Vožnje Ne/Vidljivim gradom
Dah teatar ponovo započinje 30. marta u autobusu na liniji broj 26 u Beogradu putovanje kroz “Ne/Vidljivi grad” – projekat kojim afirmiše multietničku strukturu gradova i utiče na smanjenje ksenofobije.
Nakon proslave jubileja tog projekta krajem 2015. godine, nedavno je njegova važnost drugi put prepoznata od Fonda Jelena Šantic i, zahvaljujući njegovoj podršci, publika će imati priliku da sa ponovo putuje kroz Beograd jednom mesecno - sve do juna.
Prvo putovanje u novom ciklusu počinje 30. marta u 13 sati u autobusu na liniji 26 (početna stanica u Dunavskoj ulici).
Ideja za projekat “Ne/Vidljivi grad” javila se 2005. godine u želji Dah teatra da multietničku strukturu gradova u Srbiji i bogatstvo različitih kultura učini vidljivijim. Projeklat je smešten u autobus, jer je to mesto gde građani svakodnevno ispituju svoju toleranciju.
Viziju o “Ne/Vidljivom gradu” Dah teatar je, nakon Beograda, podelio i sa građanima Novog Sada, Subotice, Inđije, Niša, Leskovca i Vranja.
Važnost tog projekta prepoznala je i Evropska komisija 2011. godine, čime je Dah teatar postao prva organizacija iz Srbije koja je nosilac nekog projekta u okviru programa “Kultura 2007-13”, koji je prethodio aktuelnom programu “Kreativna Evropa”. Projekat “Ne/Vidljivi grad” je uspešno realizovan sa partnerima iz Danske (Teatar OM), Makedonije (ArtMedia), Velike Britanije (Prodigal teatar) i Francuske (Voix Polyphoniques).
“Ne/Vidljivi grad” dobio je i nagradu Erste fondacije za najbolji projekat u oblasti socijalnih integracija, a o njemu su pisani i mnogobrojni radovi na master i doktorskim studijama na Univerzitetu umetnosti u Srbiji i šire. Ipak, o važnosti tog projekta, kako ističe Dah teatar, više od svega govori činjenica da traje 10 godina što je velika retkost kako u Srbiji, tako i u svetu.
Univerzalna tema projekta “Ne/Vidljivi grad” iz godine u godinu nameće se kao izuzetno važna, jer osim što podseća građane da su kultura, istorija, država i svakodnevni život protkani uticajima različitih kultura, utiče i na smanjenje ksenofobije i doprinosi razvoju boljeg društva.
(SEEcult.org)