• Search form

18.09.2017 | 14:42

Umetnost, festivali i geopolitika

Umetnost, festivali i geopolitika

Knjiga “Kulturna diplomatija: Umetnost, festivali i geopolitika”, u izdanju Deska Kreativna Evropa Srbija i Fakulteta dramskih umetnosti u Beogradu, pruža sveobuhvatan uvid u istorijske i savremene aspekte međukulturnih susreta i kulturne razmene, uzimajući Bitef kao polazište za promišljanje uloge festivala u kontekstu kulturne diplomatije i geopolitike.

To izdanje, koje je uredila prof. dr Milena Dragićević Šešić sa dr Ljiljanom Rogač Mijatović i dr Ninom Mihaljinac, sadrži priloge domaćih i stranih autora koji kroz različite perspektive problematizuju izmenjenu prirodu kulturne diplomatije spram hladnoratovske paradigme međunarodnih odnosa, “meke moći” i globalne međuzavisnosti.

Knjiga je zajednički projekat Deska Kreativna Evropa Srbija i FDU, koji je u okviru pratećeg programa 50. Bitefa 2016. godine organizovao međunarodnu konferenciju “Bitef i kulturna diplomatija: pozorište i geopolitika”, osvetlivši značaj Bitefa kao festivala na razmeđi Istoka i Zapada i platforme za susret različitih kultura, ispitujući ujedno delovanje Mire Trailović i Jovana Ćirilova, koje je upisalo Beograd na svetsku pozorišnu i političku mapu.

Knjiga donosi tekstove koji se bave ključnim pitanjima kulturne diplomatije (meka moć) u svetlu novih geopolitičkih odnosa: kulture straha, poniženja i nade (Mojsi), preispitujući značaj ideologije i političkog delovanja koje instrumentalizuje kulturu. Autori (od Velike Britanije do Južne Afrike, Argentine i Turske), pišu o izazovima savremene multi/unipolarne situacije, produbljene ekonomskom krizom i migracijama s jedne, a političkim populizmom s druge strane. Veći broj radova se bavi ulogom festivala, a posebno Bitefa u tim procesima, mogućnostima interkulturalnog dijaloga, te vođenja tzv. kulturne diplomatije odozdo.

Drugi deo knjige predstavlja rezultate ekspertskih “radnih stolova” održanih posebno za različite oblasti kulture (muzika, izvođačke umetnosti, književnost itd.) u aprilu 2016. godine na inicijativu Deska Kreativna Evropa Srbija. Zadatak svakog radnog stola bio je da donese konkretne preporuke za razvoj međunarodne saradnje u Srbiji. Ti rezultati publikovani su u IV poglavlju knjige, dok V poglavlje daje pregled međunarodne saradnje kulturnih organizacija Srbije (2010-2016).

Knjiga će biti predstavljena 22. septembra u 16 sati u Festivalskom centru Bitefa, uz učešće umetničkog direktora Bitefa i profesora FDU Ivana Medenice, književnice Vide Ognjenović, rukovodioca Deska Kreativna Evropa Srbija Dimitrija Tadića i urednice prof. dr Milene Dragićević Šešić.

Prema navodima izdavača, knjiga “Kulturna diplomatija: Umetnost, festivali i geopolitika”  predstavlja originalan doprinos ne samo za studije kulture i festivala, već i za praktične aspekte kulturne politike, te je od značaja za stručnu i širu javnost.

“U današnjem povezanom svetu najvitalnija okruženja su ona inkluzivna koja komuniciraju i postoje u međunarodnim okvirima. Međutim, kako kultura može biti faktor povezivanja, ali i podela među ljudima, važno je insistirati na jedinstvu i raznovrsnosti, kao i savremenom tumačenju i kritičkoj recepciji kulturnog nasleđa u evropskom kontekstu. Stoga, s verom u budućnost jakih i plodnih međunarodnih odnosa razvijenih kroz umetnost i kulturu, ova knjiga okuplja više od 30 istraživača i i kulturnih profesionalaca iz celog sveta i bavi se nekim od gorućih i najosetljivijih pitanja s kojima se suočava savremeno društvo”, naveo je Dimitrije Tadić povodom tog izdanja.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.