Žiri Kustendorfa: Utopija moguća
Kustendorf filmski festival na Mokroj Gori, koji je ugostio kultnog američkog reditelja Džima Džarmuša, završen je 14. januara dodelom nagrada najboljim studentskim ostvarenjima, uz ocenu žirija da ta manifestacija, koju je pokrenuo reditelj Emir Kusturica, pokazuje da je čak i danas utopija moguća. Glavnu festivalsku nagradu Zlatno jaje, u konkurenciji filmova studenata 16 akademija iz celog sveta, dobio je “Godog” japanskog autora Kohkija Haseija, koji je na Filipinima snimio “snažan film koji duboko pokreće i upozorava svest i moralnost naseg doba”.
Kustendorf filmski festival na Mokroj Gori, koji je ugostio kultnog američkog reditelja Džima Džarmuša, završen je 14. januara dodelom nagrada najboljim studentskim ostvarenjima, uz ocenu žirija da ta manifestacija, koju je pokrenuo reditelj Emir Kusturica, pokazuje da je čak i danas utopija moguća.
Glavnu festivalsku nagradu Zlatno jaje, u konkurenciji filmova studenata 16 akademija iz celog sveta, dobio je “Godog” japanskog autora Kohkija Haseija, koji je na Filipinima snimio “snažan film koji duboko pokreće i upozorava svest i moralnost naseg doba”.
Žiri drugog Kustendorfa, kojim je predsedavala poznata srpska glumica Anica Dobra, koja živi i radi u Nemačkoj, naveo je da je pobednički film savršena i tragična metafora naše civilizacije i njenih navodnih uspeha.
Na đubrištu industrijskog društva prelepa deca anđeoskih lica, kreću se slobodno, igraju i veselo trče pred kamerom bez ikakvih ograničenja, istakao je žiri povodom pobedničkog filma.
Srebrno jaje dodeljeno je “Mikijevoj baladi” crnogorske autorke iz Nemačke Nine Vuković, u kojem se lice, pokreti, muzika, slike i jezik “pretvaraju baladu u savršen mehanizam”.
Bronzano jaje dobio je američki “Violi” koreanskog reditelja Shih Ting Hunga, zbog “emocije koju je izazvao, sposobnosti da upotrebi izvore inspiracije slikarstva, pozorišta i ekperimentalnog filma 20. veka”, kao i zbog “kreacije bajkovitog filma i pokazivanja skrivenih slika fantazije života”.
Navodeći da je bilo mnogo uspešnih filmova, žiri je odlučio da Specijalnu nagradu dodeli filmu “Pet sekundi”, koje je u Španiji snimio mladi francuski student. To je, kako je istaknuto, čudesan i hrabar film koji je u stanju da razvije pametnu ideju i transformiše je u film koji je istovremeno nov i elegantan.
Prema navodima žirija, kvalitet selekcije omogućio mu je da prepozna citate mnogih klasičnih autora - od Meliesa do Čaplina, od Vigoa do Bunjuela, a bilo je i autora koji su se hrabro usudili da eksperimentišu na ovim teritorijama.
U programu su predstavljeni mnogi žanrovi, uključujući animirane filmove, kao što je “O čarapama i ljubavi” iz slovačke škole, koji je oživeo i uobličio duhove naše svakodnevnice.
Sposobnost da se pomešaju žanrovi koji lagano teku u meksičkom filmu “Reality show” pokazao je zamke koje televizija postavlja svake noći, dok češki dokumentarac “O cipelama” iznenađujućom lepotom otkriva opasnost rasizma, koji postoji u jednoj maloj zajednici.
Žiri je naveo i da je, pored žanrova, nemoguće zaboraviti “mlade i treperave izvođače” škotskog filma “Dete reke”, kao i humor i protagoniste srpskog “Mirisa formalina” i ironiju, lepotu i ritam “Ode ananasu”.
Prema navodima žirija, Kustendorf filmski i muzički festival mnogo je više nego što stoji u njegovom nazivu, pa pokazuje “čak i da je danas utopija moguća”.
“Sve što se događa na ovom mestu jedinstveno je i neobično. Prostor je ovo izvan uobičajenog prostora. Mesto koje se potkrepljuje lepotom, originalnošću i strašću. Mesto otvoreno za mlade umetnike iz celog sveta koji imaju mogućnost da se sretnu jedan sa drugim, da vide i čuju kako drugi rade, da slušaju i izuzetne međunarodne umetnike i razgovaraju s njima”, istakao je žiri, koji su činili, pored Anice Dobre, i Karl Baumgartner i Đanluka Farineli.
Žiri je istakao i da je Kustendorf mesto na kojem su dobrodošli poreklo i identitet autora, suštinski važni za izražavanje njihove umetnosti.
(SEEcult.org)