Umetnost sveta u Sarajevu
Sarajevski muzej savremene umetnosti Ars Aevi prvi put zvanično predstavlja projekat “Umetnost sveta u Sarajevu” koji će biti realizovan u novom ciklusu saradnje sa uglednim umetnicima iz BiH i sveta, osnivačima Kolekcije Ars Aevi. Na izložbi u prostoru Hanikaha, stare derviške škole, učestvuju od 19. novembra do 4. decembra umetnici Maja Bajević, Bizhan Bassiri, Daniel Buren, Braco Dimitrijević, Jusuf Hadžifejzović, Irwin, Dean Jokanović Toumin, Joseph Kosuth, Jannis Kounellis, Edin Numankadić, Michelangelo Pistoletto i Remo Salvadori i Renzo Piano.
Sarajevski muzej savremene umetnosti Ars Aevi prvi put zvanično predstavlja projekat “Umetnost sveta u Sarajevu” koji će biti realizovan u novom ciklusu saradnje sa uglednim umetnicima iz BiH i sveta, osnivačima Kolekcije Ars Aevi.
Na izložbi u prostoru Hanikaha, stare derviške škole, učestvuju od 19. novembra do 4. decembra umetnici Maja Bajević, Bizhan Bassiri, Daniel Buren, Braco Dimitrijević, Jusuf Hadžifejzović, Irwin, Dean Jokanović Toumin, Joseph Kosuth, Jannis Kounellis, Edin Numankadić, Michelangelo Pistoletto i Remo Salvadori i Renzo Piano.
“Umetnost sveta u Sarajevu” projekat je u okviru dugoročne razvojne strategije Ars Aevi u čijoj je osnovi koncept muzeja čije su strukture sve samo nisu definisane konvencionalnim idejama “kolekcije dela” i “muzejske zgrade”.
Prema navodima Ars Aevi, to je “muzej umetnika za grad i muzej grada za umetnike” koji ga, svojim prisustvom koje se opredmećuje u različitim aspektima, takvim i grade, čineći “jedinstven projekt savremene umetnosti u evropskim prostorima na početku trećeg milenijuma”.
Kroz projekat “Umetnost sveta u Sarajevu”, koji je koncipirao Enver Hadžiomerspahić, Ars Aevi je programirao razvoj prestonice BiH kao otvorenog muzeja, muzeja savremene umetnosti koji se otkriva i na istaknutim javnim lokacijama u gradu, i uputio poziv renomiranim osnivačima Kolekcije, sa kojima su ostvareni posebni odnosi prijateljstva i saradnje, da kreiraju dela za navedene kontekste i ostave svoj trag na urbanom tkivu Sarajeva.
Tim intervencijama biće kreirana nova mapa Sarajeva - mapa umetnosti, u čijem će fokusu biti Muzej Ars Aevi arhitekte Renza Piana, čija je izgradnja predviđena za period 2012-2014.
U saradnji sa pozvanim umetnicima, i prva faza projekta biće realizovana u istom trogodišnjem periodu, sa kustosima, umetničkim direktorima Kolekcije Ars Aevi i partnerskim institucijama iz Sarajeva.
Izložba u Hanikahu, čija je kustoskinja Amila Ramović, ostvarena u saradnji sa Gazi Husrev-begovom medresom, izraz je namere umetnika i organizatora da u ulozi osnivača Ars Aevi na ovom projektu sarađuju. Ujedno, ovo je prva zvanična promocija tog projekta u javnosti.
Realizaciju te izložbe podržali su Grad Sarajevo, Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo, Centar Skenderija, Fondacija za muzičke, scenske i likovne umetnosti Sarajevo, Opština Stari Grad Sarajevo, GP Bosna, Intesa Sanpaolo Banka i drugi sponzori.
Kolekcija Ars Aevi obuhvata više od 160 dela savremene umetnosti, a nastala je za vreme rata u Sarajevu, kada su poznati umetnici u svetu pozvani da naprave zbirku svojih radova u Sarajevu kao osnovu za budući muzej savremene umetnosti.
Zbirka je stigla u Sarajevo krajem 90-ih, a predstavnici vlasti obećali su da će pomoći izgradnju muzeja. Vredna kolekcija, međutim, ni više od deset godina kasnije nije dobila svoj dom.
Ars Aevi, uporedo sa izložbom “Svet umetnosti u Sarajevu”, koja će biti otvorena do 4. decembra, predstavlja u Vijećnici izložbu članova grupe Sing Sing, koja je nastala uoči rata u BiH, a sada se ponovo okupila pod sloganom “Fašizam je opijum za narod” koji je usvojila još 1991. godine, naslućujući posledice predratnih političkih previranja u bivšoj Jugoslaviji.
Sajt Ars Aevi je www.arsaevi.ba
(SEEcult.org)