Umetnost iz Srbije u SAD
Savremena umetnost iz Srbije, kako vizuelna, tako i plesna i filmska, izaziva u poslednje vreme pažnju i na američkoj sceni - izložba “O normalnosti - Umetnost u Srbiji 1989-2001” Muzeja savremene umetnosti u Beogradu gostuje u Vašingtonu, nedavno izvođenje plesnog performansa Saše Asentića u njujorškom Dance Theatre Workshop centru naišlo je na dobar prijem i publike i kritike, a film “Tamo i ovde” Darka Lungulova proglašen je na proteklom Trajbeka festivalu najboljim igranim ostvarenjem o Njujorku.
Savremena umetnost iz Srbije, kako vizuelna, tako i plesna i filmska, izaziva u poslednje vreme pažnju i na američkoj sceni - izložba “O normalnosti - Umetnost u Srbiji 1989-2001” Muzeja savremene umetnosti u Beogradu gostuje u Vašingtonu, nedavno izvođenje plesnog performansa Saše Asentića u njujorškom Dance Theatre Workshop centru naišlo je na dobar prijem i publike i kritike, a film “Tamo i ovde” Darka Lungulova proglašen je na proteklom Trajbeka festivalu najboljim igranim ostvarenjem o Njujorku.
Izložba “O normalnosti” MSUB, koja gostuje od 5. maja u Katcen art centru Muzeja američkog univerziteta, već je izazvala pažnju javnosti u Vašingtonu, rekao je na konferenciji za novinare pomoćnik ministra kulture Branislav Dimitrijević, koji je bio jedan od autora te reprezentativne izložbe u MSUB 2005. godine.
U Vašingtonu će biti predstavljen reprezentativan izbor od 24 rada sa beogradske postavke “O normalnosti”, a izložba će potom gostovati u Klagenfurtu. U toku su pregovori za još neka gostovanja.
“Važno je da ova izložba i dalje živi”, rekao je Dimitrijević, ističući da je u pitanju prvi projekat međumuzejske saradnje u oblasti savremene vizuelne umetnosti između jedne institucije u Srbiji i SAD u poslednjih nekoliko decenija.
Među umetnicima koji će biti predstavljeni u Vašingtonu su asocijacija Apsolutno, Dragoljub Raša Todosijević, Neša Paripović, Era Milivojević, Milan Aleksić, Adrian Kovač, Zoran Naskovski, Vesna Pavlović, Zoran Todorović, Milica Tomić, Biljana Đurđević, Uroš Đurić, Goranka Matić, Vladimir Nikolić, Tanja Ostojić, Balint Sombati...
Izložba pokazuje divergentnost umetničkog izraza, načine na koji je umetnost u Srbiji komunicirala s neposrednim okruženjem, odnose koje je uspostavljala sa kontinuiranim tragičnim događajima i ratovima, ali i sa evropskim umetničkim trendovima.
Prema navodima Maggie Barrett u tekstu povodom izložbe MSUB, iako je Milošević učinio sve da utiša glas onih koji su mu se suprotstavljali, umetnici su nastavili da izražavaju svoje stavove, ali njihove radove od 1989. do 2001. retko ko je imao priliku da vidi. Tokom tog vremena MSUB je postao pasivno sredstvo nacionalističke ideologije, efikasno zatvoren za ambicioznu, savremenu umetnost, dodala je Baretova.
Poslednja velika izložba savremene umetnosti održana (Jugoslovenska dokumenta) je u leto 1989. godine u Sarajevu, u isto vreme kada je Milošević ustoličavao svoju vlast kao novi “vođa” srpske nacije.
Kontroverzni period Miloševićeve vladavine, koji su obeležili ratovi, etničko čišćenje, ekonomske sankcije i unižavanje svih aspekata života poznatog u nekadašnjoj Jugoslaviji, stvorio je i dva paralelna sveta u Srbiji - dominirajući svet ratnohuškačke i nacionalističke ideologije s jedne strane i, s druge - svet marginalizovanih oponenata.
Kako je istaknuto, izložba predstavlja radove koji direktno ili indirektno reflektuju političku, ekonomsku, kulturnu i svakodnevnu klimu u Srbiji krajem 80-ih i početkom 21. veka, njenu poziciju između uključivanja u međunarodne umetničke tokove i zadržavanja lokalnih specifičnosti, direktnog političkog angažovanja i deiluzionističkog eskapizma, tragičnog i komičnog, umerenog i pretencioznog, teorijskog i intuitivnog, participacije i izolacije…
Kustos izložbe u Vašingtonu je Dejan Sretenović, koji je s Dimitrijevićem, Branislavom Anđelković Dimitrijević i Borutom Vildom, činio autorski tim i beogradske verzije izložbe “O normalnosti”.
Izložba u Vašingtonu organizovana je uz podršku Ministarstva kulture Srbije i ambasade Srbije u SAD, a biće otvorena do 7. juna.
U Ministarstvu kulture izrazili su zadovoljstvo i uspehom plesne predstave “Moja privatna biopolitika” Saše Asentića, koja je gostovala početkom marta u njujorškom Dance Theatre Workshop centru, a autor i koautorka Ana Vujanović održali su i radionicu za plesače, koreografe i teoretičare umetnosti.
Ana Vujanović održala je i predavanje o istoriji savremenog plesa u Srbiji, a pohvalni prikaz kritičarke Gie Kurlas objavljen je u “Njujork tajmsu”, dok je intervju sa Asentićem i Vujanovićevom izašao u “Movement Research” i Dance.tech magazinu.
Povodom nedavne nagrade za “Tamo i ovde” Darka Lungulova na Trajbeka festivalu, glumac Branislav Trifunović konstatovao je da se ime Srbije spominjalo u SAD u lepom kontekstu posle dužeg vremena.
“Ušli smo na još neke festivale u Americi i Japanu, a bićemo i na jednom velikom festivalu A kategorije u Evropi”, rekao je Trifunović.
Pomoćnica ministra kulture Ana Vučetić rekla da će Ministarstvo i dalje pomagati produkciju i promociju srpske kulture u inostranstvu, a između ostalog, pomenula je podršku filmu “Tamo i ovde”, kao i snimanju novih filmova Olega Novkovića “Beli, beli svet” i Miše Radivojevića “Kako su me ukrali Nemci”.
(Na fotografiji rad Raše Todosijevića "Gott liebt die Serben" - 1993/2002, instalacija, kolekcija MSUB)
Sajt MSUB je www.msub.org.rs, a Katcen centra www.american.edu/katzen
(SEEcult.org)