ruski Krstur) i “Mertvih duša” (Zrenjanin), uspešno se ogledao i u Čehovljevim dramama: “Tri sestre”, “Ujka Vanja”, te u jednočinkama “Prosidba”, “Jubilej”, “Medved”... Repertoar njegovih režija je raznovsrtan i obuhvata Sterijine “Rodoljupce”, “Pokondirenu tikvu”, “Kir Janju”, “Zlu ženu”, zatim “Atentant” i “Kovače” Miloša Nikolića, “Je li bilo kneževe večere?” Vide Ognjenović, “Hasanaginicu” Ljubomira Simovića, “Sedmoricu protiv tebe” Jovana Hristića, “Janeza” Siniše Kovačevića, “Sabirni centar” Dušana Kovačevića, “Čuješ li, majko, vapaj moj?” Vojislava Savića, koju je postavio na sceni “Raša Plaović” u Narodnom pozorištu u Beogradu i u Rusinskom profesionalnom pozorištu u Zvolenu.
Najveći uspeh mu je donelo “Putovanje u Nant” E. Kočiša, izvedeno u Narodnom pozorištu u Somboru, a nagrađeno specijalnom Sterijinom nagradom 1997.
Majerine predstave su nagrađiavane, bez obzira da li su izvedene sa profesionalnim ili amaterskim ansamblima, pa je tako bilo i sa “Mačkom na usijanom limenom krovu” i “Putevima” Tenesi Vilijamsa, “Jezikom gorštaka” Harolda Pintera, “Ludilom u dvoje” Ežena Joneska, Sofokleovom “Antigonom”, Rucanteovom “Mušicom”, Mrožekovim “Policajcima”, Erekenjevim “Totovima”, Hirakovom “Putu”, Kreftovoj “Baladi o poručniku i Marjutki”.
Dobio je oktobarske nagrade Kikiknde i Bačkog Petrovca, kao i desetak zlatnih maski (pojedinačno za režiju i scenografiju i zajedno sa ansamblima) na festivaliima dramskih amatera Jugoslavije u Trebinju. Dobitnik je i nagrada na Susretima profesionalnih pozorišta Vojvodine.
Njegov najnoviji projekat komična je igra u izvođenju AP VHV iz Bačkog Petrovca “Tip- top biotop” popularnog i plodnog savremenog dramskog pisca iz Slovačke Karola Horaka, autora više od 20 drama, čije je “Puteve” Majera postavio na scenu Narodnog pozorišta u Kikindi još 1990.
Branko Rakočević