Privremeni spomenik uvežbavanju
Karkatag kolektiv predstavlja od 25. avgusta ispred Muzeja Jugoslavije monumentalnu interaktivnu skulpturu “Uvežbavanje” koja funkcioniše kao generator koreografija sinhronog plivanja, odnosno svojevrsni pokretni spomenik čiji se oblik i ritam stalno menjaju – u zavisnosti od reakcija publike.
Performans i događaj koji nastaju kroz interakciju publike sa mehaničkom kompozicijom “Uvežbavanja” postaju kinetički spomenik nedovršenosti, nepredvidljivosti i potencijalu.
Taj rad, premijerno predstavljen na festivalu Ars elektronika u Lincu 2016. godine, nije potraga za savršenim trenutkom koji treba zamrznuti u vremenu, već omaž lepoti ljudske nesavršenosti i težnji ka usavršavanju.
“Uvežbavanje” čine tri para pneumatski pokretanih mehaničkih nogu koje orkestriraju tri osobe sa kontrolne table. Svakoj osobi omogućen je izbor od devet predefinisanih figura sinhronog plivanja koje će uključiti u koreografiju pritiskajući dugmiće. Učesnik postaje odgovoran za svoj par nogu, koje se ponašaju kao njegove telesne ekstenzije i odražavaju njegov lični osećaj za ritam i timski duh. To nastale koreografije čini uvek drugačijim - mogu da variraju od haotičnog nesinhronizovanog pokreta do harmoničnog ujednačenog baleta na vodi.
“Uvežbavanje”, kako ističe Karkatag, otvara mogućnost da potpuni stranci igraju zajedno i zajedno stvaraju koreografiju, uvežbavajući pritom komunikaciju, kolektivizam, deljenje odgovornosti ali i autorstva.
Rad je nastao 2016. godine u saradnji i uz podršku kulturnog centra Stadtwerkstatt iz Linca i Ministarstva kulture i informisanja Srbije. Premijerno je predstavljen na festivalu Ars elektronika u Lincu u okviru programa 48hSTWST.
Pred domaćom publikom, instalacija će premijerno biti postavljena ispred Muzeja Jugoslavije do 5. septembra, u okviru programa “Leto u Muzeju”.
Karkatag deluje kao umetnički kolektiv od 2009. godine. Rad Karkataga uključuje mašine, interaktivne i autonomne instalacije i manipulativne objekte. Kolektiv koristi industrijske materijale i tehnologije u istraživanju različitih prirodnih i naučnih fenomena, interaktivnosti i performativnosti mašina, zvuka, kretanja... Kroz javne akcije i performanse, postavljanjem instalacija i mašina u prostor kao urbanističku scenografiju i rekvizite, Karkatag kolektiv, takođe, uvodi socijalne aspekte u svoj rad. U takvim okruženjima gledaoci/prolaznici su uključeni u ko-igru sa mašinom/instalacijom, i time postaju aktivni učesnici u promeni percepcije prostora i dnevne rutine grada.
(SEEcult.org)