• Search form

29.10.2017 | 01:23

Zajednica s Kejvom

Zajednica s Kejvom

Koncert Nika Kejva i Bed Sids (Nick Cave & The Bad Seeds) u beogradskoj Areni, održan 28. oktobra u okviru evropske turneje povodom albuma “Skeleton Tree”, potvrdio je specifično duhovno zajedništvo koje je australijski muzičar izgradio godinama s publikom - nabijeno dubokim emocijama i osećanjem jedinstva.

Kejv je obožavaoce u prvim redovima gotovo tokom celog nastupa držao za ruke, ostatak sale pridružio mu se u horskom pevanju, cela Arena je postala u jednom trenutku orkestar od dlanova kojem je dirigovao, a nekoliko desetina ljudi mu se u samoj završnici pridružilo na bini.

Iako izbor pesama i način komunikacije s publikom ponavlja iz grada u grad na evropskoj turneji, Kejvova moć je u tome što uspeva da stvori atmosferu jedinstvenog iskustva i posebnog trenutka, zbog čega ceo događaj prestaje da bude samo koncert i pretvara se u zajednicu.

Uz pesme sa 16. studijskog albuma, koji je sniman u vreme kada je Kejv tragično izgubio sina, publika je imala priliku da čuje i neke od najvećih hitova “Princa tame” i njegovog benda, uključujući naslovnu pesmu sa debi albuma “From Her to Eternity” iz 1984. godine, preko “Tupelo” i “Mercey Seat” iz 80-ih, “The Ship Song”, “Red Right Hand” i “Into My Arms” iz 90-ih, do kultne balade “The Weeping Song” (1990) i divlje “Stagger Lee” (1996), koje su sa “Push the Sky Away”, naslovnom pesmom sa pretposlednjeg albuma (2013), izvedene na bis posle regularnog dvočasovnog dela koncerta.

Koncert je počeo ambijentalnom pesmom “Three Seasons in Wyoming” koju su Kejv i njegov dugogodišnji saradnik Voren Elis (Warren Ellis), koji je bio jedna od zvezda večeri, napisali za film “Wind River” reditelja Tejlora Šeridana (Taylor Sheridan). Usledile su tri pesme sa novog albuma “Skeleton Tree” – “Anthrocene”, “Jesus Alone” i “Magneto”, a zatim “Higgs Boson Blues” sa prethodnog albuma “Push The Sky Away” (2013) i refrenom “Can you feel my heart beat? koji je Kejv pevao bacajući se u publiku i držeći ruke obožavalaca na grudima.

Usledila je “From Her to Eternity” sa divljom koreografijom Kejva i Elisa, a zatim “Tupelo” sa drugog albuma “The Fistborn is Dead” (1985), praćena projekcijom crno-belih snimaka tropskih oluja.

Uz “Jubilee Street” sa albuma “Push The Sky Away”, te “The Ship Song” (sa albuma The Good Song, 1990) i intimnu baladu “Into My Arms” (The Boatman’s Call, 1997), Kejv je do kraja regularnog dela koncerta otpevao još četiri nove pesme “Girl in Amber” i “I Need You”, te “Distant Sky” i “Skeleton Tree”, koje je presekao sa “Red Right Hand” (Let Love In, 1994) i “The Mercy Seat” (Tender Prey, 1988).

Za vreme izvođenja “The Weeping Song” na početku bisa, Kejv je ušao u publiku, dirigujući celoj sali koja mu se u produženoj verziji te kultne pesme pridružila ritmičnim tapšanjem.

U preostale dve pesme “Stagger Lee” i ekstatičnoj “Push the Sky Away”, kojom je koncert završen, deo publike se našao na bini, čime je simbolično zaokruženo gotovo dvoipočasovno zajedništvo idola i obožavalaca.

Po završetku euforične “Weeping Song”, Kejv je predstavio ostale članove Bed Sids – najpre Vorena Elisa, dugogodišnjeg saradnika i tekstopisca, sa kojim je imao nekoliko zajedničkih momenata tokom koncerta, a zatim i Džima Sklavunosa (Jim Sclavunos), Martina Kejsija (Martyn Casey), Tomasa Vidlera (Thomas Wydler) i, kako je istakao na kraju, “iz Srbije - Đorđa Vješticu” (George Vjestica). “To je istina”, dodao je Kejv dok je Vještica, engleski gitarista poznat i po saradnji sa Groove Armada, pozdravio publiku sa uzdignuta tri prsta.

Aktuelni album "Skeleton Tree" najavljen je globalnom bioskopskom premijerom dokumentarca novozelandskog reditelja Endrjua Dominika (Andrew) “Još jednom sa emocijom” (One More Time With Feeling) koji svedoči o Kejvovoj patnji i traumi posle smrti sina, koji je pao sa litice pod dejstvom narkotika. Taj film beogradska publika imala je priliku da vidi u maju na otvaranju jubilarnog, desetog Beldocsa.

Budući da je koncert u Beogradu, uz ljubljanski 30. oktobra, jedini u regionu, među posetiocima su bili i mnogobrojni posetioci iz zemalja u regionu.

Koncertu je, između ostalih, prisustvovala i predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Koncert u beogradskoj Areni, kao i nastup u Hali Tivoli u Ljubljani, rasprodati su, a slična je situacija i na većem delu evropskog dela turneje Kejva i Sidsa, koju nastavljaju sa Sidsima u Austriji, Nemačkoj, Italiji…

Prethodni nastup Kejva i Bed Sidsa u Areni u Beogradu u junu 2008. proglašen je za najbolji koncert te godine u Srbiji. To je bio jedan od najdužih Kejvovih koncerata, a tokom 150-minutnog nastupa, koji je bio deo turneje povodom albuma “Dig, Lazarus, Dig!!!”, više puta je ispunjavao i muzičke želje obožavalaca. Povodom posebnog oduševljenja publike starim hitovima, i sam se prisetio prethodnog koncerta u Beogradu - legendarnog nastupa 1990. u Studentskom kulturnom centru.

Kejv je gostovao u Srbiji i 2013. godine na festivalu Exit u Novom Sadu, predstavljajući album “Push The Sky Away” pred više od 25.000 obožavalaca. Publika Exita imala je priliku da ga čuje i 2011. godine, kada je gostovao sa garažnim projektom The Grinderman.

Početkom 2014. godine Kejv je privukao globalnu pažnju filmom “20.000 dana na Zemlji, dokumentarno-fiktivnom biografijom, u režiji Ijana Forsajta (Iain Forsyth) i Džejn Polard (Jane Pollard), koja je imala svetsku premijeru na Sandensu, a evropsku na Berlinalu. Film prikazuje jedan dan u životu kultnog australijskog muzičara koji poslednjih godina živi u Brajtonu u Engleskoj.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.