• Search form

10.01.2014 | 13:08

Umetnost u arapskom svetu

Umetnost u arapskom svetu

Libanski umetnik Valid Rad (Walid Raad), učesnik nekih od najprestižnijih međunarodnih izložbi današnjice, predstaviće na novom gostovanju u Zagrebu svoj dugogodišnji projekat koji je fokusiran na infrastrukturu vizuelnih umetnosti u arapskom svetu i kontekst u kojem je kulturni turizam postao instrument ekonomskog rasta i moći.

Radov projekat “Kopam po stvarima koje bih mogao poreći: istorija umetnosti u arapskom svetu”, započet 2007. godine, naslanja se na ideološku, privrednu i političku dimenziju tog fenomena, koji se manifestuje kao vidno upitan na primeru Ostrva sreće (Happiness Island) u Abu Dabiju, gde nastaju nove verzije muzeja Luvr i Gugenhajm.

Rad će govoriti 11. januara u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu i o novim umetničkim ekonomijama, tekstovima pisca i umetnika Jalala Toufica, te o svojim radovima (pričama, formama i multimedijalnim događajima koje je proizveo u poslednjih šest godina).

Gostovanje tog umetnika organizovano je u saradnji sa festivalom Eurokaz na kojem je 2002. godine učestvovao performansom/predavanjem “Najglasnije mrmljanje je završeno: dokumenti iz arhive Atlas grupe”.

Rad je autor multimedijalnih projekata i knjiga, a izlagao je na prestižnim manifestacijama kao što su Documenta 11 i Documenta 13 u Kaselu, Venecijansko bijenale, Festival d'automne u Parizu… Samostalne izložbe imao je u muzejima kao što su Hamburger Bahnhof u Berlinu, Muzej kraljice Sofije u Madridu, galerija Vajtčepel u Londonu... Radovi mu se nalaze u kolekcijama muzeja kao što su MoMa, Gugenhajm, Centar Pompidu, Vitni muzej američke umetnosti, Kunsthaus u Cirihu, te u brojnim umetničkim centrima u Evropi, Severnoj Americi i na Bliskom Istoku.

Njegovi najvažniji radovi deo su projekta “The Atlas Group” koji je trajao 15 godina (od 1989. do 2004), u kojem je tematizovao savremenu istoriju Libana kroz socijalne, psihološke i fenomenološke oblike, mogućnosti i ograničenja kreativne prakse. Istraživanja su bila fokusirana na povesne i fiktivne događaje u vezi sa 30-godišnjim ratom u Libanu. Projekat je kombinovao izložbe i performans/predavanja, format kojem se i danas često vraća. Posebno je istraživao pitanja dokumentovanja u medijskoj umetnosti, a deo tog projekta imala je priliku da vidi i zagrebačka publika na Eurokazu.

Predavanje u MSU biće na engleskom jeziku.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav