Uzdrmana Tvrđava Exit?
Generalni menadžer i jedan od osnivača festivala Exit u Novom Sadu, Bojan Boškovic, podneo je ostavku nakon nagoveštaja da će toj manifestaciji biti uskraćena dosadašnja automatska državna podrška. Ostali osnivači Exita poručili su 8. novembra da su posvećeni nastavku održavanja tog festivala, a podršku su ubrzo dobili i od novosadskih vlasti i posredno od republičkih, uz očekivanje da će biti spremni na kontrolu utrošenih sredstava, kao i ostale organizacije.
Gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević poručio je da će Grad Novi Sad nastaviti saradnju sa Exitom, jer smatra da je taj festival “jedan od najprepoznatljivijih brendova ne samo Novog Sada, već i države Srbije”.
“Ono što smo zajednički definisali na sastancima sa predstavnicima Egzita je da naši međusobni odnosi budu transparetni, javni, nema razloga da ni jedna ni druga strana bilo šta krije. Ono koliko Grad bude mogao finansijski da pomogne, i ne samo finansijski, biće objavljeno, a od naših prijatelja iz festivala očekujemo da na kraju pokažu na šta su utrošena sredstva, što su oni i prihvatili”, navedeno je u izjavi Vučevića na sajtu Novog Sada.
Vučević je naveo i da je u razgovoru s prvim potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vučićem dobio “uveravanja da će i drugi republički organi podržati festival, tako da će Egzit imati podršku i na državnom nivou”.
“To ne isključuje kontrolu utroška sredstava, što se ne odnosi samo na Egzit, veća na sva ostala udruženja, odnosno korisnike budžetskih sredstava”, dodao je Vučević.
Menadžment Exita istovremeno je saopštio da će osnivači tog festivala “u narednom periodu obaviti razgovore sa relevatnim državnim organima oko uspostavljanja javno-privatnog partnerstva u cilju nastavka i povećavanja pozitivnih efekata festivala za Republiku Srbiju”.
O ishodu tih razgovora, kao i o daljoj budućnosti festivala, javnost će biti blagovremeno obaveštena, poručio je u saopštenju marketing menadžer Miloš Ignjatović.
Ostavka generalnog menadžera Exita Bojana Boškovića usledila je nakon najave iz Ministarstva ekonomije Srbije da taj festival ne bi trebalo da se finansira iz državne kase po automatizmu.
Smatrajući da je održavanje Exita bez pomoći države nemoguće, Bošković je naveo da je budžet tog festivala već skresan zbog svetske ekonomske krize, pa sada nema mesta za nova smanjenja troškova, preneo je Radio 021.
Bošković je podneo ostavku i zbog toga što ostali vlasnici brenda Exit nisu prihvatili njegovu ideju da se napravi pauza od godinu dana u organizaciji festivala.
"Smatram da su radikalne mere neophodne kako bi se festival redizajnirao i prilagodio vremenu, jer se i naše okruženje radikalno promenilo. Međutim, nisam dobio mandat za te promene, i neću moći da učestvujem u organizaciji Exita 2013. godine", izjavio je Bošković.
Prema rečima Boškovića, pogubno je što država ne ceni šta je Exit do danas uradio za imidž Srbije i ne razmišlja o posledicama ukidanja finasija za taj festival.
"Mi smo u uništenoj Srbiji napravili nešto o čemu svet govori već godinama. Doveli smo više turista nego što je bilo ko mogao da sanja. Promenili smo grozni imidž koji je ova zemlja imala. I sad nas niko nije ni nazvao da popričamo. Da nas recimo pita: ‘OK, ako vam ukinemo pomoć, kako ćete?’", naveo je Bošković.
Organizatori Exita navode, pozivajući se na nezavisna istraživanja, da desetine hiljada turista koje taj festival svake godine okuplja potroše u Novom Sadu i Srbiji više od 15 miliona evra.
Procenjuje se da je Exit do sada na taj način “investirao” u Srbiju više od 100 miliona evra, te da će u narednih 10 godina na isti način privući više od 150 miliona evra deviznog priliva srpskom turizmu, navedeno je u saopštenju menadžmenta Exita.
“Nažalost, Exit nije u mogućnosti da funkcioniše na strogim komercijalnim osnovama. Naime, u Srbiji i regionu, usled niskog standarda mladih, festival nije u mogućnosti da prodaje ulaznice po ekonomskim cenama. Primera radi, ulaznica za Sziget festival u Budimpešti iznosi 230 evra, dok se cena ulaznice za Exit kreće u rasponu od 50-100 evra. Takođe, budžeti komercijalnih sponzora u Srbiji su desetostruko manji nego na Zapadu. Zbog svega toga, za normalmno funkcionisanje festivala, neophodna je podrška države. Exit svaki uložen dinar u festival državi vrati višestruko, što ga cini jednom od najboljih investicija koju država Srbija ima”, naveli su organizatori Exita, ukazujući i na pažnju koju tom festivalu pridaju najveći svetski mediji.
(SEEcult.org)