Vatrotehna 2.0
Predstava “Vatrotehna 2.0” o tranziciji, politici, promeni, prolaznosti, propadanju, zaboravu, kulturi.., koprodukcija Montažstroja, Zagrebačkog kazališta mladih i festivala Perforacije, obnovljena je verzija “Vatrotehne” od pre 20 godina, a premijerno će biti izvedena 10. oktobra u ZKM-u.
Predstava “Vatrotehna 2.0” o tranziciji, politici, promeni, prolaznosti, propadanju, zaboravu, kulturi.., koprodukcija Montažstroja, Zagrebačkog kazališta mladih i festivala Perforacije, obnovljena je verzija “Vatrotehne” od pre 20 godina, a premijerno će biti izvedena 10. oktobra u ZKM-u.
Prema navodima Montažstroja, uprkos ideji o mogućnosti obnove, ili barem iluzije obnove koju priroda pozorišnog medija ostvaruje, svaki postupak obnove je unapred osuđen na propast. Pokušaj obnavljanja predstave (možda) je znak autorske odgovornosti ili pak potrebe za preispitivanjem univerzalnosti sadržaja ili samouveravanja u otpornost izvedbenog čina, ali mu je moguće pristupiti jedino sa svešću da ponovno započinjanje inicira i novu propast.
“Vatrotehna 2.0” je stoga pokušaj ponavljanja i traženja načina trajanja, uprkos činjenici neizbežnog propadanja.
Socio-kulturni momenat nastanka prve “Vatrotehne” u mnogočemu je generisao mnogostrukost njenih značenja, a vezuje se uz situaciju krize - raspad komunizma, prve višestranačke izbore u Hrvatskoj i blisku ratnu opasnost. Danas, u uslovima neoliberalnog kapitalizma i sveopšte komercijalizacije umetnosti, kada se ona svodi na logiku ekonomske isplativosti, “Vatrotehna 2.0” ispituje do kojih je promena u uslovima stvaranja umetnosti došlo u poslednjih 20 godina.
“Vatrotehna 2.0” u tom auto-referencijalnom oživljavanju ne pokazuje nikakve arheološke ambicije, niti nostalgične pobude - nova predstava objektivno propituje opravdanosti socijalnih konstrukcija (neprimenjive) demokratije i ukazuje na spaljena mesta neuspjele tranzicije unutar socijalnog poretka bez alternative. Izvođači, svi rođeni nakon 1990. godine, nastavljaju scensko traženje referentnih tačaka vlastitog generacijskog identiteta i njihovog odnosa spram sveta i vremena u kojem žive.
Istovemeno, uvažavajući vremensku distancu i prepoznajući matrice socijalnih mena kao univerzalnih metafora, autori su pokušali da, osim na prošlo, usmere pažnju i prema onome što će se tek dogoditi.
“Vatrotehna” sadržajno donosi ogoljivanje mehanizama vlasti i sile, a nastala je na temelju Eshilovog "Okovanog Prometeja". Korišćeni su i
tekstovi Šeparovića, koji je i kostimograf i scenograf, dramaturga Gorana Ferčeca, kao i Franca Kafke i Olega Mađora.
Osim svedočanstava članova Montažstroja i fotografija, svi drugi materijalni aspekti predstave, kao i ona sama, u međuvremenu su propali. Propala je i privatna VHS traka na kojoj je snimljena predstava pre 20 godina.
Originalna “Vatrotehna” igrana je u septembru 1990. godine u prostoru stare destilerije Badel u Zagrebu, a i sama predstava, i dalji rad grupe Montažstroj, snažno su obeleženi vremenom predratne tranzicije i još pre 20 godina otvorili su neka od gorućih pitanja u politici i kulturi.
“Vatrotehna 2.0” je stoga pokušaj obnavljanja nečega što je neponovljivo, odnosno dekonstrukcija.
U predstavi igraju Matija Čigir,Filip Jurković, Svebor Kamenski Baćun, Aldin Kasumović, Andrej Kopčok i Nikola Nedić.
Najava premijere “Vatrotehne 2.0” bila je u okviru nedavnog festivala “Operacija: grad”, kada je Montažstroj u prostoru Badela izveo akciju "B.D.L.2.0", podsećajući na izvođačke početke iz 1990. godine i prvu "Vatrotehnu" koja je igrana u okviru tog reprezentativnog primera industrijske arhitekture. Badel su u međuvremenu prisvajale različite inicijative, te je time postao stožerno mesto borbe za prostore nezavisne kulture i simbol svih gradskih neiskorišćenih potencijala.
Tako je prva "Operacija:grad" 2005. u Badelu okupila desetine različitih organizacija i udruženja, a gradske vlasti su potpisale dokument kojim je taj prostor trebao biti prenamenjen u nezavisni kulturni centar.
Uprkos izuzetnoj ulozi u urbanoj memoriji grada i činjenici da uživa status zaštićenog spomenika kulture, Badel je danas, prema navodima Montažstroja, još samo jedan podsetnik na loše upravljanje gradskim resursima. Za 20 godina nije dočekao svoj novi život, a trenutno čeka da ga dokrajči zub vremena ili da ga bageri sravne sa zemljom.
Akcija "B.D.L.2.0" sastavni je deo obnovljenog projekta "Vatrotehna 2.0", u okviru kojeg su ranije izvedene umetničke akcije "Achtung Alarm! 2.0" i "Vatropokretač". Sve te akcije bile su poseban program ovogodišnje, pete "Operacije:grad", a ujedno su i najava Tjedna izvedbenih umjetnosti “Perforacije”.
Prve reprize predstave “Vatrotehna 2.0” su 11. i 18. oktobra.
Projekt je ostvaren uz podršku Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i sport Zagreba.
Sajt Montažstroja je www.montazstroj.com, a ZKM-a www.zekaem.hr
(SEEcult.org)