Lokalni održivi razvoj i kreativne industrije
Grupa za kreativnu ekonomiju, u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opstina, organizuje 15. juna u Beogradu treći Forum kreativne ekonomije, posvećen lokalnom održivom razvoju i kreativnim industrijama.
Treći Forum kreativne ekonomije ima za cilj da unapredi kapacitete lokalnih samouprava i drugih aktera za holističko upravljanje razvojem kreativne ekonomije, saopštili su organizatori tog skupa, koji će biti održan u hotelu "Metropol Palas".
Podeljen je u tri sesije, počev od teme “Kreativna ekonomija i održivi lokalni razvoj: savremeni institucionalni aspekti” koja je posvećena preispitivanju najnovijih agendi i institucionalnih aspekata razvoja kreativne ekonomije na globalnom nivou.
Ujedinjene nacije nedavno su usvojile Agendu održivog razvoja do 2030. godine, koja govori o ulozi kreativne ekonomije u stvaranju novog globalnog partnerstva u cilju smanjenja siromaštva i transformacije ekonomija putem održivog razvoja. To podrazumeva neprekidan proces strukturnih promena u društvu i jačanja sinergijskog delovanja kreativnih industrija. Njihovi dometi zavise od ispunjenosti preduslova za razvoj kreativne ekonomije – efikasne zaštite intelektualne svojine, integrisanosti u međunarodne institucionalne okvire, kvalitetnog ekosistema za razvoj kreativnog preduzetništva i trasnforamcije sektorskih ka holističkim javnim politikama.
Na prvoj sesiji će stoga visoki predstavnici međunarodnih organizacija - stalni koordinator UN u Srbiji Irena Vojackov Solorano (Sollorano), direktor Uprave za kreativne industrije Dimiter Gančev (Ganchev) pri Međunarodnoj organizaciji za zaštitu intelektualne svojine, te šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Majkl Davenport (Michael Davenport), govoriti o novim institucionalnim perpsektivama razvoja kreativne ekonomije i njenom uticaju na lokalni socio-ekonomski razvoj.
Takođe, biće reči o tome koliko je moguće međunarodne standarde implementirati u nacionalni kontekst i kakve efekte oni imaju na lokalni socio-ekonomski razvoj.
Tradicionalna sesija “Ka rešenjima u domenu javnih politika” posvećena je diskusiji o ključnim pitanjima razvoja kreativne privrede u ključu socioekonomskog razvoja Srbije. Ove godine bavi se promišljanjem o razvojnim izazovima kreativne privrede i lokalnog održivog razvoja u Srbiji, a među učesnicima su najavljeni prof. dr Gojko Rikalović sa Ekonomskog fakulteta u Beogradu, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija prof. dr Lukrecija Đeri, pomoćnik ministra za privredni razvoj u Ministarstvu privrede Dušan Purić, direktor Zavoda za zaštitu intelektualne svojine Vladimir Marić, direktorka Fondacije Grupa za kreativnu ekonomiju Hristina Mikić i Maja Knežević i Slađana Grujić iz Stalne konferencija gradova i opština
Sesija “Ka održivoj kreativnoj ekonomiji: primeri dobre prakse” namenjena je predstavljanju postojećih modela integracije kreativnih industrija u lokalni održivi razvoj. Primeri dobre prakse, kako je najavljeno, biće sagledani iz ugla perspektive razvoja lokalnog turizma, unapređenja konkurentnosti lokalne privrede, ruralnog razvoja i razvoja lokalnih samouprava. Zajedničko za sve njih je da ih povezuje ideja razvoja održive kreativne ekonomije, koja omogućava kontinuitet i očuvanje sociokulturnih vrednosti lokalnih kreativnih izraza i dodaje im novu vrednost kroz savremene pristupe ekonomskoj valorizaciji.
U toj sesiji svoje iskustvo predstaviće Miloš Stojanović iz hotela Eter u Nišu, Kristina Biceva iz Kancelarije za zaštitu kulturnog nasleđa pri Ministarstvu kulture Makedonije, Marija Gavrilov iz STARTIT-a, Ivana Samardžić iz Grupe za kreativnu ekonomiju, Jasmina Beljan Iskrin iz Turističke organizacije Sremski Karlovci i Biljana Marčeta iz Dunavskog turističkog klastera.
Grupa za kreativnu ekonomiju organizovala je prvi Forum kreativne ekonomije krajem 2012. godine, kada je zemlja u fokusu bila Australija, a među učesnicima tog skupa, na kojem je zaključeno da kreativna ekonomija može biti odgovor na ključne društvene i ekonomske probleme sa kojima se suočava i Srbija, bio i jedan od najvećih stručnjaka u toj oblasti - prof. Dejvid Trozbi sa Makvari Univerziteta u Sidneju. Drugi Forum kreativne ekonomije održan je u novembru 2014. godine, u saradnji sa Ministarstvom kulture i informisanja Srbije, a bio je posvećen kulturnom nasleđu i izazovima u toj oblasti, sa fokusom na SAD.
Program 3. Foruma kreativne ekonomije nalazi se u Kalendaru portala SEEcult.org, kao i u PRILOGU
(SEEcult.org)