• Search form

25.01.2016 | 19:42

Uručene Politikine i NIN-ova nagrada za 2015.

Uručene Politikine i NIN-ova nagrada za 2015.

Nagrade “Politike” za najbolju izložbu i najbolje književno delo za mlade, kao i NIN-ova nagrada za najbolji roman 2015. godine, svečano su uručene 25. januara u Skupštini grada Beograda na odvojenim ceremonijama, u prisustvu ličnosti iz kulturnog i javnog života.

Politikina” nagrada za najbolju izložbu u 2015. godini uručena je umetničkom paru Doplgenger, odnosno Isidori Ilić i Bošku Prostranu za izložbu “Neimenovani fragmenti” održanu u Gradskoj galeriji Požega i Domu kulture “Studentski grad” u Beogradu, dok je nagradu “Politikinog zabavnika” dobila Ivana Lukić za knjigu “(Ne) pitaj me kako sam”, u izdanju Kreativnog centra. Na odvojenoj ceremoniji NIN-ovu nagradu za 2015. godinu svečano je primio Dragan Velikić za roman “Islednik”, u izdanju Lagune, koji je tu priliku iskoristio i za još jedan kritički osvrt na stanje u kulturi u Srbiji.

“Politikina” nagrada dodeljena je umetničkom paru Doplgenger za radove koji su fokusirani na analizu masovne medijske kulture i političkih događaja.

Prema obrazloženju žirija, premda su rođeni krajem 70-ih, i bili deca kada se dramatično urušavao sistem bivše Jugoslavije, oni stvaralački koncept razvijaju upravo na problematizovanju njenog geopolitičkog i socijalnog konteksta, izražavajući u umetničkom aktivizmu snažnu socijalnu notu koja “sučelјava i relativizuje heterogenost vrednosnog sistema poslednjih decenija socijalizma”.

Duo Doplgenger, kako je istakao žiri, eksperimentiše mogućnostima savremene tehnologije, koristeći iskustva eksperimentalnog filma i video-arta.

Žiri za dodelu 73. “Politikine” nagrade činili su likovni kritičari Ljilјana Ćinkul (predsednica), Jerko Denegri, Stevan Vuković, urednica “Kulturnog dodatka” lista “Politika” Vesna Roganović i urednica Kulturne rubrike Marija Đorđević.

Isidora Ilić je, zahvaljujući na nagradi, odala priznanje svim saradnicima, konstatujući da rad Doplgengera nije bio dovoljno prepoznat do sada.

Na svečanosti, kojom je obeleženo i 112 godina “Politike” – najstarijeg lista na Balkanu, uručena je i nagrada “Politikinog zabavnika” za najbolju knjigu za mlade, koju je dobila Ivana Lukić, profesorka psihologije u Četrnaestoj beogradskoj gimnaziji, za knjigu “(Ne) pitaj me kako sam”.

Kako je navela predsednica žirija Jasna Vlajić Popović, Ivana Lukić je, sabravši u knjizi 47 glasova devojčica i dečaka, devojaka i momaka na takozvanom “pragu zrelosti”, satkala sliku savremene generacije adolescenata i sliku današnjeg vremena kakva dosad nije viđena.

U žiriju za nagradu “Politikinog zabavnika”, za koju su stigla 74 naslova, bili su i Slobodan Giša Bogunović, Predrag J. Marković, Nebojša Bradić i Petar Milatović.

Dobitnica je poručila da treba pitati mlade kako su, ali i biti spreman čuti ih.

“Politika” je, povodom 112-godišnjice, dobila i čestitke gradonačelnika Beograda Siniše Malog, koji je ocenio da je taj list “kvalitetom sadržaja i objektivnim pristupom” zadržao poverenje čitalaca i očuvao dostojanstvo.

U Starom dvoru je tokom popodneva održana i svečanost povodom 62. NIN-ove nagrade, koju je Velikiću uručio ministar Ivan Tasovac koji je istakao da je Ministarstvo kulture i informisanja od ove godine pokrovitelj tog priznanja koje je ocenio kao najznačajnije, najprestižnije i najuticajnije na književnoj sceni u Srbiji.

Velikić je u kraćem govoru istakao značaj knjige i obrazovanja, kritički se osvrćuci ujedno na današnje stanje u kulturi i tabloidizaciju.

Pročitavši odlomak iz romana “Islednik” u kojem majka kaže da “neće svet propasti zbog ozonske rupe, niti zbog Marsovaca, već zbog laži”, Velikić je rekao da bi sudbina Srbije u poslednjih četvrt veka možda mogla biti drugačija da se manje verovalo u laži, da i sami nismo lagali i sebe i druge, da su više čitani klasici, a ne tabloidi...

U prisustvu potpredsednika vlade - ministra inostranih poslova Ivice Dačića i ministarke građevine, saobraćaja i infrastrukture Zorane Mihajlović, Velikić je podsetio na nekadašnje poštovanje kulture i obrazovanja, za razliku od danas - kada je kulturu zamenila estrada.

"Koliko su važni obrazovanje i kultura znao je još pre dva veka nepismeni knjaz Miloš... Nepismena Srbija je poštovala knjigu. Šta se to poslednjih četvrt veka sa nama dogodilo da kultura izgubi značaj? Da li je to razlog našeg posrnuća?”, rekao je Velikić, dodajući da su se i za vreme socijalizma knjige kupovale “na metar” i da su se na policama mogla naći dela Ive Andrića, Meše Selimovića, Branka Ćopića, Miroslava Krleže, Borislava Pekića, Danila Kiša... “Čitanje nije bekstvo od svakodnevice. Naprotiv, čitanjem stičemo prisutnost u vlastitom životu. Knjige nisu ni uteha niti zamena za život kakav bismo želeli da vodimo. Knjige su deo života, upisuju se u taloge našeg iskustva. Dobre knjige su putokazi... Kada prođu izvesne godine, u memoriji je nemoguće razdvojiti ono što smo proživeli od onoga što smo ‘samo pročitali'….  Pisanje je vid preispitivanja. Čitanje takođe. Poslednju ‘ruku’ knjige ispisuju čitaoci”, rekao je Velikić, čiji roman “Islednik” predstavlja istraživanje sećanja između proživljenog i upamćenog.

Zahvaljujući Ministarstvu kulture na podršci NIN-ovoj nagradi, on je rekao da je to jedna od retkih vrednosti  kulture u Srbiji sa impresivnim kontinuitetom i značajem. "Stvorili su je pisci koji su danas klasici srpske književnosti. Ali i čitaoci. Svaka dobra knjiga ima onoliko verzija koliko i čitalaca. Svaki strastveni čitalac je mnogo više od otiska prsta, potpisa i matičnog broja. On je vlasnik jedinstvenog sveta, a takvim se teško može manipulisati", istakao je Velikić.

Velikićev roman, kako je istakao član žirija Mihajlo Pantić, predstavlja odgovara na klјučno pitanje identiteta modernističke književnosti odgovara tematizacijom najrazličitijih vidova uticaja, počev od porodice i sudbine roditelјa, preko porekla, istorije, društva, ideologije, umetnosti, geografskog prostora, do enigme genetskog nasleđa.

Velikić je jedan od retkih dvostruki dobitnika NIN-ove nagrade, koja mu je dodeljena i za roman “Ruski prozor” (2007). NIN-ova nagrada za roman “Islednik”, za koji je ranije već dobio Zlatni suncokret i Kočićevu knjigu, dodeljena mu je većinom glasova žirija u kojem su, uz Pantića, bili i Božo Koprivica (predsednik), Jasmina Vrbavac, Tamara Krstić i Zoran Paunović. U najužem izboru od ukupno 178 prijavljenih romana iz hiperproduktivne 2015. godine bili su i romani Svetislava Basare "Anđeo atentata" i Vuleta Žurića "Republika Ćopić", koji su dobili po jedan glas.

NIN-ova nagrada, kako je rekao na svečanosti glavni urednik tog nedeljnika Milan Ćulibrk, posebna je u odnosu na druga književna priznanja zbog toga što je dodelјuje list koji je uvek vodio računa o kulturi, čak i onda kada ju je država bacala u zapećak.

Velikić se i u poslednjem broju NIN-a kritički osvrnuo na državnu politiku u oblasti kulture, ocenivši da država svesno i namerno radi na gušenju duhovnog života svojih podanika.

(SEEcult.org)

  • 21.04.2023 | 10:00

    Muzej Slavonije Osijek, Trg Svetog Trojstva 6, Osijek

    MUO U SLAVONIJI - SLAVONIJA U MUO - izložba iz četrnaest zbirki Muzeja za umjetnost i obrt Zagreb (20.4.2023.-20.4.2024.)

    autor koncepta izložbe: Miroslav Gašparović ravnatelj Muzeja za umjetnost i obrt

    kustosice izložbe: dr. sc. Marina Bagarić i Adriana Belay

    autori/ce izložbenih dionica i tekstova o zbirkama: dr. sc. Antonia Došen, Miroslav Gašparović, Dunja Nekić, dr. sc. Iva Prosoli, Koraljka Vlajo, Antonija Dejanović, Jasmina Fučkan, dr. sc. Vesna Lovrić Plantić, Andrea Klobučar, dr. sc. Arijana Koprčina, dr. sc. Marina Bagarić, Sandra Kandučar i dr. sc. Vanja Brdar Mustapić

    https://www.muo.hr

    28.10.2023 | 10:00

    Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana

    VEDNO NA VOLJO - Feministične pozicije v vizualni umetnosti iz Slovenije - razstava (27.10.2023.-14.4.2024.)

    Lina Akif

    Zemira Alajbegović

    Milijana Babić

    Mirjana Batinić

    Urban Belina

    Saša Bezjak

    Vanja Bućan

    Vesna Bukovec

    Jasmina Cibic

    Lea Culetto

    Ana Čigon

    Eclipse

    Elena Fajt

    Andreja Gomišček

    Olja Grubić

    Marina Gržinić

    Dejan Habicht

    Đejmi Hadrović

    Ida Hiršenfelder

    Hiša na hribu

    Maja Hodošček

    Tjaša Kancler

    Jasna Klančišar

    Andrea Knezović

    Tatiana Kocmur

    Neven Korda

    Mankica Kranjec

    Anka Krašna

    Rok Kravanja

    Meta Krese

    Tanja Lažetić

    Agate Lielpētere

    Aprilija Lužar

    Dušan Mandič

    Lela B. Njatin

    Daniel Petković

    Jovita Pristovšek

    Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti

    Urška Preis

    Marija Mojca Pungerčar

    Maruša Sagadin

    Duba Sambolec

    Simona Semenič

    Mojca Senegačnik

    Zvonka T Simčič

    Nataša Skušek

    Maja Smrekar

    Alenka Spacal

    Saša Spačal

    Zora Stančič

    Aina Šmid

    Ajda Tomazin

    Jasmina Založnik

    Lana Zdravković (KITCH)

    Nada Žgank

    kustosinja: Martina Vovk

    kustos asistent: Kristjan Sedej

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3820/vedno-na-voljo

    10.11.2023 | 15:00

    Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd

    NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)

    http://www.domjevremagrujica.com

    02.12.2023 | 09:00

    Pomurski muzej Murska Sobota, Trubarjev drevored 4, Murska Sobota

    FRANC KOŠAR - razstava (1.12.2023.-14.4.2024.)

    https://www.pomurski-muzej.si

    03.12.2023 | 10:00

    Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd

    JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-30.4.2024.)

    http://www.muzej-jugoslavije.org

    09.12.2023 | 09:00

    Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad

    STAKLO - interdisciplinarna izložba (8.12.2023.-1.4.2024.)

    autori: arheološkinja mr Tijana Stanković Pešterac, istoričarke umetnosti ma Aleksandra Stefanov i ma Dragana Garić, etnolozi dr Tatjana Bugarski, mr Katarina Radisavljević i Bogdan Šekarić, istoričarke Veselinka Marković i Milkica Popović, umetnica dr Mirjana Blagojev

    https://www.muzejvojvodine.org.rs

    09.12.2023 | 10:00

    Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana

    ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)

    kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný

    http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...

    15.12.2023 | 10:00

    Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd

    RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)

    http://www.narodnimuzej.rs

    16.12.2023 | 10:00

    Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd

    BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)

    autor: dr Uroš Buzurović

    https://nhmbeo.rs

    28.12.2023 | 12:00

    Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd

    ORAO, LAV I KRIN - HERALDIKA SREDNJOVEKOVNIH SRPSKIH ZEMALJA - gostujuća izložba Muzeja Republike Srpske iz Banjaluke (27.12.2023.-30.3.2024.)

    http://imus.org.rs

Video
15.03.2024 | 17:08

Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture

Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i