Ženska strana i DOB-u
Izložba “Ženska strana” biće otvorena od 30. oktobra do 10. novembra u Domu omladine Beograde, a reč je o delu postavke koja je originalno predstavljena 2010. godine u Muzeju istorije Jugoslavije (Muzej 25. maj) kao partnerski projekat sa Muzejem savremene umetnosti u Beogradu.
Nakon velikog uspeha u Beogradu, izložba ''Ženska strana'' je gostovala u nekoliko gradova u Srbiji.
Na inicijativu Komisije za ravnopravnost polova Skupštine grada Sombora, 2011. gostovala je u Narodnom muzeju u Somboru, a 2012. godine Univerzitetska biblioteka "Nikola Tesla" u Nišu organizovala je tu izložbu u galeriji Sinagoga.
Kustoskinje Ana Panić (MIJ), Marija Đorgović (MIJ) i Una Popović (MSUB) pozvane su da ''Žensku stranu'' u manjem obimu još jednom predstave beogradskoj publici, sada u okviru projekta “Ženerama - Ženski medijski forum” koji će biti održan u DOB-u 29. i 30. oktobra.
Izložba je deo programa kojim se obeležava prva feministička konferencija 1978. godine i njen značaj za razvoj feminističkog pokreta na prostorima bivše Jugoslavije, ali i civilnog sektora u celini.
Izložba ''Ženska strana'' sagledava položaj i ulogu “nove žene” u socijalističkom društvu. Prikupljanjem i istraživanjem podataka o životu, radu, organizovanju žena, u vremenu od Drugog svetskog rata pa do kraja pedesetih godina 20. veka, ispituje se kako ženska društvena participacija kao oblik takozvane emancipacije (političke, ekonomske, obrazovne) u socijalističkom društvu, tako i ona intimna, osobena, privatna sfera.
Kroz zvanična dokumenta, fotografije, likovna dela, intervjue, televizijske emisije, filmove, originalne svakodnevne predmete iz tog vremena a, naročito ženske časopise, rekonstruišu se različiti aspekti “ženskog sveta”. Pitanja ravnopravnosti, pravno - ekonomskog izjednačavanja, braka, porodice, mode toga vremena, prepoznaju se kao ključna, oko kojih su se životi i identiteti žena formirali i identifikovali.
Ideologija socijalizma je ženi “ponudila” razne mogućnosti, jer je socijalizam kao poredak težio da ukloni koncept vladajuće klase i kroz princip opšte jednakosti otkloni materijalnu, pravnu i formalnu potčinjenost žena. Smatralo se da žena treba da učestvuje ravnopravno u radu, da njena uloga nije samo briga o domaćinstvu i deci, već da je to nestatična, društveno aktivna uloga, koja ženu čini dostupnom i funkcionalnom u svim sferama života (na polju rada, politike, obrazovanja).
Kustoskinje izložbe “Ženska strana” opredelile su se da ta pitanja istraže i prezentuju kroz formu “jedan dan u životu radne žene”. Taj model “svakodnevice hronološki, ali nelinearno punktira osnovne uloge žene u ovom periodu, kao i to kako su se zvanično, društveno te uloge predstavljale.
Segmenti izložbe podeljeni su na one delove ili trenutke sa kojima se susreće žena svakoga dana: porodica, domaćinstvo, posao, slobodno vreme, moda itd.
Izložba će u DOB-u biti postavljena u holu ispred sale Amerikana.
(SEEcult.org)