Slikarstvo zemlje
Izložba “Slikarstvo zemlje” Đorđa Stanojevića, osnivača i umetničkog direktora projekta “Nature & Art”, biće otvorena 3. oktobra u Galeriji savremene umetnosti Smederevo, a obuhvata radove nastale od prirodnih materijala, poput balege, blata, pleve...
Stanojević smatra da je jedina šansa njegovog istraživačkog rada neestetizirana i "nekulturna" umetnost.
“Umetnost koja nastaje od života koji je veoma surov i snažan. On drhti, boji se, čvornovat je, ali je veoma vitalan. On u sebi nosi energiju jednog drveta koje trpi sva godišnja doba, koje nikada nije savršeno i tehnološki ispravno, ali je živo i prelepo”, naveo je Stanojević u tekstu za katalog izložbe.
Prema njegovim rečima, ljudi na ovim prostorima nisu imali priliku da prođu kroz klasične periode umetnosti i da formiramo jasnu estetiku, jer istorija to nije dozvoljala.
“Ratovi su sekli čitave generacije, čiji su naslednici uvek počinjali sve iz početka. Kultura, estetika i civilizcijski nanos iskustava je uvek bio kratkog veka i veoma brzo nestajao u krvavim ratovima. Način izražavanja je sirov i čvornovat, ali veoma živ”, naveo je Stanojević, koji se trudi da ne slika prirodu, već “kao priroda”.
“Od nje učim proces stvaralaštva, spontan i iznenađujući. Rudimentarnost, životnost i insistiranje na elementarnom, ključni su konceptualni okviri u kojima se kreće moja umetnost. Jozef Bojs je koristio termin pralikovnog. Za njega je to nešto neizdiferencirano i haotično, kao maslac ili filc, što postoji u čoveku kao energija i što želi da se izrazi. Zemlja u svom prirodnom obliku ključni je element koji se provlači kroz skoro sve moje radove. Ona je stvarna i ne može se kopirati, simulirati ili napraviti. Upravo u toj činjenici leži njena snaga”, naveo je Stanojević, rođen 1974. godine u Osečini, a magistrirao vizuelne umetnosti 2003. godine na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu.
Umetničko delovanje je započeo kao član grupe "Prosopon" 1997. godine. Od tada je realizovao 11 samostalnih i brojne kolektivne izložbe u zemlji i inostranstvu.
Od 2000. godine se bavi multimedijom, a radio je kao umetnički direktor u nekoliko beogradskih dizajn studija.
U oblasti vizuelnih umetnosti dobitnik je nekoliko nagrada, među kojima je nagrada na jugoslovenskom bijenalu mladih u Vršcu 2000. i nagrada za najbolji vizuelni identitet Srbije 2007.
Radi kao predavač u oblasti likovnih umetnosti i dizajna. Piše kritike i eseje, a angažovan je i na brojnim projektima koji se vezuju za aktivizam, umetnost i ekologiju.
Sajti Stanojevića je www.djordjestanojevic.com, odnosno www.nature-and-art.rs
Izložba “Slikarstvo zemlje” u biće otvorena do 29. oktobra.
(SEEcult.org)