• Search form

08.09.2015 | 20:01

Proći će

Proći će

Umetnica Boba Mirjana Stojadinović predstavlja od 10. septembra u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu seriju radova kojima reflektuje okolnosti neizvesnosti, bespuća, rastakanja društva i sasvim neizvesne perspektive, kako profesionalne, tako i međuljudske.

Nakon dugog perioda rada sa zvukom, fotografijom i tekstom, a pre svega s fizičkim prostorom, Boba Mirjana Stojadinović predstavlja na izložbi “Proći će” seriju radova na papiru velikog formata koji su rađeni šablonima različitih vrsta. Izložba će biti otvorena performansom pečatiranja svega što publika donese - pečatom “Prodato”.

Ta dva naizgled nespojiva gesta, prema recima umetnice, leže na pragu artikulacije, oni otelotvoruju nejasan osećaj konfuzije i beznađa, prividne besperspektivnosti, kao i osećaj "od-pripadanja" u smislu u kojem je taj termin skovala Irit Rodof¹.

Prema navodima umetnice, pečat koji potvrđuje da je nešto “prodato” odgovor je na sveopštu atmosferu rasprodaje opšteg dobra u Srbiji (prateći tendencije u celom svetu): obrazovanja, zdravstva, pa onda društvenih stanova, fabrika, javnog gradskog prostora... svega onoga što je duži vremenski period pripadalo svima (makar deklarativno), što sada biva prodato i kupljeno kao da je krompir na pijaci, banalizovano, obezvlašćeno i potpuno besprizorno dato na tržište kojem ne sme da pripada. Publika je stoga pozvana da donese svoje diplome, pasoše, potvrde o državljanstvu i vlasničke listove, kao i papire od vrednosti i autorska umetnička dela, zatim knjige, grafike, fotografije, putne karte, geografske mape… sve ono što bi na sebi “gordo” ponelo pečatiranu potvrdu promene vlasnika.

Nasuprot histeričnoj potvrdi opšte rasprodaje, sadržaj šablona kojima su izrađeni crteži na papiru izloženi na zidovima je dvostruk – ornamentalan i tekstualan. Radovi koriste boju i oblike, a tu i tamo pojavljuju se reči – reči kao vizuelna poezija, reči kao ono što “informiše naš pogled u gradu”. Ti crteži su, prema rečima umetnice, možda ono što ostaje kada se sve rasproda.

U preispitivanju tih misli nastaju gestovi u društveno i kulturno marginalnom prostoru Magacina u Kraljevića Marka, koji je svojevremeno namenjen nezavisnoj kulturnoj sceni, ali je njegov status godinama već neregulisan. Radovi su i rađeni pecifično za prostor Magacina, inspirisani njegovim ne-prostorom, ne-galerijskim ambijentom, ne-publikom koja neće doći da je vidi.

“Začudno, okolnosti ne-prizornosti izložbe u nastajanju ne daju radovima ni prkos, ni očaj, već neverovatnu slobodu – prostor za postojanje, prostor za promišljanje. ‘Proći će’ je izložba koja će proći, koja će (meni) možda uspostaviti trenutni balans između neizvesnosti i određenog ugla posmatranja, da bi ubrzo potom radovi bili sklonjeni u tube, na suvo i tamno, i ostavili prostor Magacina za neke druge (ne)izložbe, a prostor umetničkog stvaralaštva autora za neke sledeće radove koji će izraziti veoma određene stavove. Ova izložba je ostrvo, prazni prostor u koji se ništa ne upisuje, kao što je slučaj sa samim Magacinom; ili to bar tako izgleda. Ova izložba ne prenosi ni jedno konkretno stanovište, ni jednu artikulisanu referencu, ona je upravo bremenita stanjem konfuzije”, navela je umetnica.

Boba Mirjana Stojadinović (1977) diplomirala je i magirstrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a magistrirala je i na Institutu Pit Cvart u Roterdamu i na Fakultetu umetnosti u Plimutu. Samostalno je izlagala u galerijama u Beogradu (SKC, DOB, Remont, FLU, Reks, KC Grad), Somboru (Galerija KC Laza Kostić), Zrenjaninu (Savremena galerija), Čačku (Umetnička galerija Nadežda Petrović), Kragujevcu (Galerija Studentskog kulturnog centra) i u Crnoj Gori na Cetinju, gde je do 16. septembra otvorena izložba “Izgubljeno u preseljenju, u organizaciji Narodnog muzeja Crne Gore.

Boravila je u rezidencijalnim programima KulturKontakt u Beču (2011), Rondo (2013) i Gradska kulturna mreža/CCN (2014) u Gracu, te Kunstlerhaus u Dortmundu (2014). Njeni radovi nalaze se u kolekcijama Muzeja savremene umetnosti Beograd, Telenor kolekcije (Beograd), Savremene galerije Zrenjanin, Studentskog kulturnog centra Kragujevac, Narodnog muzeja Crne Gore…

Takođe, osmislila je, organizovala i učestvovala na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu.

Dobitnica je nagrade 25. Memorijala Nadežde Petrović u Čačku, a u saradnji s drugim umetnicima inicirala je i realizovala više projekata koji se bave vizuelnom umetnošću u javnom i privatnom prostoru, kao i organizacijama koje vode umetnici.

Od 2010. godine je autor i realizator projekta-foruma “Umetnik kao publika” - serije javnih diskusija među publikom o odabranim umetničkim radovima, u okviru koje je početkom 2014. objavljena opsežna knjiga.

Izložba “Proći će” biće otvorena u Magacinu do 19. septembra.

Izložbu organizuje ProArtOrg, u saradnji sa Domom omladine Beograda i Frekvencijom, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije.

(SEEcult.org)

¹ "U razgovoru" s Katrin David, Irit Rogof razmatra mogućnost promene prihvaćenih odnosa između lјudi i mesta koje je ustanovila tradicionalna geografija:
"Kako možemo da napravimo od-pripadanje nekom vrstom aktivnog prostora kojim bi se nekako uspostavlјao odnos sa prostorom, a ne kroz poistovećivanje koje iziskuje nacionalna država? Kako možemo da nađemo ceo skup strategija kojima uspostavlјamo odnos prema određenom mestu tako što se aktivno ‘od-pripadamo’od njega? Za mene, to je veoma aktivan, gotovo dnevni proces po kome ti neprekidno pokušavaš da promišlјaš pozicioniranje – sopstveni neprekidno moguć, neprekidno izmeštajući položaj prema mestu".
Rogoff, I. “In conversation, Catherine David and Irit Rogoff”, From Studio to Situation, ed. Claire Doherty, Black Dog Publishing Limited, London/England, 2004

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r