BL-ART festival
Banjalučki BL-ART festival alternativne umetnosti i nezavisne produkcije predstavlja od 11. do 13. oktobra radove umetnika iz Srbije, Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, okupljene oko tema “javno dobro”, “alterkultura” i “zajedničko”.
Cilj festivala BL-ART je promovisanje banjalučkih alternativnih umetnika i nezavisnih oblika produkcije, a ove godine u kompleksnijem formatu okuplja i različite autore iz regiona.
Cilj je da se, putem dijaloga, različitih oblika aktivnosti i intervencija, predoče regionalni problemi nemanja i/ili nestajanja alternativnih kulturnih prostora i okupacija javnog dobra i površina od strane kapitala.
U organizaciji UNSA Geto, učesnici će predstaviti programe i inicijative kroz prezentacije, izložbe, radionice i intervencije u javnom prostoru, što bi doprinelo i podizanju svesti građana o pravu na grad i javni prostor, ali i formiranju homogenije i produktivnije regionalne saradnje.
U tom cilju 13. oktobra u Gradskom pozorištu “Jazavac” biće održan i okrugli sto “Javno dobro, alterkultura i zajedničko”, uz učešće predstavnika alternativnih kulturnih centara iz regiona (Slovenije, Hrvatske, Srbije i BiH).
Kako stvoriti i razvijati autonomne, antiautorativne, odnosno alternativne kulturne prostore kao mesta susreta i rada i na koji način razvijati dugoročne strategije proizvodnje takvih centara i njihove održivosti, neka su od pitanja na koja će pokušati da odgovore učesnici okruglog stola.
Kako izgleda rad jednog alternativnog kulturnog centra biće moguće videti u Banjalučkom studentskom pozorištu na izložbi “Retrospektiva”, na kojoj će biti predstavljeni plakati i ostali promotivni materijal AKC Attack iz Zagreba i UNSA Geto.
Biće otvorena i izložba QURCU-IZDAT “Kolekcija ZimaZima 2012”, a za ljubitelje sitoštampe najavljena je i promocija 23. broja fanzina “Ceger”, odnosno rada Aleksandra Opačića iz Pančeva.
Posetioci BL-ART festivala, između ostalog, imaju priliku 12. oktobra da pogledaju i selekciju kratkih igranih i dokumentarnih filmova iz produkcije Attacka, novosadskog Omladinskog centra CK13 i dubrovačkog Orlanda.
Muzički program počinje u Domu omladine koncertom beogradske rege grupe Irie FM, uz lokalnu podršku Chicha guru.
Za 12. oktobar u Studentskom pozorištu najavljen je rege-dab veče za koje su AKC Attack i OKC Abrašević iz Mostara odabrali Homegrown Sound i Zu-Bam iz Zagreba, te Marinu Mimozu iz Mostara. U završnici, 13. oktobra u Domu omladine nastupiće sarajevski indi bend Bily Andol i pulski pank-rok sastav Pokret Otpora.
Tom prilikom će biti predstavljena i kompilacija “RE START II” u izdanju UNSA Geta.
Festivalski program obuhvata i svakodnevne performanse “Intervencija” koje će mladi umetnici izvoditi u parku Petra Kočića na Trgu Krajine.
U Domu omladine 11. oktobra biće predstavljena knjiga “Gluvo doba” Ninoslava Mitrovića, zbirka od devet priča strave i užasa, insprisanih u domaćoj mitologiji i narodnim predanjima.
Udruženje nezavisnih stvaralaca i aktivista Geto, organizator BL-ART festivala, fokusirano je na alternativnu kulturu i aktivizam u nastojanju da obezbedi neophodan prostor za rad umetnika i njihovo delovanje približi građanstvu kao pozitivnu pojavu. U svom delovanju nastoji da dostigne autonomiju kao osnovnu pretpostavku za nesmetan i nezavisan rad na polju alternativne kulture.
Program BL-ART festivala nalazi se u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org
(SEEcult.org)