Pobednici 13. BHFF-a u Njujorku
Bosanskohercegovački filmski festival (BHFF) u Njujorku prikazao je 14 filmova u takmičarskom programu, a najbolje je proglasio žiri na čelu sa Elmom Tataragić, selektorkom Sarajevo Film Festivala.
Zlatnu jabuku za najbolji igrani film 13. BHFF-a, održanog od 25. do 28. maja, dobio je triler “Tigrovi” oskarovca Danisa Tanovića iz BiH, zasnovan na istinitoj priči o čoveku koji radi za multinacionalnu korporaciju i njegovoj borbi za istinu. Glavni junak počinje da se suprostavlja korporaciji nakon što sazna da formula za dojenčad koju prodaje doprinosi smrti beba zbog nečiste vode u delovima južne Azije.
Najboljim dokumentarnim filmom 13. BHFF-a proglašen je “Ja mogu da govorim” reditelja Mirze Skenderagića o ljudima koji se suočavaju sa govornim manama.
Zlatnu jabuku za najbolji kratki film dobio je “Kalo” Nermina Hamzagića, koji daje uvid u život momka koji se suočava sa problemom koji često nailazi na porugu društva.
Tigrovi
Publika 13. BHFF-a, održanog u SVA Teatru, proglasila je najboljim filmom “Našu svakodnevnu priču”, igrani rediteljski debi Ines Tanović o sarajevskoj porodici koja se suočava sa teškoćama posleratne svakodnevnice. Film “Naša svakodnevna priča” bio je kandidat BiH za Oskara za strani film, a na BHFF-u dobio je i specijalno priznanje žirija u kategoriji igranog filma.
Ines Tanović, koja je bila gošća 13. BHFF-a, izjavila je da nema većeg priznanja za autora kada se ukusi publike i žirija podudare.
Naša svakodnevna priča
Među igranim filmovima prikazani su, osim “Tigrova” i “Naše svakodnevne priče”, i nagrađivani filmovi “Zvizdan” hrvatskog reditelja Dalibora Matanića i “Ničije dete” Vuka Ršumovića iz Srbije, nastali u koprodukciji sa BiH.
Žiri 13. BHFF-a činile su scenaristkinja, producentkinja i generalni sekretar Udruženja filmskih radnika BiH Elma Tataragić, rediteljka, profesorka i književnica Annette Danto i akademska radnica u polju filma i književnosti Nataša Milas.
Program 13. BHFF-a činila su ukupno četiri igrana filma, devet dokumentaraca i šest kratkih filmova, uključujući jedan animirani, a organizatori su posebno ponosni na to što su u programu bili filmovi čak osam rediteljki.
SVA Teatar, foto: Ivo Bach
Program je počeo 25. maja BH Film Forumom u Anthology Film Archives (AFA), u okviru kojeg je prikazano pet filmova van konkurencije i predstavljen specijalni panel sa bosanskohercegovačkim i internacionalnim filmskim radnicima i stručnjacima. Panel su činili Elma Tataragić, Ines Tanović, profesorka kulturalnih i filmskih nauka i članica Programskog odbora BHFF-a Dijana Jelača i reditelj i multimedijalni umetnik Amir Husak.
Takmičarski program prikazan je u SVA teatru, a nakon projekcije filma Ines Tanović, održan je i razgovor sa rediteljkom, producentom Alemom Babićem i glumcem Uliksom Fehmiuom.
BHFF je ove godine uspostavio jaču saradnju sa Udruženjem filmskih radnika Bosne i Hercegovine (UFRBiH) u Sarajevu, koje je bilo suorganizator BH Film Foruma. Podršku BHFF-u pružila je i Fondacija za kinematografiju u Sarajevu.
BHFF je prikazao dosad najveci broj filmova, a prema navodima organizatora, i na festivalski konkurs stigao je rekordan broj filmova - čak 60. Festival je prvi put trajao dan više.
(SEEcult.org)