Četvrti pravac pobednik FAF-a
Gran pri 21. Festivala autorskog filma 'Aleksandar Saša Petrović' dodeljen je indijskom reditelju Gurvinderu Singu (Singh) za “Četvrti pravac”, dok je nagradu za najbolji film programa “Hrabri Balkan” dodeljen ostvarenju “Arhipelazi, goli granit” grčke rediteljke Dafne Heretakis.
Singu je Gran pri FAF-a uručio 5. decembra u Domu omladine Beograda profesor Božidar Radenković, član Fondacije "Aleksandar Saša Petrović", koja obezbeđuje novčani iznos te nagrade (5.000 evra), dodeljene u konkurenciji 12 filmova, među kojima je bio i nagrađivani “Šaulov sin” Lasla Nemeša.
Žiri 21. FAF-a, koji su činili selektorka Toronto filmskog festivala Raša Salti i reditelji Ognjen Sviličić iz Zagreba i Pavle Vučković iz Beograda, dodelio je specijalno priznanje grčkoj rediteljki Atini Cangari za film “Chevalier”, dok je nagradu za najbolju režiju osvojio rumunski reditelj Korneliu Porumbiu za film "Blago". Novoustanovljenu nagradu za najsinematičniju sekvencu u igranom filmu dobio je ruski reditelj Aleksej German za film “Ispod električnog neba”.
Reditelj pobedničkog filma rekao je na završnoj ceremoniji da je par sati ranije obavešten da je film “Četvrti pravac” osvojio i nagradu i na festivalu u Singapuru.
“Još uvek ne mogu da verujem, ovo je predivno. Hvala svima koji ste doprineli da indijski nezavisni film doživi takav procvat i hvala svima na festivalu na ovom nezaboravnom iskustvu”, rekao je Sing, čiji film evocira atmosferu punu sumnje, straha i paranoje u Pendžabu tokom 80-ih godina 20. veka, prikazujuci sudbine dvojice Hindusa u ratnim uslovima u kojima je običan čovek zarobljen između vojske sa jedne i pokreta otpora Sika sa druge strane.
Nagrada za najbolji film programa “Hrabri Balkan” dodeljena je grčkom filmu “Arhipelazi, goli granit” Dafne Heretakis, koji govori o Atini 2014. godine u jeku krize, inerciji revolucije, pojedinačnim problemima suprotstavljenim sa politikom, preživljavanju nasuprot idealima…
Rediteljka je u pisanoj poruci zahvalila na priznanju, ističući da je “jako srećna i počastvovana” što je imala priliku da učestvuje u tako “sjajnoj selekciji filmova”. “Ovaj program nosi naziv ‘Hrabri Balkan’ i istina je da se ja ne osećam preterano hrabro većinu vremena, verovatno je čak suprotno. Dakle neka ova nagrada bude podsetnik za sve one filmove koji će tek nastati”, poručila je Dafne Heretakis iz Atine.
Žiri FAF-a dodelio je specijalno priznanje grčkoj rediteljki Atini Rahel Cangari za film “Chevalier” o grupi pecaroša koji plove luksuznom jahtom, započinjući u jednom trenutku igru u kojoj od prijatelja postaju rivali gladni za uspehom.
Nova nagrada za najsinematičniju sekvencu u igranom filmu na 21. FAF-u, čiji novčani iznos od 2.000 dolara obezbeđuje filmski autor i profesor Vlada Petrić, dodeljena je u čast čuvenog teoretičara i montažera Slavka Vorkapića ruskom reditelju Alekseju Germanu za film “Ispod električnog neba”. Od Vojislava Vučinića, jednog od osnivača FAF-a, to priznanje je primio predstavnik Ruskog doma Dmitrij Vladimirovič Karbčukov.
“Aleksej German imao je fantastičnu sekvencu na početku filma i logično je bilo da to nagradimo”, rekao je Vučinić.
German je u video poruci zahvalio na priznanju i izrazio žaljenje što nije uspeo da dođe u Beograd zbog snimanja novog filma.
“Za nas je nagrada posebna i zato što je ovo rusko-poljsko-ukrajinski film, a usred ovakve političke situacije želeli smo dokažemo da je saradnja ipak moguća”, poručio je German, čiji je film smešten u 2017. godinu, vek nakon Oktobarske revolucije, a prikazuje nadrealni svet u kojem prijatelji i rodbina više ne postoje, ideali su poništeni… Kroz sedam ličnih priča German kondenzuje duhovno stanje države i nacije u snažnu poetsku parabolu.
Nagradu za najbolju režiju osvojio je rumunski reditelj Korneliu Porumbiu za film “Blago”, duhovitu i buntovnu priču, koja je robinhudovski upravljena protiv današnjeg poretka u svetu kojim vlada jedan procenat bogatih.
Porumbiu je u pisanoj poruci zahvalio žiriju i posebno publici, budući da je čuo da je sala bila puna prilikom projekcije njegovog filma. Izrazio je žaljenje što nije mogao da dođe u Beograd, jer ima “krajnji rok za scenario vrlo uskoro”.
“U Beogradu imam puno prijatelja i uvek volim da dođem da izađem u provod. Nadam se da ću ponovo doći na festival sa sledećim filmom”, poručio je Porumbiu iz Bukurešta.
Nagradu je umesto njega preuzela Ivana Mladenović, a uručio ju je predsednik Saveta FAF-a Srdan Golubović, koji se sa članovima ekipe koja je organizovala FAF i učesnicima programa “Hrabri Balkan” poklonio publici u završnici, uoči projekcije filma “Moja majka” Nanija Moretija.
U okviru 21. FAF-a, dodeljene su i nagrade “Aleksandar Petković Petko” i “Slobodan Novaković”, koje su pripale mađarskom filmu “Šaulov sin” Lasla Nemeša, dobitnika Gran prija u Kanu i niza drugih nagrada.
Plaketa “Aleksandar Petković Petko” Udruženja filmskih umetnika Srbije (Sekcija snimanja filmske slike) pripala je direktoru fotografije filma “Šaulov sin” Maćašu Erdeljiju. Žiri (Đorđe Nikolić, Predrag Bambić i Dušan Cicvara) ocenio je da je Erdelji filmu “Šaulov sin” podario “izuzetan vizuelni doprinos i profesionalni artizam, nadograđujući ideju režije u likovno narativnoj ekspresivnosti”.
Žiri FIPRESCI Srbija (Milan Vlajčić, Bora Anđelić i Miodrag Novaković) takođe je dodelio nagradu “Slobodan Novaković” filmu “Šaulov sin” za “izuzetan kinematografski doprinos obradi teme holokausta koja u ovom izdanju dobija novu dimenziju”.
Osim nagrađenih, u takmičarskom programu 21. FAF-a bili su i filmovi “Zemlja i senka” Cesara Augustoa Aćevedoa, “Mahnitost” Emina Alpera, “Džejms Vajt” Džoša Monda, “Projekat stoleća” Karlosa Kvintela, “Naša svakodnevna priča” Ines Tanović, “Porodica” Saše Radojevića i “Fatima” Filipa Fukona.
Nagrada FAF-a za životno delo dodeljena je ove godine reditelju Krsti Škanati, jer je “istoriju uzdigao na univerzalni nivo legende i predanja, o sukobu starog i novog, dobra i zla, institucija i pojedinca… jer je sinematički moćno opevao istoriju zemlje u kojoj smo živeli, a koje više nema”.
Škanati je priređena i retrospektiva, kao i reditelju Bori Draškoviću, koji je 21. FAF i otvorio 27. novembra.
U okviru FAF-a, prvi put je dodeljena i nagrada za najboljeg montažera novoosnovane Fondacije “Marko Glušac”, a prvi laureat je Lazar Predojev, montažer više od deset filmova i serija, među kojima su “Krojačeva tajna”, “Sutra ujutru”, “Beli, beli svet”, “Travelator”, “Folk” i “Čizmaši”.
Nagradu je dodelio UO Fondacije “Marko Glušac” (Srdan Golubović, Ivan Živković, Jelena Mitrović, Maja Kokić, Dejan Urošević, Vladan Korać Koki, Stevan Glušac i Radivoje Raša Andrić), a ustanovljena je u znak sećanja na čuvenog montažera Marka Glušca (1969-2012), koji potpisuje više od 40 filmova i serija (Kaži zašto me ostavi, Munje!, Sivi kamion crvene boje, Mi nismo anđeli 2, Hadersfild,Kad porastem biću Kengur, Četvrti čovek, Klopka, Vratiće se rode, Montevideo,bog te video, Krugovi…). Nagrada će biti dodeljivana svake godine mlađim, talentovanim montažerima.
FAF je od 27. novembra prikazao 84 filma, a najtraženiji će biti prikazani na bis od 6. do 9. decembra u Domu omladine Beograda, Dvorani KCB-a i bioskopu “Fontana”.
Predsednik festivalskog Saveta Srdan Golubović je ponovio uoči zatvaranja FAF-a da je ovogodišnje izdanje najveće do sada ne samo po broju filmova, već i po posećenosti.
“Iako svi ulažemo ogromnu energiju i radimo volonterski, osećaj koji doživimo na festivalu je nemerljiv. Još uvek nemamo zvanične brojke, ali znamo da je ovo najposećeniji FAF do sada”, rekao je Golubović na konferenciji za novinare, dodavši da i podrška medija, i publike, pokazuje da sve ipak ima smisla.
(SEEcult.org)